IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce hote de aragaz sunt bune?, Marci de hota de aragaz testate
Fanny
post Apr 1 2009, 10:58 PM
Post #11


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Di, pana la urma ce hota ti-ai luat?
Noi suntem in cercetari de piata acum. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 1 2009, 11:01 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Beko cu doua motoare. Sau cum le cheama.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvancj86
post Mar 20 2011, 04:39 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 20-March 11
From: Cluj Napoca
Member No.: 10,004



La hote nu prea conteaza ca au unul sa doua motoare daca acestea sun slabe. Primul lucru pe care il ai de facut inainte sa iti achizitionezi o hota e sa iti calculezi volumul camerei in care aceasta trebuie sa actioneze si sa il inmultesti cu sase [ (LxlxH) x 6 ]. Valoarea care rezulta este practic volmul de aer pe care hota respectiva poate sa il recircule in 1h (puterea de absorbtie a hotei). Aceste caracteristici ale hotei ar trebui in primul rand enumerate de catre asistentul de vanzari de la dealer-ul respectiv, insa din pacate de prea putine ori se intampla asta datorita pregatirii proaste. Cel mai usor e sa soliciti tu aceste date si daca nici asa nu te poate ajuta, cere cartea tehnica.
Din punctul meu de vedere cela mai fiabile hote de pe piata sunt urmatoarele: Ariston, AEG aka Electrolux (se fabrica mai nou in Germania si este vorba de trioul AEG-Electrolux-Zanussi), Franke etc.
Sper ca te-am putut ajuta!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 20 2011, 05:26 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rzvane, tu esti o comoara la casa omului! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Multam, o sa stiu de acum inainte! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvancj86
post Mar 21 2011, 10:57 AM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 20-March 11
From: Cluj Napoca
Member No.: 10,004



Daaa merci..pai e normal sa stiu mai ales ca indragesc produsele si in plus de asta de vreo 5 ani incoace lucrez in vanzari si m-am ocupat doar de produse pentru amenajari interioare/ materiale de constructii. Asadar daca aveti intrebari legate de electrocasnice; parchet; sanitare (mob. baie, cazi de baie, jacuzzi) piscine, minipiscine, sisteme de acoperisuri etc. sunt bucuros sa va ajut.

PS: abia acuma vad ca site-u se numeste "elady" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) si ca sunt intr-o foarte mare minoritate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )..oricum e foarte tare si topicurile sunt pe masura.
Sa o tineti tot asa!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paul_p123
post Nov 30 2011, 09:42 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 30-November 11
Member No.: 10,820



QUOTE(razvancj86 @ Mar 20 2011, 04:39 PM) *
La hote nu prea conteaza ca au unul sa doua motoare daca acestea sun slabe. Primul lucru pe care il ai de facut inainte sa iti achizitionezi o hota e sa iti calculezi volumul camerei in care aceasta trebuie sa actioneze si sa il inmultesti cu sase [ (LxlxH) x 6 ]. Valoarea care rezulta este practic volmul de aer pe care hota respectiva poate sa il recircule in 1h (puterea de absorbtie a hotei). Aceste caracteristici ale hotei ar trebui in primul rand enumerate de catre asistentul de vanzari de la dealer-ul respectiv, insa din pacate de prea putine ori se intampla asta datorita pregatirii proaste. Cel mai usor e sa soliciti tu aceste date si daca nici asa nu te poate ajuta, cere cartea tehnica.
Din punctul meu de vedere cela mai fiabile hote de pe piata sunt urmatoarele: Ariston, AEG aka Electrolux (se fabrica mai nou in Germania si este vorba de trioul AEG-Electrolux-Zanussi), Franke etc.
Sper ca te-am putut ajuta!!

Buna,
am nevoie de un mic ajutor:D

Hota trebuie sa inlocuiasca aerul din incapere de aprox 6 sau 10 sau 12 ori pe ora pentru a se mentine un aer curat si fara miros?
- pun aceasta intrebare deoarece in articolul de aici.... scrie ca de 12 ori, in articolul de aici .... scrie ca de 10 ori iar tu zici ca de 6 ori si sunt ft. contrariat ...

ms mult de tot
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 30 2011, 09:43 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stii cine scrie artiolele alea? Nu vrei sa stii (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) back (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paul_p123
post Nov 30 2011, 09:45 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 30-November 11
Member No.: 10,820



QUOTE(Diana @ Nov 30 2011, 09:43 PM) *
Stii cine scrie artiolele alea? Nu vrei sa stii (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) back (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Cine ? Vreau sa stiu.. nu doar sa banuiesc ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 30 2011, 09:57 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cel mai bine, Paul, intrebi vinzatorii sau si mai bine, ceri cartea tehnica. Nu este vorba doar de cit de mare este camera, ci si de filtrul utilizat, de ce deschidere are hota si de puterea de aspirare si numarul de motoare pe care il are. Is chestii logice daca stai sa te gindesti nitel. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Acum am o hota de Ariston hot point pentru o bucatarie comuna cu livingul in sistem americanesc de vreo 70 m2 si nu miroase. Nu stiu ce model e, ca era casa gata dotata, nu am cumparat-o eu.
Are o chestie sus, un flitru, nu iese nimic afara... si totusi nu miroase. Bine, miroase, insa nu se impute toataaa casa si la cit gatesc eu ar trebui sa miroasa la mine ca la cantina (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Hota mea <<normala>> din apartamentul cu bucatarie de nici 14 m2 nu facea nimic cu toate ale ei doua motoare si aveam si geamul deschis non-stop...

Pont: Am lucrat / lucrez in bransa si in general articolele din siteurile pentru femei sint, in majoritate, foarte putin documentate. Si dintr-un motiv lesne de inteles nu am incredere in textele de pe un site care vinde hote. Daca vrei informatii ok, intra direct pe siteurile producatorilor. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Si raspunsul la intrebarea ta: zicala "unde e foc, e si fum" e perfect adevarata. Hota trebuie sa absoarba mirosurile si aburul care ies din oale si cratiti, nu e sistem de aerisire. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cit de mare e bucataria ta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paul_p123
post Nov 30 2011, 10:04 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 30-November 11
Member No.: 10,820



Ms Diana de raspuns si de lamuriri.

Degeaba intreb in magazine ca ei nu se prea au ...singurii care mai stiu sa-ti raspunda sunt cei de la Domo - sau ma rog ...eu asa am observat.

Hota o caut pentru sora-mea. Are bucatarie ft mica - stand intr-o garsoniera: latime 1,7m lungime 2,5 m si inaltime cam 2,5 m. Aragazul e chiar langa geam, deci aerisirea o sa fie direct afara.
Facand un mic calcul dupa mine ar iesi ca ar avea nevoie de o hota cu
1,7 * 2,5 * 2,5 * 10 (am pus 10 tosusi) = 106 mc/h.

Avand in vedere ca aragazul are 50 cm am cautat pe site-uri (deocamdata ca maine e zi de umblat si prin magazine) modelele urmatoare:
199 lei http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aragazur...nussi_ZHT_530_W
199 lei http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aragazur...ta_Arctic_AH_51
M-am uitat si pe alte site-uri insa nu apare latimea hotelor...


Ma intreb si care filtru e oare mai bun ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:37 PM