IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Coelho
Diana.
post Dec 12 2005, 01:04 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In general refuz cu obstinenta sa fac ce fac si ceilalti, pentru ca asa e la moda...
Am auzit de citeva ori de Coelho si mi-am zis in sinea mea: cine mai e si asta?
Si ca un tauras incapatinat ce sint, am cautat pe net sa vad ce si cum..sa ma dumiresc.
Nu va spun decit atit: dupa citeva pasaje , am iesit in goana mare din casa si m-am oprit in prima librarie...
Si nu imi pare rau! Dimpotriva!

CITEVA CUVINTE ...PREA PUTINE..


Pe lumea asta sint carti..si carti, dupa cum sint cititori si cititori.
Receptarea unei scrieri va fi diferita, functie de cel care lectureaza.
Coelho abordeaza un stil  aparent facil, cel putin in "Alchimistul", unde ai impresia ca asculti o poveste, o simpla poveste...
Dar orice poveste are si o morala, indiferent ca vorbim de "Croitorasul cel viteaz" sau de un basm cult.
Ceea ce m-a impresionat pe mine la Coelho este ca, in ciuda aparentelor, el nu iti da totul pe tava nici nu vrea sa impuna vreo idee.
Il lasa pe cititor sa discearna, sa filtreze, sa gindeasca.
Mie, cel putin, mi-a dat dureri de cap.
In spatele unor cuvinte simple se ascund mari adevaruri.
< "Nu stiu cum il cauta pe Dumnezeu la seminar" , se gindi el, in timp ce privea rasaritul soarelui. > - Ei bine, fraza aceasta, citita pe net, m-a pus pe jaratec.

Siacum daca o luam scolareste,  :P s-ar putea face o paralela lejer intre " Noaptea de Decemvre " a lui Macedonski si "Alchimistul" lui Coelho: aceeasi calatorie spre Mecca, spre Adevar, aceeasi cautare a eegoului , in definitiv.
Aceasi neputinta de a ne depasi datul <vezi englezul care vrea sa devina alchimist si cel care doreste sa ajunga la locurile sfinte>.


Pentru mine insa cartea a capatat valorile unei lectii de viata.

Tot ce pot sa spun (pe proprie raspundere :P ) este ca Paulo Coelho va da mult de furca, de acum inainte criticii literare, pentru ca resursele sale, par, cel putin pentru moment, inepuizabile.
Si am curajul sa afirm ca literatura universala va fi marcata de "momentul" Coelho.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pages V  < 1 2  
Start new topic
Replies (10 - 17)
Dore
post Dec 15 2005, 10:57 PM
Post #11


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Multumim pentru poveste, Tyzy.  :-*
Il ador pe Coelho: scrie niste povesti urbane numai bune de alinat visatori ascunsi in trupuri de oameni mari si seriosi  :). Am citit aproape toate romanele lui, cateva bucati dintr-un foileton si cateva articole. Imediat ce reusesc sa fac rost de mai multe, le voi aduce aici, sub ochii vostri.
"11 minute"  este preferata mea, desi nu e usor sa surclaseze "Zahir" care are o mare calitate: ii apropie pe sceptici de adevarul povestilor. Ideile din "Alchimistul" sunt insailate discret, combatute cu maturitate si demostrate drept valide intr-un final realist.

Sunt absolut pasionata de citit: ani de zile am citit cate o carte pe saptamana. Cand am terminat "Alchimistul" la prima citire mi-a zuruit in cap celebrul "cridendo vides" = crede si vei vedea.  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sunny
post Dec 19 2005, 02:38 PM
Post #12


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 73
Joined: 8-December 05
Member No.: 23



Mie Coehlo nu imi spune nimic! Am citit Alchimistul pentru ca ma saturasem sa aud ce buna e cartea aia...si vai, ce dezamagire...o carte simpla, plina de platitudini, mediocra...un fel de poveste asa...fara cap si fara coada...daca vreau povesti il citesc pe Creanga! Pe scurt, o aiureala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post Apr 12 2008, 04:41 AM
Post #13





Musafir






Am citit 3 carti pana acum de Coelho -- Diavolul si Domnisoara Prym, The Alchemist si Warrior of the Light: A Manual . Mi-am mai luat de curand The Witch of Portobello, Veronica Decides to Die si By the River Piedra I Sat Down and Wept. Dintre cele pe care le-am citit, cel mai mult mi-a placut Diavolul si Domnisoara Prym. The Witch of Portobello este urmatoarea de P. Coelho pe care mi-am propus sa o citesc, si celelalte mai tarziu. Mi-am propus sa-mi cumpar toate cartile lui Coleho care se gasesc acum in librarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post Apr 18 2008, 02:04 AM
Post #14





Musafir






Azi mi-am luat 11 Minutes... Iar cum citesc The Witch of Portobello.

This post has been edited by nadya: Apr 18 2008, 02:05 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post Apr 26 2008, 05:02 PM
Post #15





Musafir






Zilele trecute mi-am mai luat 2 carti de Paulo Coelho -- The Zahir si The Walkyries. De curand am citit The Witch of Portobello, dar nu m-a impresionat cine stie ce.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post May 8 2008, 05:57 AM
Post #16





Musafir






Ultima carte de Paulo Coelho pe care mi-am cumparat-o a fost The Fifth Mountain, am citit-o saptamana trecuta. Destul de draguta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post May 9 2008, 01:09 AM
Post #17





Musafir






Azi mi-am luat ultimele 2 carti de Paulo Poelho pe care mi le propusesem sa mi le iau din cate exista in libraria mea obisnuita -- The Pilgrimage si Life.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Violeta23
post Aug 15 2010, 06:49 AM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 49
Joined: 3-August 10
From: Arad
Member No.: 8,954



Prima carte citita dintre cartile scrise de Paulo Coelho a fost Alchimistul,mi s-a parut interesanta,mi-a dat un sentiment placut,asa ca,am dorit sa persiste sentimentul respectiv si am continuat cu:Al cincilea munte;Diavolul si domnisoara Prym;Manualul razboinicului luminii;Veronika se hotaraste sa moara;La raul Piedra am sezut si am plins;Unsprezece minute;The Valkyrie;Vrajitoarea din Portobello;Brida si ultima citita Zahir.Nu sunt amatoare de telenovele.Agreez sa citesc tot ce imi ofera un sentiment de bine si o doza de intelepciune.
Citesc pentru ca imi dezvolt vocabularul si tot stresul unei zile pline se incheie atunci cand intru in contact cu o carte care ma fascineaza.Admir pe cei ce citesc pentru ca e minunat sa poti dezbate o carte cu cineva care a citit,te ajuta sa iti dezvolti propriul orizont si te face sa te simti bine.Nu am nimic de reprosat pentru cei care nu citesc deoarece este o chestiune de gust,timp etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th May 2024 - 12:07 PM