IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Paine de casa, cornuri, croissante, Cele mai bune retete din aluat dospit
MonicutzaB
post Oct 20 2006, 11:05 AM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



kalua, reteta asta o faci si la masina de facut paine? daca da, in ce ordine pui ingredientele, ca stiu ca e important?
si mai am o intrebare (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif) le-am luat parintilor mei o masina de asta de paine, desi respect retele din carticica aparatului si desi initial paine creste foarte bine, spre sfarsit da inapoi. ai idee ce gresesc? sau daca exista vreun truc?
merci mult. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 22 2006, 06:38 PM
Post #22





Musafir






Eu am facut painea asta numai la cuptor din cauza rulatului.
Si painea mea de la masina da putin inapoi la sfarsit, dar nu ma deranjeaza. Important e ca drojda sa nu vina in contact cu sarea la inceput.

Eu fac de obicei in masina urmatoarea paine:
760g faina integrala
450 ml apa
50 ml otet de mere bun
10g sare
2 pachetele de drojdie (proaspata sau uscata, cum am)

Pun prima data sarea, apoi faina, apoi apa, fac maiaua din drojdie, un pic de apa si niste zahar, o adaug si pe ea, iar la urma otetul. Si dau drumul la masina.
Otetul il pun pentru ca folosesc mai multa drojdie decat normal si exista posibilitatea ca painea sa aiba gust de drojdie. Otetul nu se simte deloc la gust in paine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Oct 24 2006, 02:55 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



merci mult, kalua. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/floricele.gif)
interesanta chestia cu otetul. vad ca drojdie pui practic dublu decat am vazut in retete.
si ma bucur ca ai pus reteta de paine integrala pentru cea trecuta in cartea aparatului spune sa pui si faina alba, chiar in proportie mai mare decat cea integrala, desi reteta cica e de paine integrala. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif) si chiar ma deranja faina alba din reteta dar cum nu ma pricep la paine credeam ca e obligatoriu sa folosesti ca altfel se intampla cine stie ce dezastru. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)

oricum mi se pare o investitie foarte buna masina asta, vreau sa-mi iau si eu, desi noi mancam paine doar in week-end. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 24 2006, 09:16 PM
Post #24





Musafir






Eu imi iubesc masinaria de paine!
E bine daca faina integrala nu este macinata foarte fin. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Dec 19 2006, 12:03 PM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



stie cineva o reteta de paine fara drojdie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 19 2006, 07:18 PM
Post #26





Musafir






Exista asa numitul pe engleza "sponge" care inlocuieste drojdia, painea e un pic altfel, dar foarte buna. Se foloseste la painea integrala sau intermediara.

Dureaza 3-5 zile pana poti sa coci cu el si se face asa: 100 g faina (cel mai bine faina integrala de secara) se amesteca cu atata apa cat sa iasa ca un aluat mai grosut de clatite. Se acopera si se lasa la un loc cald (intre 25 si 30°C) 24 de ore. Apoi iar se adauga 100 g faina si apa, iar se inchide si se lasa la cald. Si tot asa, in fiecare zi, pana e gata.
Este gata cand:
-miroase acrisor
-s-a format o spuma la suprafata
-daca se ia o lingura de "sponge" si se analizeaza cu ochiul liber, se vad o multime de basicute.

Pentru data viitoare se poate lua ceva din aluatul asta si pune intr-un borcan usor inchis, in frigider. A nu se inchide ermetic borcanul.

Aluatul asta trebuie sa faca 20-40% din tot aluatul de paine. Aluatului ii trebuie mai mult timp sa creasca.

Edit: am vazut acum intr-o revista englezeasca culinara ca i se mai spune si "sourdough" - aluat acru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 26 2007, 08:30 PM
Post #27





Musafir






Chapati
(una din felurile de paine indiana)

250g faina integrala
1/2 lingurita sare
150-200 ml apa calduta

Se amesteca faina cu sarea si se adauga apa pana se obtine un aluat elastic. Se framanata cel putin 10 minute pana aluatul nu mai este lipicios. Daca s-a pus prea multa apa si aluatul nu scapa de lipiceala, se presara cate putina faina pe el si se framanta. Se lasa o ora acoperit sa creasca. Se fac bile (12-14 bucati) din aluat, bilele se intind cu sucitorul pe o suprafata cernuta cu faina. Nu se apasa tare cu sucitorul ca sa nu se lipeasca aluatul de suprafata de intins. Se infierbanta bine o tigaie si apoi se da la foc mediu. Se coc la foc mediu intr-o tigaie fara grasime cam 2 minute pe fiecare parte, pana apar pete mici maronii. Se pot apasa cu o lingura de lemn in tigaie, mai ales pe margini. Se mai dau cateva secunde pe fiecare parte pe grill (sau sub grill pentru cine are grill la cuptor).

Chapati "vechi" (adica cand nu sunt mancate imediat dupa ce-au fost facute, calde) se pot incalzi cateva secunde (cam 30) in cuptorul cu microunde.
Chapati se pot si congela. Cand sunt decongelate se umezesc usor si se incalzesc pe grill 30 secunde.
Aluatul se poate congela sau pastra in frigider intr-un recipient inchis 2-3 zile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 26 2007, 09:36 PM
Post #28


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



paine indiana?
eu le zic turte (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jan 27 2007, 10:25 AM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Mersi, Kalua (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Cred ca chapati se potrivesc mult mai bine cu stomacul meu decat painea dospita.

Si: din acelasi aluat simplu se faceau la tara unde mi-am facut eu stagiatura placintele, doar ca faina era alba.
Dintr-un gogoloi de aluat cat un ou mic se intindea o foaie enorma, foarte-foarte subtire (de aceea era esential ca aluatul sa fie elastic si sa nu se rupa la intins), si se punea umplutura, apoi se impacheta si iar se intindea. In final placinta nu avea o grosime mai mare de 5 mm cu totul si se cocea in doar cateva picaturi de ulei.
Preferata mea era cea umpluta cu lucerna si ceapa. Lucerna era primul verde care rasarea in gradini la inceputul primaverii si se culegea doar cea foarte frageda, nu mai inalta de o palma. E mult superioara lobodei, de exemplu, sau spanacului ca gust! (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Ei, dar aici ar trebui un topic nou: Ciudateniile pe care le-am mancat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jan 27 2007, 11:31 AM
Post #30


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Kalua, ce bine suna! Chiar creste si fara drojdie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:08 AM