IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Substante comedogene, Bine de stiut.
arissuca
post Dec 20 2005, 12:13 PM
Post #1


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



http://www.zerozits.com/Articles/acnedetec...ect.htm#inglist
Aici am gasit un tabel foarte fain si detaliat cu substantele comedogene  (si gradul lor, de la 0 la 5). Mi s-a parut f interesant. Cred ca o sa listez tabelul si astfel inarmata o sa plec la "vanatoare".
F. ciudat mi s-a parut ca petrolatum (despre care citisem ca are potential ocluziv pt pori) are de fapt gr 0, lanolina naturala are, de asemenea, gr o iar lanolina sintetica are 4 au 5, etc, parabenii au gr zero, etc.
In dreptul fiecarei substante e trecut potentialul comedogen si cel iritativ, pe o scala de la 0 la 5.
Sper sa va fie de folos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 20 2005, 12:20 PM
Post #2


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Pune aici listuta arissuca :D , ca sa o printez si eu. Pup
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Dec 20 2005, 01:23 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



foarte interesant :) ...multumim
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Dec 20 2005, 01:40 PM
Post #4


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Cu multa placere! :)
Problema este ca ma ingrozesc atunci cand adun punctele substantelor comedogene din lista de ingrediente. Ca sa nu avem probleme ar trebui sa nu folosim subst cu gr 3, 4 si 5. Nu cred sa existe o crema sau fond de ten care sa aiba si "punctaj" bun din punctul asta de vedere si sa fie si suficient de hidratanta.  :'(   Dar cautam-cautam-cautam.
Si depinde si cum reactioneaza tenul. Ce merge la mine, poate nu merge la altele.
Oricum, lista ne ajuta sa ne orientam cat de cat.  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 20 2005, 01:53 PM
Post #5


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Ai dreptate arissuca, depinde foarte de mult de tenul fiecareia. Sunt creme declarate pe forum necomedogene, cum sunt cele de la bioten care nu se potrivesc la toate fetele.
Ps. ti-am trimis mail  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Dec 20 2005, 02:11 PM
Post #6


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Asa, e. Din nefericire Bioten e comedogena pt mine (si asa bine hidrateaza... :'(  ). Sunt curioasa cum o fi cea antiacnee sau cea antisebum. Trebuie sa vad listele.
Crema Gerovital antiacnee (cea noua, in tub verde) mi-a priit. Dar nu hidrata suficient de bine incat sa pot folosi fondul de ten dupa ea (pt ca sunt in tratament cu Smooderm si mi se duce pielea intr-o veselie).  Oare trebuia sa postez asta la acnee?  :ametit:
:offtopic: Titzule, merci mult! M-am conformat!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Dec 20 2005, 03:53 PM
Post #7





Musafir






din experienta personala mult mai importanta este alimentatia si folosirea cremelor care sunt oil free dar foarte hidratante.
rariti prajelile si grasimile (- era o vorba ca numa' ma uit la "porcariile" astea de Craciun si imi iasa puncte negre pe fatza:-); mai multe salate , cruditati, fructe peste si pui in dieta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 21 2005, 11:39 AM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
din experienta personala mult mai importanta este alimentatia si folosirea cremelor care sunt oil free dar foarte hidratante.
rariti prajelile si grasimile (- era o vorba ca numa' ma uit la "porcariile" astea de Craciun si imi iasa puncte negre pe fatza:-); mai multe salate , cruditati, fructe peste si pui in dieta.


Bai, asa credeam si eu pana nu demult, ca conteaza (si ce dak e ccacofonie, si parlamentarii vorbeshte la fel... ;D)asa....so, alimentaia conteaza intr-adevar extrem de mult pentru piele, in conditii le in care renunti la urmatoarele (definitiv, nu temporar):
TUTUN
ALCOOL
PAINE
CARNE
CAFEA.

Renuntand la cele de mai sus, consumandu-se numai produse lactate naturale, nefierte, nepasteurizate (cele preparate isi pierd toate calitatile, noi introducand in organsim doar balastru care se depune in timp, si numai printr-un post negru tinut atent si sub supraveghere se poate dezintoxica organismul), consumandu-se numai fructe in starrenaturala sau uscate, legume la fel, naturale...DECI: numai fructe, legume nepreparate, lapte direct de la "doaman vaca", neimbogatit cu apa sau faina de la stapana vacii, + miere, ulei de masline, garanteaza o prospetime si o vitalitate a organismului demna de invidiat....eu tot incerc sa ating acest ideal (de a deveni naturista), dar pana nu demult prezentam toate vitziile pamantului :-X...acum, de cand am nascut, am mai renuntat la unele ....

So, am incercat k pe o perioada anume sa nu consum nici,nici, nici, de-mi zicea lumea k mai am un pic si ajung la manastire...si nu-ti spun ce bube frumoase aveam...k pe vremea "vitziilor"....

Deci, dak nu-ti skimbi in mod radical alimentaia si ritmul vietii, tot degeaba, pentru ca rezultate evidente se observa in ani de zile, nu de pe azi pe maine...dezintoxixarea organismului se face  la fel, in ani de zile, nu in 30-40 de zile de post negru si clisma..(le-am incercat si p'astea, cu ceva efecte pe moment, dar, odata revenita la "normal", asa-zisele efecte s-au dus pe apa sambatei...

pupicei  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Dec 30 2005, 04:05 PM
Post #9


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Fetelor, am o MARE nedumerire: inaintea tabelului cu subst potential comedogene/ iritante, e mentionat faptul ca daca avem acnee nu treb sa folosim subst cu gr 3/4/5. Buuun... dar e ok daca folosim o crema in care exista 3 subst cu gradul 2? E mai putin comedogena decat alta crema care are o subst de gr 5 si una de gradul 1?

Adica: trebuie sa adunam punctele substantelor si sa avem grija ca totalul sa nu depaseasca 3 sau fiecare subst in parte treb sa aiba maiputin de 3?!? :ametit:

Sper ca nu v-am zapacit.... :-[
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Dec 30 2005, 08:45 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



arissuca, cred ca se refera la fiecare substanta in parte. nu treb sa aduni si sa faci medie. :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:55 PM