IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Substante comedogene, Bine de stiut.
arissuca
post Dec 30 2005, 09:10 PM
Post #11


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Ciresica, merci mult!  :-*  Sincera sa fiu, asta era raspunsul pe care doream sa-l aud! :) .

De o saptamana folosesc crema antiacneica de la Elmiplant (toate subst au max gr 2) si sunt ff multumita. Hidrateaza la fel de bine ca Biotenul cu miere+nuc+castan dar nu e comedogena :estiok:  . Si pot folosi si fondul de ten (in conditiile in care seara ma "aranjez" bine cu Smooderm)  :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Dec 30 2005, 09:31 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



eu mi-am luat azi sebium crema si am vazut ca are ulei de germeni de grau. :( dar e pe la sfarsitul listei asa ca sper sa nu-mi faca probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 31 2005, 12:17 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
Asa, e. Din nefericire Bioten e comedogena pt mine (si asa bine hidrateaza... :'(  ).


well, bioten E sau Nu comedogena?poate fi pentru x comedogena si pentru y necomedogena, ambele persoane avand un ten mixt/gras cu tendinta acneica?

sar'na de raspuns...ca tare sunt in ceata...eu am folost biotenul cu nuc, miere si castana, dar putin timp, nu-mi place ca e cam grasa, ca miroase naspa pentru bila mea sensibila, dar, per ansamblu m-am declarat multumita de ea in cazul in care cateva zile la rand am folosit un produs astringent...nu mi-a aparut nimic in plus pe fata, dar vreau sa stiu daca e au ba comedogena...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Dec 31 2005, 02:39 AM
Post #14


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Hmmmmm....ce sa zic; exista tenuri grase/mixte cu o tendinta mai mare sau mai mica de a dezvolta comedoane. Sau mai bine zis, tenuri  grase/mixte cu productie mai mare sau mai mica de sebum. De pilda, multe fete care postau la acnee pe celalalt forum au laudat crema Bioten cu miere+nuc+castan si pt ele a fost noncomedogena. Probabil ca tenul lor nu este atat de gras ca al meu (desi la mine problema nu o mai constituie acneea ci comedoanele si porii deschisi). Pt mine, singurele creme ok au fost Eritroacneolul si o crema de la Zepter sau gelurile de la Aloe Vera si Herbagen sauHofigal (dar gelurile  nu hidrateaza suficient).

Nu am pastrat cutia de la Bioten ca sa verific "ingredientele". Parca imi aduc aminte ca era pe acolo o subst cu gr 4, dar nu sunt sigura...

Depinde cum reactioneaza tenul tau la crema... Eu recunosc ca in perioada in care am folosit Biotenul (o saptamana) nu am folosit si Smooderm sau Zineryt si poate ca m-am trezit cu atatea comedoane si din cauza ca am fost lipsita de protectia cremelor "tratament"...

Nu stiu...cred ca depinde fff mult de cat de usor se formeaza la tine comedoanele. Oricum, daca te "bantuie" gandul sa-ti iei crema antiacneica de la Elmiplant, eu zic sa o mirosi inainte (mie mi se parea ca Biotenul miroase mult mai fain) si sa incerci putin pe gat (pt ca iti lasa o senzatie de "racoare" din cauza mentolului care s-ar putea sa nu-ti placa.

Sper ca te-am lamurit cat de cat... Deocamdata asta e singura explicatie plauzibila pe care am gasit-o.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Jan 12 2006, 08:53 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



lorella, uita-te si la linkurile de aici. :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 12 2006, 09:31 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE

H

Depinde cum reactioneaza tenul tau la crema... Eu recunosc ca in perioada in care am folosit Biotenul (o saptamana) nu am folosit si Smooderm sau Zineryt si poate ca m-am trezit cu atatea comedoane si din cauza ca am fost lipsita de protectia cremelor "tratament"...

mah, da' ce, tre' sa ma dau zilnic cu zynerit pana oi inkide okii?intreb ca io nu mai am cosuri (inca), si nu mai fol.zyneritul decat cand ma mai mananca degetzelele....ar trebui sa likidez stocul fin farma cea mai apropiata, ca sa nu ma prinda pensia fara zynerit  ;D ;D ;D ?

no, acum serios, ar trebui sa ma dau zilnic cu zynerit sau brevoxylmai mult de 2 luni?eu cam 2 luni le-am alternat pe cele 2, dar parca mai mult decat ocazional nu le-as mai folosi, pentru ca agreseaza destul tenul....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Jan 13 2006, 09:30 AM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



elle_ni, eu stiam ca zinerytul este numai pentru cosuri, nu si pentru semne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 13 2006, 10:34 AM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
elle_ni, eu stiam ca zinerytul este numai pentru cosuri, nu si pentru semne.


pai, si io stiam la fel...da' ce, io am zis altfel, sau iar m-am exprimat anapoda (as usual) :(?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Jan 13 2006, 11:37 AM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



QUOTE
mah, da' ce, tre' sa ma dau zilnic cu zynerit pana oi inkide okii?intreb ca io nu mai am cosuri (inca), si nu mai fol.zyneritul decat cand ma mai mananca degetzelele


sorry, dar eu am inteles ca nu prea esti lamurita. :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 13 2006, 01:01 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



nu, ciresico, io sunt lamurita in privinta zyneritul, dar dintr-un post de mai sus al lui arissuca reiesea ca a avut probleme intr-o perioada in care nu a folosit cremele "tratament" gen zynerit....iar eu ma gandeam ca zyneritul, brevoxylyl, retinul nu e bine sa le folosesti zilnic, cel putin nu pe o perioada mare de timp, ca pe o crema obisnuita de intretinere...eu ma gandeam ca trbuie folosite regulat o perioada, pentru a omoti microbii si toate cele bacterii care favorizeaza aparitia acneei.eu asa cred, cel putin, nu va suparati.

eu imi dau numia ocazional cu zynerit si brevoxyl, tocmia pentru ca am depasit perioada de 2 luni de tratament inteensiv cu ele, iara cum le folosesc numa' cand imi smotocesc un pic fata (tre' s-o mai fac si p'asta din cand in cand, nu?asa, macar de plistiseala, daca nu din obisnuinta sau dintr-un hobby macabru ;D...)


da' io acum am alta problema: m-aa pucat asa, din senin kefu' sa merg la cosmetica faciala.si am una care kiar e buna-buna, cu o mana de aur.da' fetzisoara  mea arata asa bine...si parca mi-e teama sa nu-mi zgandare cosurile si sa ma trezesc brusc si dintr-o data nasparlie rau :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 01:53 PM