IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masculinitatea....incotro?, Metrosexualii: cine sunt ei si cum ii percepem noi
angeldust
post Dec 12 2005, 03:40 PM
Post #1





Musafir






Ce se intampla oare cu barbatii din ziua de azi? Sigur nu este doar o iluzie de-a mea ci ideea de masculinitate chiar a suferit schimbari radicale in ultimii ani.
Unde intorci capul vezi plin de tipi dichisiti care mai de care dupa ultimul trend , epilati pana si pe picioare ( da,da nu radeti ) care zic pas la intalnirea cu o gagica pentru ca nu mai au timp si de asta in programul lor incarcat , intre job , sala de forta si iesirea obligatorie cu cel mai bun amic la o apa plata cu lamaie.
Bine poate exagerez putin , dar cert e ca se intampla ceva si metrosexualul nu e o categorie pe care am inventat-o eu acum , ci chiar exista . Ideea e : cine e metrosexualul asta , ce vrea de la noi , de unde a aparut si mai ales de ce doamne iarta-ma a aparut daca nu avea nimeni nevoie de el???

Si chiar si la barbatii care nu pun sa zicem atat de mare pret pe lookul lor am observat schimbari foarte importante in comportament si in felul in care abordeaza viata in general.

Mi se pare ca incet incet dispare instinctul de vanator sau cel putin este mult atenuat.Foarte multi sunt din ce in ce mai rezervati in a face primul pas ba mai mult unii asteapta sa ii abordezi tu sau indraznesc sa zica ceva doar dupa ce i-ai privit insistent jumatate de ora si sunt siguri ca nu o sa aiba parte de un refuz. Si lucrurile nu se opresc aici ... dintr-un scurt sondaj printre prietenele mele care au avut de-a face cu tipi din astia din noua generatie si din putina mea experienta cu astfel de tipi ( :D ) am ajuns la concluzia ca pana si in pat sunt lipsiti de initiativa. Geeeeeesss!!!

Acum eu vin si intreb. Ce ne facem fratilor cu astfel de specimene ?...pentru ca vrem nu vrem vad ca asta e directia clara spre care se indreapta ideea de masculinitate a mileniului trei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
idd
post Dec 12 2005, 05:32 PM
Post #2


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 59
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 25



Am observat si eu asta...la unii tipi sub 30 de ani.Se lasa stricati la cap de mass-media, de trend-uri, de Muma Padurii sau de naiba stie cine :).Pai daca te uiti si in reclame vezi ca majoritatea modelelor masculine sint niste efeminati...nici urma de testosteron dom-le! Acum nu inseamna ca vajnicul mascul nebarbierit si nespalat care se scarpina pe burta plina de bere si rigiie, vine beat si-i trage 2 pumni in cap nevestei este un model demn de urmat.Dar totusi...o cale de mijloc e de preferat.Epilati pe picioare si pe piept...ieacs...da, sint destui...metrosexualul asta o fi vreo reactie la feminism?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Dec 12 2005, 07:23 PM
Post #3





Musafir






idd, mi-ai luat vorba din gura. clar e o reactie la feminism ;) pai cum naibii sa nu se transforme barbatul daca noi vrem sa fim puternice, dominatoare, sa agatam barbatii ..... ei se conformeaza :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Dec 12 2005, 09:18 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



deci io inebunesc! asta vara mergeam cu fetele la strand,si imi mai clateam si eu ochii daca aveam noroc.Toti era niste burtosi,scarbosi,barbati tineri pe la 20 si ceva de ani care aratau ca la 35,si cativa din specia asta noua.Inteleg perfect termenul de metrosexual,dar cateodata cand vad cate un specimen din asta stau catva pe ganduri ca tinde spre homosexual.Ce sa-i faci barbatii astia nu cunosc o cale mijloc. :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alphutza
post Dec 14 2005, 12:41 AM
Post #5


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



Eu cred ca ei se "gatesc" in halul asta pentru ca s-au gasit destule "fetite" care i-au apreciat pentru noul look.
...mai mult ca sigur ca daca nimeni nu mai intoarce capul dupa dansi o sa revina la bor-masina.
(scuzati daca nu asa se scrie  ::))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 14 2005, 06:47 PM
Post #6





Musafir






Bine , acum hai sa recunoastem ca nici multe dintre noi nu se mai apropie de ceea ce era odata ideea de "feminitate".
Cate nu preferam sa ne imbracam in blugi in loc de fusta , sa bem cot la cot cu baietii ,etc.
Plus ca am vazut din ce in ce mai des la femei o atitudine de genul " eu agatz, eu fac , eu dreg , cine mi-s io manca-mi-ati organul care nu il am in dotare" :D
E sau nu asa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 14 2005, 07:23 PM
Post #7





Musafir






hey, apropo de epilare. trebuie sa ma pregatesc. aveti vreo tactica mai blanda decat ceara?

my god, cand ma gandesc............
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 14 2005, 07:36 PM
Post #8





Musafir






Cea mai blanda e crema depilatoare , dar nu are rezultate asa long lasting
Dar tsnuamelu nu pot sa cred adica mergi tu cu ditamai motoru cu viteza sunetului si ti-e frica de o piscatura doua acolo :P
Ptii....asta e , barbatu tot barbat :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 14 2005, 09:02 PM
Post #9





Musafir






QUOTE
Cea mai blanda e crema depilatoare , dar nu are rezultate asa long lasting
Dar tsnuamelu nu pot sa cred adica mergi tu cu ditamai motoru cu viteza sunetului si ti-e frica de o piscatura doua acolo :P
Ptii....asta e , barbatu tot barbat :D


cum adica nu da rezultate de lunga durata?
smulge firul sau nu?


aaaahhh, si intrebarea era pentru un prieten.


mie nu mi-e frica.

ouch

o piscatura mai e cum e dar cand sunt zeci de mii, iar copacii mei au radacina pe inima
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Dec 15 2005, 01:57 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



stiti ce am mai observat eu la "barbati"?
cand danseaza au inceput sa dea din fund ca fetele,asa sexy cica  :morideris:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2024 - 04:42 PM