IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Arsuri
mdc2212
post Dec 12 2005, 07:35 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 25
Joined: 8-December 05
Member No.: 46



am reusit sa ma ard pe brat  :'(  si nu vreau sa imi ramana cicatrice (si normal vreau sa treaca repede). ceva remedii stiti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 12 2005, 08:16 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



crema de galbenele stiu ca este buna pt arsuri si diseara am sa ma uit in cartea Mariei Treben poate mai gasesc ceva acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdc2212
post Dec 13 2005, 12:55 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 25
Joined: 8-December 05
Member No.: 46



nu mai stie nimeni nici un tratament?  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 13 2005, 11:33 PM
Post #4





Musafir






Poti incerca cu varza in felul urmator:

-se spala frunzele de varza, se înlatura nervurile centrale si se strivesc trecând peste ele cu un rulou de lemn sau o sticla. Când apare sucul pe frunze acestea pot fi aplicate astfel: se iau 2-3 frunze groase care se acopera cu o pânza groasa si se leaga cu tifon. Bandajul se tine 2-4 ore sau toata noaptea daca e cazul. Când apare esnzatia de caldura insuportabila se aplica alte frunze proaspete.

Unguentul cu galbenele este la fel ,foarte bun.
Mai exista si de la Dermofarm "crema cicatrizanta" special pt asa ceva.

Si data viitoare ai grija sa nu te mai arzi :D :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdc2212
post Dec 13 2005, 11:37 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 25
Joined: 8-December 05
Member No.: 46



merci, o sa iau maine varza; am folosit pana acum crema de galbenele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 14 2005, 10:51 AM
Post #6


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Mai stiam de albusul de ou, acum nu stiu daca este doar pentru usturimea de dupa arsura sau si pentru vindecare. Mai intreaba. Vindecare grabnica ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Dec 14 2005, 10:55 AM
Post #7


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



Buna eu iti dau doua optiuni :

 - homeopatie : - se aplica Hypercal (unguent sau tinctura)
                         - si pe cale orala se ia Cantharis din 4 in 4 ore .

 - fitoterapie  : - gel de aloe vera
                       - ulei de sunatoare
                       - unguent cu galbenele
                       - lotiune sau unguent de flori de soc
                       - frunze de stevie zdrobite
Aici oricare produs il gasesti tu .
Te pup si sa te faci bine .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelheart
post Dec 14 2005, 10:56 AM
Post #8


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 150
Joined: 8-December 05
Member No.: 31



Du-te la farmacie si cumpara Bioxiteracor Spray sau Oximed Spray. Sunt cele mai bune pentru arsuri. Vindeca repede si nu raman semne. Mai poti folosi un Spray cu propolis, tot la farmacie se gaseste.

Sanatate!

Bioxiteracor spray

Sinonime : Terra-Cortril spray - Pfizer, Oxycort.
Prezentare : un flacon spray contine : oxitetraciclina HCl 0,255 g; hidrocortizon alcool 0,085 g; sorbitan trioleat (Span 85) 0,300 g; miristat de izopropil 7,860 g; freon 12 20,400 g; freon 11 30,600 g.
Actiune terapeutica : hidrocortizonul este un glicocorticoid cu actiune antiinflamatoare, antialergica, antipruriginoasa. Aplicat pe tegument face sa dispara edemul, eritemul si pruritul. Asociat cu oxitetraciclina contribuie la combaterea suprainfectarii dermatozelor. In infectiile superficiale, cu flora sensibila la oxitetraciclina, datorita efectului antiinflamator al hidrocortizonului se poate realiza un tratament simptomatic. Prin evaporarea gazelor propulsoare din compozitie se obtine un efect local racoritor, care diminueaza pruritul si durerea.
Indicatii : dermatoze ca : eczema alergica, neurodermita diseminata sau circumscrisa, prurit cu lichenificare, dermatite eczematoide, eczeme alimentare si infantile necomplicate sau suprainfectate; dermatite de contact deteminate de plante, substante medicamentoase, detergenti, diferite substante chimice; prurit anal, vulvar si scrotal nespecific; ulcus cruris de etiologie varicoasa, ischemica sau traumatica; arsuri chimice sau termice; leziuni de decubit.
Contraindicatii : tuberculoza pielii, leziuni acute de herpes simplex, varicela, hipersensibilitate la unul din componentele spray-ului. Preparatul nu trebuie administrat timp indelungat in cursul sarcinii.
Reactii adverse : rareori se pot inregistra fenomene de sensibilizare, care sa necesite intreruperea tratamentului.
Precautii : cand se aplica in regiunea fetei, este necesara acoperirea ochilor si evitarea inhalarii aerosolilor.
Mod de administrare : dupa prealabila curatare a pielii, se agita flaconul spray si se pulverizeaza (prin apasarea pe butonul valvei) zona lezata de la o distanta de aproximativ 15 cm (fiecare portiune a zonei lezate se pulverizeaza cam 2-3 secunde). Procedura se repeta de 2-4 ori pe zi. Tratamentul nu trebuie intrerupt prea curand dupa obtinerea raspunsului initial.
Pastrare : ferit de acitiunea directa a caldurii (foc).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdc2212
post Dec 14 2005, 07:20 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 25
Joined: 8-December 05
Member No.: 46



:-* multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florrina
post Dec 15 2005, 10:17 AM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 23
Joined: 9-December 05
Member No.: 55



Eu stiam ca si vitamina E e foarte buna. Ajuta la vindecare, fara sa ramana urme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 13th June 2024 - 09:14 PM