IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete de supe, borsuri, ciorbe, supe-crema, ... si alte minunatii lichide
fortelady
post Jul 17 2006, 10:05 AM
Post #11





Musafir






va rooooooooogg inainte de a muri de pofta (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
am mancat in belgia o supa crema de ciuperci absolut dementiala... numai ca oricat am cautat o reteta asemanatoare nu am gasit.
am identificat in componenta unt (destul de mult), smantana (cred..) si multe multe ciuperci. gustul era senzational...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 17 2006, 07:49 PM
Post #12





Musafir






forte, incearc-o pe asta si da-ne de stire ce si cum:
Supa de ciuperci proaspete
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 11 2006, 08:31 PM
Post #13





Musafir






O supa minunata, numai ca dureaza o ziulica intreaga pana-i gata. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Poate o faceti de Craciun sau Revelion, cand aveti ceva timp la dispozitie. Pun reteta de masa festiva.
Supa clara de coada de bou
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 25 2007, 05:19 PM
Post #14





Musafir






Supa de cartofi cu ciuperci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 11 2007, 11:43 AM
Post #15





Musafir






reteta nemteasca

250 g linte, care se inmoaie cu cateva ore inainte de gatit
(sau ca. 500 g linte fiarta)
800 ml supa (instant)
1 foaie de dafin
250 g cartofi
2 morvovi
1 praz
1 ceapa
2 linguri ulei
4 crenvursti
patrunjel verde
otet, sare, piper

Lintea se fierbe in supa cu foaia de dafin ca. 40 min.
Cartofii si morcovii se curata si se taie cuburele. Prazul se curata, spala si taie felii. Ceapa se toaca marunt si se caleste in ulei. Se adauga cartofii si morcovii, se calesc si ei usor. Se adauga 150 ml apa si se lasa la fiert 15-20 min cu capacul pe oala. Se adauga prazul si se mai fierbe 3-5 min. Acum punem si lintea cu tot cu lichid, se lasa sa traga un clocot, dupa care se pun si crenvurstii, taiati felii. Se potriveste de gust cu un pic de otet bun, sare, piper (atentie, supa contine deja sare!).
In farfurii se presara cu patrunjel verde tocat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 2 2007, 07:20 PM
Post #16





Musafir






Supa-crema de dovleac (bostan)

Pun niste ulei de masline la foc mediu si arunc peste el ceapa taiata mai mare, morcovi taiati felii groase, radacina de telina taiata tot mai mare. N-are rost sa le taiem fin pentru ca la sfarsit le facem oricum o apa si-un pamant. (IMG:style_emoticons/default/rock.gif) Daca aveti la indemana, puneti si niste ghimbir. Se stinge cu apa, cat sa acopere legumele. Dar legume puneti din belsug. Cand incepe apa sa fiarba puneti bucatile de dovleac, vreo foaie, doua de dafin si niste boabe intregi de piper. Mai adaugati eventual niste apa clocotita si lasati pe foc pana s-a fiert totul. La sfarsit eu bag mixerul asta in oala (IMG:http://www.maisl.at/Stabmixer%205000.jpg) si gata. Se serveste cu smantana si ulei de dovleac.

edit: inainte de-a o face crema se scot frunzele de dafin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Oct 2 2007, 07:41 PM
Post #17


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Kalua de care dovleac folosesti la supa asta?? Din asta din care fac tocinei?? Si ulei de dovleac a vazut cineva in romanuta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 2 2007, 07:59 PM
Post #18





Musafir






Nu, dom'le, nu dovlecel, ci dovleac (bostan). Care sunt de multe soiuri. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Oct 2 2007, 11:12 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



O s-o incerc da trebuie sa fac putina, ca cred ca numai eu o sa fiu amatoare, ca ai mei nu-s cu dovleacul da mie imi place mult. Dovleac potocaliu Irinica, ii se pare ciudat cred pt ca la noi nu se fol la mancare doar la prajituri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 5 2008, 04:06 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



CIORBA DE PUI SI SPANAC (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)

INGREDIENTE:-carne de pui 200g
-2 morcovi rasi
-300g spanac
-2 catei usturoi
-2 linguri orez
-3linguri faina
-1 cana lapte
Pui la fiert 1l apa cu putina sare si cand incepe sa fiarba adaugi carnea taiata cubulete.Dupa 30 min adaugi morcovii.Cand sunt aproape fierti se adauga spanacul taiat marunt si orezul.
Se fierbe cam 15 minute,intretimp desfaci faina in lapte si o adaugi in mancare.Mai lasi pe foc 10 minute si gata.
Pofta mare!
O sa va placa reteta asta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:30 AM