IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  « < 14 15 16 17 18 >  
Reply to this topicStart new topic
> Am "aflat" ce inseamna violenta domestica
Cindy
post Mar 11 2010, 10:40 PM
Post #151


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(ayana01 @ Mar 11 2010, 01:57 PM) *
Oana, am citit povestea ta.. cu lemnul de dupa usa. Imi place atitudinea. Daca am fi mai multe asa, femeia nu ar mai fi o victima in propria ei casa. Bravo si sa speram ca esti exemplu si pentru altele. (nu incurajez violenta in familie, ci doar sper ca in caz de ceva, femeia sa ia atitudine si sa nu mai fie victima).

Mama a patit o singura data asa ceva: sotul ei a ridicat mana asupra ei si ea automat a apucat vaza de pe masa sa se apere. El evident nu a lovit vazand asta, dar raul era deja facut. L-a parasit oricum. O admir pt asta. Denota tarie de caracter si sange rece in caz de criza.

Foarte bine a facut!

Eu sunt mai hitlerista asa, daca vreodata vreun barbat ar ridica palma la mine, i-as "arde" si eu una de nu s-ar vedea, si lovesc bine, oricat de fragila as parea. Apoi nu as mai vrea sa il vad in fata ochilor, pentru ca ar fi pe minus mult la nivelul imaginii mele despre el si nu ar mai putea sa imi insufle nimic. Nu ma dau eu acum viteaza doar de dragul de a vorbi/scrie ceva, dar nah eu ma descurc foarte bine si fara barbat, am facut-o foarte bine mult timp in perioadele de pauza dintre relatii si pot sa o fac in continuare, la orice varsta. Cine are nevoie de pseudobarbati?

This post has been edited by Cindy: Mar 11 2010, 10:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decebal
post Mar 12 2010, 12:10 AM
Post #152


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 10-March 10
Member No.: 8,157



Pentru toate femeile, "Mai regina decat floarea doar femeia poate fi" Dumitri Matcovschi
"Daca n-ai vazut inca o femeie care iubeste, atunci n-ai vazut niciodata o femeie frumoasa" Camil Petrescu
http://www.youtube.com/watch?v=klPmEuBqqD4

http://www.youtube.com/watch?v=PTN6JbXeHTw

http://www.youtube.com/watch?v=3krUoq-deC4

Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Mar 12 2010, 02:43 AM
Post #153


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Hmm,Decebal,bine mai graiesti,cat adevar!Despre violenta domestica,nu stiu ar merita sa li se taie mainile sa fie batuti cu ele si dupa...din punctul meu de vedere diferenta dintre un animal si un om consta in rationament,daca tu ajungi la violenta verbala si psihica deja esti un nimik,nu te mai respecti pe tine insuti,am trait sa vad si in familie la mine,cand eram mai mici,batai si mancam bataie,ca si azi o mai intreb pe mama cum a putut sa stea langa un asemenea om,chiar daca e tatal meu si e om scolit dar la ce facea nu avea nici o scuza iar motivul era urmatorul :pentru noi!Imi vine sa urlu sincer,nu suport violenta de nici un fel dar pentru o casnicie si copii merita oare sa duci in spate asa cruce?Eu cred ca nu,desi e usor de vorbit,dar sincer sa fiu femeie,mi-as lua copilul,geanta cu haine si in lumea mare,nu as fi nici prima nici ultima,doar n-a murit mama barbatilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Mar 12 2010, 02:58 PM
Post #154


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Domnule Decebal, dar sensibil mai esti! Bravo! Felicitari pentru mesajele transmise;sunt f frumoase.
Si tie domnule laur,toate consideratiile mele,subscriu la cele de mai sus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Mar 12 2010, 03:50 PM
Post #155


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Melcri,te rog din suflet,fara domnul,am doar 26 de ani...mi-aistricat ziua!Glumeam (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Mar 12 2010, 05:50 PM
Post #156


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Doar din atat (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decebal
post Mar 12 2010, 09:35 PM
Post #157


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 10-March 10
Member No.: 8,157



Am invadat forumul femeilor (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Mar 12 2010, 10:05 PM
Post #158


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Va rog sa nu deviati de la subiect. Pentru discutii libere sau pe langa subiect exista barul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 12 2010, 10:45 PM
Post #159


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai Decebal, si tu vreo parere personala ai?
Nu contest, ai scris frumos, dar sunt citate adunate, vrem sa "auzim" si parerea ta! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post May 4 2010, 02:55 PM
Post #160


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Sa va povestesc o intamplare de a mea , de care nu sunt deloc mandra ... Cand ne-am mutat din germania in gran canaria , acu 2 ani juma, ne-am mutat la insistenta lui , eu in germania aveam job , banii mei , nu prea ma interesa mutatul , dar totusi am lasat alea in urma sa ramanem impreuna , si dupa 2,3 luni de fiind clocitoare si necunoscand pe nimeni aici , am intrat in depresie... Si au inceput certurile si parerile de rau si frustrarea isi zicea cuvantul pe fata mea mai rau ca niciodata ...
Odata am inceput io o ceata intr-o dimineata atat de urat , de parca zici ca am inceput al treilea razboi mondial, nu alta ... Nu a zis nici un pas in dimineata aia , a tacut ca mutu nu a scos un cuvant toata cearta era a mea , urlam si tunam si adunam , in fine obosisem dupa 3 ore de la atat urlat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , asa ca am iesit la o plimbare lunga , dar de lasat tot nu am lasat , tot ma manca, pt ca el nu a zis nimic ... Am venit acasa si gasesc un pachet imens la usa , io credeam ca e pt mine , ca asa vrea el sa isi ceara scuze ... eh rahat , pachetul era pt el , iar cearta si de data asta mancam , asa ca nici bine nu am inceput cearta ca imi zboara pe langa cap o farfurie care a aterizat in geam cu o asa forta ca s-a spart si geamul si farfuria... ( uitasem sa mentionez ca el meu preten a fost soldat in Kosovo, si stie sa tina la nervi , stres si niciodata nu arunca nimic, fara sa tinteasca ) apoi in marea mea surprindere , ia un scaun si il tranteste de un perete , io ma uitam la el ca la un film... de parca nu credeam ca se intampla ... Si apoi imi zice , io nu trebe decat sa iti dau una si tu nu te mai trezesti de acolo tu intelegi ce inseamna asta , io dau din cap, nici cuvintele nu mai ieseau din gura,apoi imi zice " asa ca daca nu te controlezi , urmatoarea data nu o sa fie scaunul o sa fie spinarea ta" ...
Eram asa de speriata si am ramas speriata pt cateva zile ... si mi-am adus aminte ca io am un pistol de la el , care l-am primit odata de ziua mea , nu are gloante adevarate, dar omoara pasari si iepuri , dar daca tinetesc cu ala tot intra in piele si lasa o rana (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ,asa ca l-am luat din dulap si l-am pus in sertarul meu de la canapea , si i-am zis , data viitoare nu mai apuc sa ma cert ... am sa trag direct (IMG:style_emoticons/default/fluierat.gif)
Nu ne-am mai certat asa urat niciodata de atunci , dar io cand sunt aproape sa incep o cearta , imi aduc aminte de scaunul ala masiv cum s-a rupt ca o varga...
Am fost la momentul respectiv , f hotarata sa imi fac bagajul si sa plec , am calculat situatia si rascalculat, ne-am mai certat noi si dinainte , dar nu stiu , de fiecare data a controlat , are un "training" bun , asa ca am zis ca astept sa vad cum stau lucrurile , s-au calmat , cearta am evitat .. Ne-am mai certat odata , cand a venit masa la noi , ma asteptam sa imi sara mama lui in cap , sa vb urat etc , nu s-a bagat deloc , mi-a zis doar , "Jo u a hobby , to keep yourself busy" i-am luat sfatul in considerare , acu am inceput sa pictez , nu sunt io buna , da ma chinue talentul cateodata

Edit , vreau sa completez ceva , poate acu as fi preferat sa primesc o palmuta peste fata , decat sa vad o astfel de schimbare in cel care il considerai "unbreakable"

This post has been edited by Julsko: May 4 2010, 04:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  « < 14 15 16 17 18 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 03:37 PM