IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  « < 15 16 17 18 >  
Reply to this topicStart new topic
> Am "aflat" ce inseamna violenta domestica
Lauraaa
post May 8 2013, 09:46 AM
Post #161


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 8-May 13
Member No.: 11,822



Bună tuturor,

Am şi eu nevoie de 5 minute din viaţa voastră.
Īmi fac lucrarea de licenţă pe tema violenţei domestice şi am nevoie să-mi răspundeţi la cāteva īntrebări din următorul chestionar.
Dacă m-aţi ajuta, v-aş rămāne recunoscătoare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

rugam o vizita la regulament. multumim.

Mulţumesc!
Să auzim numai de bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana M
post Jul 29 2013, 10:14 AM
Post #162


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 29-July 13
Member No.: 11,954



Buna ziua tuturor,

Nu credeam k voi ajunge vreodata in aceasta ipostaza...dar se pare k intr-un fel sau altul am ajuns in situatia de a fi abuzata de catre partenerul meu. Apelez la voi deoarece am nevoie de ajutor...de sfaturi de o vorba buna...nu stiu ce sa fac...nu stiu unde voi ajunge.
Sa incep cu inceputul...sunt impreuna cu actualul meu partener de aproape 2 ani de zile, eu am 25 iar el 34 divortat si cu un copil. Am ajuns sa fim impreuna deoarece il consideram matur, capabil sa ma sprijine, ocroteasca, intelega...tin sa mentionez k initial am fost amici vreo juma de an. Insa nu prea s-a dovedit a fi ce ma asteptam...parerea mea e k incearca doar sa ma indeparteze de prieteni si familie...incearca sa imi scada stima de sine...ma umileste...nu stiu..poate e doar in mintea mea...dar de exemplu acum vreo cateva zile am avut un scandal monstru din cauza faptului k eu sunt nesmitita si il ignor...si nu inteleg prin ce perioada grea trece (a ramas temporar fara job si sta acasa) si imi pun palma in fund si plec...cand de fapt tot ce incerc sa fac e sa muncesc cat mai mult k sa trecem peste perioada asta urata in care ducem lipsa banilor.....in fine, si multe altele, de ce ajung la 5 aksa cand programul se termina la 4 (desi i.am explicat la telefon k intrazie colegul cu masina care ne duce acasa), sunt verificata in continuu pe mail...telefon...portofel...a trebuit sa.mi fac o alta adresa de mail pt a.mi spune povestea. Deci ceea ce incerc sa spun k relatia nostra nu a fost pe roze de la bun inceput...insa aseara totul a trecut la un alt nivel.... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) dupa o cearta, ce e drept inceputa de mine, in care i.am spus cuvine destul de grele, deoarece eram foarte furioasa pt. a baut destul de mult si in aburii alcoolului a darmat niste lucruri prin bucatatrie, ma prins de gat si ma ridicat in sus pe frigider...nu mai stiu exact ce mi-a spus in timpul asta, pt k eram destul de nervoasa..speriata...nici eu nu stiu...dupa ce ma lasat jos...am inceput si eu sa.l imping si sa.l lovesc....dupa aceea am zis k ma duc sa.mi fac bagajul si sa plec....atunci ma luat de o mana si ma izbit de un perete...ma ridicat de jos...ma izbit in pat unde a continuat sa ma ameninte k ma "tranteste de ma ia naiba" ......a inceput sa.mi tina o prelegere k sunt nebuna si k il scot din minti...sa ma injure de toti sfintii...sa ma ameninte...sa imi prinda capul cu ambele maini si sa izbeasca cu toata forta de pat... nah..ideea e k nu am reusit sa scap de acolo pana nu am recunoscut k sunt nebuna si k il scot din minti... Dupa ce s.a incheiat scena...la vreo 10 minute a venit si ma luat in brate si a zis k nu e nimic...si k ma iarta...chiar credeam k eu sunt vinovata...mi.am cerut scuze printre lacrimi....dar acum...analizand situatia la rece si analizandu.mi vanataile de pe maini (port bluza cu maneca lunga la servici desi e iulie) si copase si solduri realizez k treaba nu e ok. As vrea sa scap...dar nu prea stiu cum..ma tem..la ai mei nu pot apela sub nici o forma...nu stiu unde voi ajunge..as avea nevoie de un sfat de la voi (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

This post has been edited by Oana M: Jul 29 2013, 01:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 29 2013, 12:44 PM
Post #163


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Of Oana.... Sfatul meu?!
Pleaca. Nu mai sta. Daca nici doi ani a inceput sa bea si sa te abuzeze (verbal, psihic, fizic), nu ai ce cauta linga un asemenea barbat.
Toate au inceput acum pentru ca lipsa serviciului il face sa aibe nevoia de putere si singura persoana la indemina esti tu.
Si din experienta milioanelor de femei abuzate, iti spun ca nu se va opri. Va fi din ce in ce mai rau. Esti tinara si poti gasi pe altcineva care sa te aprecieze si sa te iubeasca, nu se te controleze ca pe un infractor si sa te trinteasca de toate mobilele. N-ai copil sa te lege, cind nu e acasa fa-ti bagajul si du-te ! Si nu ii da adresa noua!
Si du-te azi la un medic si ia un certificat in care sa scrie ca la consult corpul tau prezinta echimoze (vinatai). Daca vine dupa tine, il amentinti ca te duci la politie si ii faci plingere (ai certificat de la medic care arata ca ai fost agresta fizic).
Si sa nu crezi in lacrimile lui de crocodil si in promisiunile de indreptare! E genul de barbat care isi acuza partenera pentru esecurile lui si e slab si moale pentru ca in loc sa isi caute job, s-a apucat sa isi inece amarul in bautura si in lovitul iubitei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana M
post Jul 29 2013, 12:57 PM
Post #164


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 29-July 13
Member No.: 11,954



QUOTE(Diana @ Jul 29 2013, 01:44 PM) *
Of Oana.... Sfatul meu?!
Pleaca. Nu mai sta. Daca nici doi ani a inceput sa bea si sa te abuzeze (verbal, psihic, fizic), nu ai ce cauta linga un asemenea barbat.
Toate au inceput acum pentru ca lipsa serviciului il face sa aibe nevoia de putere si singura persoana la indemina esti tu.
Si din experienta milioanelor de femei abuzate, iti spun ca nu se va opri. Va fi din ce in ce mai rau. Esti tinara si poti gasi pe altcineva care sa te aprecieze si sa te iubeasca nu se te controleze ca pe un infractor si sa te trinteasca de toate mobilele. N-ai copil sa te lege, cind nu e acasa fa-ti bagajul si du-te ! Si nu ii da adresa noua!
Si sa nu crezi in lacrimile lui de crocodil si in promisiunile de indreptare! E genul de barbat care isi acuza partenera pentru esecurile lui si e slab si moale pentru ca in loc sa isi caute job, s-a apucat sa isi inece amarul in bautura si in lovitul iubitei.


Da macar daca i.ar parea rau...sincer imi e si teama sa ma intorc astazi de la servici...dimineata cand am plecat inca dormea....e uimitor ce iti poate face un asa om pshicului...pe bune...te doboara...nu mai am incredere in mine nici sa iau o paine..nah...sper sa reusesc sa rup legatura asta bolnava...si e bn de stiut k acolo undeva sunt persoane care te asculta si iti ofera macar o vb buna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 29 2013, 01:00 PM
Post #165


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Oana, imi pare tare rau sa citesc o asemenea poveste (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Eu te-as sfatui sa faci un tabel cu tot ce-ti place si ce nu-ti place la el, sa tragi linie si sa le aduni. Daca la sfarsit consideri ca relatia voastra mai are vreo sansa, atunci stati de vorba ca oamenii si rezolvati problema. Daca simti in schimb ca nu mai vrei sa stai cu el, ca ti-e frica de el, ca nu crezi ca ai mai avea vreodata incredere in el, atunci pleaca.
Nu este usor, stiu. Am trecut si eu prin asta acum ceva ani. Nu a fost asa grav ca la tine, a fost doar o palma, dar atunci cand m-am calmat am analizat situatia la rece si am ales sa-i mai dau o sansa. Nu-mi pare rau de alegerea facuta pentru ca in momentul de fata relatia noastra e mai frumoasa ca oricand. S-a cait cu adevarat pentru greseala facuta si mi-a demonstrat asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Stiu si cum este sa ramana el fara slujba, pentru ca am trecut si prin asta. Este foarte greu si el este foarte nervos si frustrat pentru ca se simte inutil si slab. Cu rabdare si cu intelegere s-a rezolvat si asta. Niciodata nu l-am lasat sa creada ca-l desconsider daca nu mai aduce bani in casa sau ca este dator sa faca toate treburile prin casa daca tot sta acasa toata ziua. Cu toate acestea, eu nu am mai spalat vasele si aragazul de muuulta vreme (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Pur si simplu nu ma lasa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Pana vin eu acasa totul e curat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) L-am sprijinit sa-si caute altceva de lucru si am apreciat cu adevarat tot ce a facut cat a stat acasa.
In cocluzie, fa-ti ordine in ganduri si nu lua decizii pripite. Gandesate la rece si fii sincera cu tine! Pana la urma, doar tu esti in masura sa vezi de viata ta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana M
post Jul 29 2013, 01:25 PM
Post #166


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 29-July 13
Member No.: 11,954



Pai la noi mai e o chestie....el isi deschide o firma zilele astea...de aia nici nu si.a cautat prea mult de lucru in ultimele 2 luni...cu bani parintilor mei...pe care eu k o proasta ce sunt i-am cerut de la ei pt el..pentru noi la urma urmei, unde vreau sa ajung k nu ar tebui sa se simta asa inutil in conditiile in care are ceva in curs, in conditiile in care situatia are sa se rezolve destul de curand...in fine nici o poveste nu e asa simpla si scurta....oricum in momentul de fata nu sunt capabila sa analizez relatia mea cu el...si sa ii vad si punctele forte...sunt prea speriata si furioasa in acelasi timp....cu toate astea as pleca in mometul asta de langa el....Ms de sfat Teocris (IMG:style_emoticons/default/mwah1.gif)

This post has been edited by Diana: Jul 29 2013, 02:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 1 2013, 03:21 PM
Post #167


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai ai vreo noutate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana M
post Aug 5 2013, 10:27 AM
Post #168


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 29-July 13
Member No.: 11,954



QUOTE(Diana @ Aug 1 2013, 04:21 PM) *
Mai ai vreo noutate?


Pai...am ajuns aksa urmatoarea zi...si nimic...nici o scuza nici o parere de rau...ba mai mult cand am incercat sa stau de vb cu el...a zis k e vina mea..si din cauza k nu sunt "cuminte" s.a intamplat asta, si daca o sa fiu "cuminte" si langa el nu o sa se mai intample niciodata. Asa k joi am plecat mai repede de la servci, stiind k el nu e localitate,mi.am facut frumusel bagajul si am plecat...fara sa-i spun nimic. Acum... ce sa zic...is statula de amenintarile primite din partea lui...k ma omoara k bla bla...da nu imi pasa sentimentul de eliberare e nepretuit. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Bn,..nu zic k e usor sa pleci asa..in sensul sa iti faci bagajul cu frica k poate te prinde...sau sa mergi pe strada si sa te uiti in stanga si in dreapta dupa el...dar e mai bn decat sa il ai in pat cu tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Aug 6 2013, 11:07 AM
Post #169


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Deci ai ales (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Sa-ti fie drumurile line si sa ai puterea de a trece mai departe! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana M
post Aug 7 2013, 01:54 PM
Post #170


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 29-July 13
Member No.: 11,954



QUOTE(Teocris @ Aug 6 2013, 12:07 PM) *
Deci ai ales (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Sa-ti fie drumurile line si sa ai puterea de a trece mai departe! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)


Muktumesc mult pt incurajari si sfaturi...si cu siguranta data viitoare o sa fiu mai precauta in a-mi darui inima cuiva :*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  « < 15 16 17 18 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:47 AM