IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Probleme in casnicie, Ce sa fac?
flor_flore
post Aug 25 2006, 08:53 AM
Post #1





Musafir






in septembrie voi face 1 an de cind m-an casatorit, insa problemele au aparut in casanicia mea de mai bine 6-7 luni. nu stiu ce sa fac? sa divortez? sa ramin in continuare cu sotul meu? dati-mi,va rog, un sfat!
acum voi incepe sa povestesc ce s-a intimplat si cum s-a dus toata linistea mea...
in noiembrie am vazut ca sotul meu vb pe messenger cu o tipa de mai mult de 4 luni( deci cind inca noi alergam sa facem cumparaturile pentru nunta). din clipa aceea s-a rupt ceva in mine...nu am mai putut avea acelasi comportament fata de sotul meu dar nici nu-i spuneam de ce...se gindea probabil ca este din cauza sarcinii...a trecut timpul, am nascut, am o minune de baietel dar in loc sa ne bucuram impreuna de minunea asta au inceput problemele. cind baietelul meu avea citeva saptamini el tot pleca la mama lui la sfirsit de saptamina (ba ca vine sora lui, ba ca trebuie sa se duca acolo ca sunt parintii lui) si eu ramineam acasa cu cel mic. noroc ca-i aveam pe ai mei linga mine(parintii si fratii mei). si in ziua de paste el s-a dus la mama lui iar eu am ramas acasa ... la botezul baiatului s-a imbatat si s-a purtat foarte urit cu mine, chiar acolo in restaurant cu invitatii de fata (m-a injurat ca pe ultimul om si m-a strins de git, asta dupa ce alergasem o dupa-amiaza intreaga ba serveam la mese, ba ma duceam la cel mic sa-i dau sa suga). dupa aceasta faza i-am spus ca nu are ce mai cauta in casa mea. de atunci s-a mutat cu chirie la oi gazda gasita de ai lui si vine sa plimbam copilul cite o ora atunci cind ii permite timpul. in rest pleaca la ai lui. i-am mai spus de multe ori sa vina inapoi acasa dar nu vrea. il deranjeaza prezenta parintilor mei. chiar a strigat ca ai mei i-au mincat banii. mi-a zis ca se muta numai daca ne separam, adica sa impartim apartamenul in doua. acum mamam lui este bolnava el este tot timpul ba la ai lui , ba la spital la mama lui (cind este internata)au fost saptamini cind nu l-a vazut pe cel mic decit o ora intr-o saptamina... acum trebuie sa-l inteleg ca e mama lui bolnava. dar cit timp dupa mama lui se va imbolnavi tatal lui si tot asa... poate sunt rea, dar nu stiu ce sa fac... copilul nu are nevoie de tata numai pentru plimbat. nu va spun ca in continuare eu ii spal, eu ii calc... salariul el stie cum si-l cheltuie.(am fost la o nunta si mi-a cerut jumatate din banii care i-am dat ca dar). daca vrea sa fim o familie ar trebui sa-si stabileasca niste prioritati care sa ne includa si pe noi(pe mine si baietelul meu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 25 2006, 09:32 AM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



buna, flor
in primul rand felicitari pentru bebel!
in al doilea rand, gandeste-te ca el trebuie sa creasca intr-un mediu in care exista dragoste, intelegere. daca tatal nu poate contribui la formarea acestui mediu, cel mai bine ar fi sa il excluzi total din viata voastra.
de ce sa astepti ora aceea in care se deranjeaza sa va intalneasca? de ce sa suporti jigniri? esti si tu om si trebuie sa fii echilibrata ca sa iti cresti bebelusul cum trebuie!
ar fi trebuit sa stabiliti inainte de casatorie ce e cu tipa respectiva - insa este inutil sa mai spun ceva despre 'dinainte'. concentreaza-ti atentia pe prezent. baietelul tau este cel care conteaza! si nu uita nici de tine! o femeie merita respect si dragoste! daca nu exista respect.. atunci... dragostea nu este de ajuns.
gandeste-te pe toate partile, vorbeste cu ai tai (esti norocoasa ca ii ai alaturi!) si Dumnezeu sa te lumineze!
ai grija de tine si de bebel!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 25 2006, 10:39 AM
Post #3





Musafir






Bine ai venit printre noi Flor (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/friends3.gif)
O casnicie implica intelegere,comunicare,respect si dragoste....din cate povestesti tu toate astea lipsesc,mai grav acum cand aveti un baietel care ar trebui crescut intr-un mediu sigur si cu dragoste din partea ambilor parinti.Sa nu iti fie teama de divort daca asta iti doresti,pana la urma acum tot separati sunteti si cum ai spus tu, baietelul oricum nu are parte de foarte multa atentie din partea tatalui.Dar ca sa faci pasul asta trebuie sa te gandesti bine,sa fii sigura ca asta vrei sa faci,sa discuti cu sotul tau deschis,sa ajungeti impreuna la o intelegere, iar daca asta nu e posibil sa alegi tu ce e mai bine pentru tine si beietelul vostru (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 25 2006, 06:32 PM
Post #4





Musafir






Flor (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/welcome.gif)

Eu nu poti sa-ti spun exact ce sa faci, dar gandeste-te in detaliu la urmatoarele lucruri si poate vei gasi singura raspunsul:
- de ce te-ai maritat cu sotul tau?
- descrie un mariaj perfect din punctul tau de vedere si alaturi pune ce ai si ce nu
- ce avantaje ai fiind maritata cu el
- ce dezavantaje ai fiind maritata cu el
- ce-ti doresti de la viata?
Raspunsurile trebuie sa fie concrete si foarte detaliate.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kokl
post Aug 25 2006, 09:13 PM
Post #5


Kokling around
**

Group: Administrator
Posts: 74
Joined: 25-August 06
Member No.: 504



QUOTE(flor_flore)
m-a injurat ca pe ultimul om si m-a strins de git


Raspunsul la intrebarea ta legata de divort cred ca e destul de simplu.
Dupa comportamentul lui, descris de tine, dupa faptul ca doar dupa un an de casnicie ati ajuns sa va confruntati cu probleme la care alte cupluri ajung dupa o perioada de convieturie destul de mare, eu cred ca ceea mai buna solutia (pentru toti) este divortul.

Avand in vedere ca nu prea face "treaba" lui de tata pentru copilul vostru si nu va ajuta cu nimic, eu nu inteleg de ce inca stai in ganduri daca sa va despartiti sau nu .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
antenutza
post Aug 27 2006, 07:10 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 94
Joined: 13-July 06
Member No.: 420



flor ... bine ai venit !!!
ma bucur enorm pt tine ca ceri un sfat .. e primul pas spre o viata mai buna (si vb din experienta)
eu si nimeni cred nu iti poate spune ce ai de facut dar..gandeste-te la cata energie investesi pt cineva care nu da nimic inapoi
apoi gandeste-te la bebe ca poate cineva care te-ar iubi ar putea sa ii fie un tata adevarat caruia sa ii pese si care sa se preocupe de el .. ai mei sunt divortati si sa stii ca nu tatal biologic mi-a fost aproape cand am avut nevoie de un "tata" si sunt bine si ma bucur ca a fost asa pt ca mai bine ai aproape un om de calitate care poate sa te invete ceva decat un titlu
pana la urma nu uita de tine ..zici ca deja ..dupa 1 an ..te-a strans de gat si se poarta mizerabil ..crezi ca se va schimba ? nu draga mea , lucrurile vor evolua numai spre mai rau ..si asta o stiu pt ca din nefericire am tinut cu dintii de o relatie in care nu faceam decat sa ma distrug..asta pana cand am realizat ca nu e bine si am cerut sfat..asa cum faci si tu acum . ce vreau eu sa iti scriu cu "litere mari" e ca nu va fi mai bine pt ca tipul din cate imi dau seama este deja detasat si nu mai face dovada de interes pt rel voastra
eu zic sa stai sa te gandesti un pic sa vezi dc merita ce faci pt el apoi sa vezi dc tu meriti cum se poarta cu tine apoi sa te gandesti la bebe si sa te intrebi ce viitor ii oferi (dc nu ai curajul sa iei masuri gandindu-te la tine... bebe are nevoie de o sansa de mai bine macar)

pana ne auzim vesti .. sa ai mare grija de tine si de bebe ...si sa auzim de bine (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Katy
post Apr 2 2007, 10:47 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



Eu nu ma consider in masura de a da sfaturi dar iti pot spune viata mamei mele care a crezut ca face bine stand langa al meu tata ptr.copii(si eream 4 nu unul)dar de fapt ne-a facut sa suferim!Acum a realizat si sunt divortati,dar asta dupa o viata plina de chinuri si nefericire!Deci concluzia iti apartine,vrei ca fiul tau sa sufere si tu fara nici un viitor?Numai bine (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Apr 2 2007, 11:56 AM
Post #8





Musafir






Flor draga, vorba lui Marin Preda, "daca dragoste nu e, nimic nu e".
Nu iti dau sfaturi, doar iti spun ceva din propria-mi experienta. Am 18 ani de casnicie, am avut o multime de discutii de-a lungul timpului, dar NICIODATA nu s-a pus problema dragostei sotului meu fata de fiul nostru. Il ADORA! N-ar fi in stare sa faca nimic, daca ar stii ca-i este lui rau, sau ar trece printr-un impas. Si cred ca asta este atitudinea oricarui parinte responsabil.
Ref la relatia dintre voi doi, este la fel de ciudata, in masura in care sunteti in primul an de casnicie, cand dragostea e mare, mareee!
In concluzie, analizeaza bine situatia si trage singura concluzia, daca merita sau nu sa investesti incredere si suflet in aceasta relatie, daca are viitor si care-i atitudinea lui fata de voi doi...
Succes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciucinica
post May 17 2007, 08:26 AM
Post #9





Musafir






draga Flor...esti bine? te-ai mai linistit?
Sa ai o viata frumoasa alaturi de copilul tau, sa nu regreti daca te-ai despartit de el...si mai important daca vei alege alt tata pentru micut, sa nu uiti ca nu e tata ce-l cel face ci cine-l creste si il iubeste cu adevarat..

pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bleeding love
post Sep 5 2008, 12:04 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 5-September 08
Member No.: 4,646



Buna fetelor sunt noua printre voi. Mi-au atras atentia supararile voastre si mi-a dat seama ca nu sunt singura. Sunt casatorita de 5 ani si am un bebelusi de 7 luni. Spun am pt ca nu stiu cat o sa mai fim impreuna.De ceva vreme sotul meu a inceput sa se ascunda sa se fereasca de mine am incercat sa vorbesc cu el dar mi-a spus ca am o imaginatie bogata.Am inceput sa-l urmaresc sa vad ce se intampla. Am aflat mai apoi ca vorbeste cu diverse persoane pe mess si ca si-a cumparat mai multe cartele de telefon sa vorbeasca cu acele persoane. S-a intamplat intr-o zi stand la calculator sa primesc un mesaj de la o duduie care spunea ,,ca nu a avut telefonul ala la ea ca s-a dus sa cumpere paine cu sotul".De aici a inceput totul.I-am luat celelalt telefon si curioasa am vrut sa vad ce mesaje primeste si (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Mia spus ca nu exista nicio femeie ca eu sunt viata lui. Intre timp telefonul fiind la incarcat a primit un mesaj ,, rezolva-ti problemele si nu uita ca te iubesc". Am sunat-o pe acea individa am vorbit civilizat cu ea si m-a asigurat ca nu a stiut ca este casatorit stia ca are bebe si ca a fost doar un moft al ei. De atunci sotul meu nu ma mai suporta nu ma mai pupa de la revedere sau de bine ai venit nu ma mai strange in brate nu imi mai spune ca ma iubeste e foarte rece cu mine noi care mai acum doua luni eram cei mai fericiti oameni mai ales ca avem un bebe extraordinar. Bine sunt multe lucruri urate de spus (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) M-am decis sa-l las sa faca ce vrea ca poate l-am sufocat prea mult.Il iubesc mult si poate ca din cauza aceasta uneori cred ce imi spune.Nu asa l-am cunoscu pe sotul meu era unic acum e un strain. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:12 PM