IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cuba, Din ciclul: "Am fost, am vazut, va povestesc"
divi2007
post Feb 2 2008, 09:13 PM
Post #11





Musafir






i m in love (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jan 11 2009, 09:36 PM
Post #12


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Ufff, nu e intentia mea sa fac nota discordanta si poate efectiv o fi ceva in neregula cu mintea mea (si a sotului (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ), insa noi nu am mai reveni in Cuba. A fost o...experienta dar sentimentul coplesitor pentru noi acolo a fost de tristete...

Cuba ne-a socat prin potentialul deosebit (oameni calzi, zambitori si plini de viata, arhitectura superbissima la origine, natura generoasa) insa si prin ce e dura realitate, departe de luxul resorturilor all inclusive: mizeria, totul intr-o stare de putrefactie daca pot spune asa.

Varadero e foarte frumos, nu zic nu, ca statiune de vegetat la plaja (cu mentiunea ca mancarea in Cuba nu e tocmai un festin, nici macar la all inclusive) insa e constructie total artificiala, pt turisti. Plaja draguta, apa de un albastru ireal, liniste, palmieri...dar Cuba adevarata abia in Havana am vazut-o...

A fost trist sa vedem cum oamenii nu-si pot permite nici macar haine, sapunuri, paste de dinti si lucruri de astea (asta ne cereau noua turistilor, nu bani neaparat...) si cum magazinele cele mai "malluri" erau exact ca magazinul universal pe vremea noastra, ba chiar mult mai modest as putea spune. Erau alimentare identice cu ce aveam noi pe vremuri, cu vitrinele alea goale, eventual o bucata de peste congelat si un salam chinuit in toata vitrina...si cozi la magazine inainte sa se deschida. Am vorbit cu cativa cubanezi si ne spuneau ca ei castiga in pesos insa multe dintre produsele necesare vietii sunt in pesos convertibles(CUC). Cum 25 peso=1 CUC, nu e de mirare ca le era foarte greu. Mi-a parut asa de rau ca nu am adus niste haine de care ma plictisisem sa le las...

Cladirile vechi din Havana sunt superbe, au un stil si un farmec unic, insa fff putine sunt mentinute in stare buna, marea majoritate sunt acoperite de mizerie. E mare pacat...nu ma pricep eu la politica sa infierez un sistem sau altul, dar o tara ca asta nu merita sa fie mancata de jeg :-(. Cred ca s-a vazut din pozele de pe grup ce spun, si inca nu am avut curaj sa fac poze pe strazile non-turistice, cele cu locuinte una langa alta, pentru ca imi era rusine.

Nu am prea inteles noi sincer cum se tot extaziaza vesticii cand merg acolo...e dezolant sa vezi cum traiesc oamenii aia, si inca ce am vazut noi a fost centrul capitalei, nu ultimul sat uitat de lume.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 11 2009, 09:42 PM
Post #13





Musafir






Clau, exact chestiile astea mi le-a povestit si sora-mea dupa ce s-a intors de acolo. Bine totusi ca n-ati dat peste niste oameni care voiau sa va insele, pentru ca impinsi de saracie, fac astfel de gesturi. Spunea sora-mea ca daca vrei sa afli o directie e safe sa intrebi politisti (care-s multi si peste tot) sau femei cu copil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 11 2009, 09:47 PM
Post #14





Musafir






Eu n-am fost acolo si exact din motivele enumerate de tine nici nu ma trage ata intr-acolo. Pe vremuri ceausiste am cunoscut-o pe fiica ambasadorului roman de-acolo, cred ca ce mi-a povestit ea mi s-a intiparit prea bine-n minte. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Dar macar e bine de stiut, daca totusi oi ajunge pe acolo, de luat foante si alte celea, de dat.

Cunosc si eu multa lume de pe-aici care-i innebunita dupa Cuba, o fi exotic pentru ei, ca nu stiu pe pielea lor ce-nseamna saracia aia lucie si daca n-ai trecut prin asa ceva, nu-ti poti imagina nici pe departe cum este. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jan 11 2009, 09:48 PM
Post #15


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Cel mai adesea te zapaceau de cap cu propunerile de plimbat cu trasura (parca nu m-am plimbat eu destul la tara la bunica-mea cand eram mica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) sau de vandut tigari. Ce-i drept imediat dupa ce am ajuns si nu ne dezmeticisem noi bine ne-a abordat un tip in engleza cu tot felul de blablauri ca pana la urma sa ne duca la un local unde cica era un spectacol de salsa. Nu stim ce Dzeu putea obtine de la noi cu asta pt ca ne-am luat talpasita inainte sa ajungem acolo cu el, desi am mers ca niste pinguini dupa el ceva vreme pana am decis sa ne intoarcem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 11 2009, 09:58 PM
Post #16





Musafir






Exact faza asta a patit-o si sora-mea...doar ca ei nu si-au luat talpasita asa repede si i-a bagat intr-un restaurant d-ala mai mult cu localnici si-au luat toti 4 (sora-mea, sotul si cei 2) bauturi si cand a venit nota de plata era in moneda aia mai scumpa (au platit pe 4 mohito vreo 26 de euro parca). Ei si-au dat seama ca erau inselati, dar nu prea au mai avut ce face. Tipa, care la inceput vorbea de salsa si chestii frumoase a schimbat la un moment dat placa si-a dat-o pe cersit.

Mie mi-a placut f mult o plaja pe care au fost ei, dar pe care nu au acces cubanezi; au trecut cu pasaportul. Stiu c-au mers f mult pana acolo, pe drum cu praf in stanga apa, in dreapta apa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jan 11 2009, 10:03 PM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



QUOTE(kalua @ Jan 11 2009, 08:47 PM) *
Eu n-am fost acolo si exact din motivele enumerate de tine nici nu ma trage ata intr-acolo. Pe vremuri ceausiste am cunoscut-o pe fiica ambasadorului roman de-acolo, cred ca ce mi-a povestit ea mi s-a intiparit prea bine-n minte. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Dar macar e bine de stiut, daca totusi oi ajunge pe acolo, de luat foante si alte celea, de dat.

Cunosc si eu multa lume de pe-aici care-i innebunita dupa Cuba, o fi exotic pentru ei, ca nu stiu pe pielea lor ce-nseamna saracia aia lucie si daca n-ai trecut prin asa ceva, nu-ti poti imagina nici pe departe cum este. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)


Eu in ultima zi ramasesem cu o punga de bazaconii de rontait (pringles, grisine, etc) si nu aveam de gand sa le iau in Jamaica dupa mine. Am adaugat sapunurile si alte chestii de toaleta de la hotel si am mers pe prima strada de localnici si m-am dus la o fetita si am intrebat-o daca vrea sa le duca acasa. In secunda doi au navalit alti 4 copilasi si au inceput sa se certe cine sa le ia. Noi ne-am indepartat, insa peste vreo 5 min ne plimbam iar prin zona si i-am vazut pe toti cum scosesera rontaielile si le mancam cumintei impreuna...atunci mi-a venit sa plang si am regretat ca nu am avut mai multe lucruri sa le dau.

Kalua, chiar asa, parca sunt legati la ochi oamenii astia incantati...Lor li se pare amuzant si simpatic, parca sunt la zoo zau asa. Ah, si ca sa inchei mai vesel, am uitat sa va spun de masini: daca am crezut ca Daciile alea vechi erau o pacoste, apai mi-am schimbat parerea pe vecie! Pe drumurile lor erau doar ditamai Lada uriase si stricate in feluri neinchipuite. Mergeau cu ele si daca aveau mai totul in bord iesit pe afara, nu se inchidea nimic, unele nici capota nu o aveau intreaga...si vesnic repara la ele la margine de drum, evident.

(IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f211/claudia_electra/Cuba-LaHabanajpg.jpg)

Ahhh Rox, acum macar pot dormi linistita, stiu ce voiau de la noi (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 11 2009, 10:05 PM
Post #18





Musafir






Las' ca de-astea am vazut si-n Cairo, ba chiar am mers cu un taxi de-asta carpit (si probabil lipit cu plastelina). (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jan 11 2009, 10:07 PM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Si noi am mers, trebuia sa ajungem la aeroport la timp, cine statea sa aleaga taxiul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ? Cand m-am asezat pe bancheta am crezut ca am ajuns cu fundul pe carosabil!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 12 2009, 05:09 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Cuba pt canadieni si americani este o destinatie ieftina si apropiata. Plajele sint superbe. Noi din Montreal vom zbura 3 ore jumate pana la destinatie si mi se pare mai mult decat convenabil. Din Europa nici eu n-as veni in Cuba la plaja sint multe alte destinatii mult mai atragatoare. Cuba atrage in principal pt pretul scazut. Rep Dominicana e si ea destul de aproape insa per familie cel putin 1000$ in plus pt aproximativ aceleasi conditii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 03:27 AM