IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Tema pentru acasa, Va rog, niste idei.
cygnus
post Feb 17 2006, 12:16 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 21
Joined: 14-December 05
Member No.: 98



Baiatul meu are de sustinut in luna mai atestatul. Subiectul lucrarii este "Particularitatile turismului in Scotia". Nu gasim la biblioteca nici o carte despre obiectivele turistice din Scotia, iar pe net informatiile sunt foarte laconice. Imi puteti da, va rog, o idee unde am putea gasi informatii in limba romana?
Multumesc mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Feb 17 2006, 04:48 PM
Post #2


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Cygnus, nu stiu, din pacate  :( unde puteti gasi informatiile necesare in limba romana.
Exista, insa, un ghid turistic realizat de celebrul Fodor si se numeste Fodor`s Guide to Scotland , publicat in 2001. Ghidurile Fodor se gasesc in marile librarii din Bucuresti, puteti incerca si la Diverta.
Stilul lui Fodor nu este prea pretentios si puteti face o traducere buna a informatiilor de acolo. Sper sa va fie de folos.
Bafta!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 17 2006, 06:12 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



cygnus.. si-a ales el tema asta sau i-a fost impusa?  ???
si noua ne-a dat proful (informatica), dar cei care nu au fost de acord au schimbat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cygnus
post Feb 20 2006, 03:17 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 21
Joined: 14-December 05
Member No.: 98



Multumesc, Dore, pentru sugestie.
Meg, subiectele erau ceva de genul "Particularitatile turismului in....", iar ei trebuiau sa-si aleaga o tara sau o regiune din Romania. Al meu baiat s-a gandit ca ar putea face o lucrare frumusica, dat fiind faptul ca avem acasa o carticica despre Scotia si obiectivele ei turistice. Dar este mult prea saraca in informatii pentru o lucrare de 20-30 de pagini, plus ca este in engleza. Cred ca va incerca sa schimbe subiectul cu unul referitor la un judet al tarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 20 2006, 03:51 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Poti gasi o bibliografie la biblioteca Facultatii de Geografie de la Universitatea Bucuresti...am cautat si am gasit aproape 10 titluri insa toate sunt in engleza. Daca crezi ca te ajuta... ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cygnus
post Feb 20 2006, 04:28 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 21
Joined: 14-December 05
Member No.: 98



Multumesc, Catalina, dar sunt din Timisoara
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cygnus
post Feb 24 2006, 10:02 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 21
Joined: 14-December 05
Member No.: 98



Fetele, fiul meu si-a ales alt subiect, de data asta din Romania. Mai precis, judetul Caras-Severin. Are suficiente informatii, dat fiind faptul ca poate scrie despre muntele Semenic, Herculane, Poiana Marului, Valiug, Crivaia, Trei Ape, Cheile Nerei, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 25 2006, 09:45 AM
Post #8


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Off topic:
Cygnus pupici din partea unei alte Timisorence si bafta multa fiului tau.(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Noul subiect e super...mare pacat e faptul ca la geografie, in cazul meu ,profesorii nu au insistat niciodata asupra minunatiilor din dragul nostru Banat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 01:08 AM