IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tot felul de intrebari si probleme legate de bucataria montignaca, Numai probleme de gatit
robertina
post Sep 4 2007, 09:00 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 4-September 07
Member No.: 2,155



Ca sa pastram cat de cat curate topicurile cu retete deschid aici unul separat pentru intrebari, probleme, etc.

QUOTE(andutz @ Sep 4 2007, 08:36 PM) *
in alta ordine de idei, e cineva care sa sufere de fiere si sa fie monti pe-aici? mandrul meu e cu fierea, si eu prajeam ceapa la mancaruri, ca atlfel nu sunt asa gustoase...as putea sa le fac doar fierte, dar mai sunt si alimente care ii fac rau gatite oricum ( de ex ardeiul verde - pe care eu il puneam la orice mancare, ii da un gust super)...

astept sugestii..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Ieri am mancat dim. 06:30 doua pere iar pe la 09:00 Fibrosan cu gem dietetic, lapte degresat si apa minerala cu lamaie, la pranz
linte facuta cu ulei de masline, multa ceapa, suc de rosii si carnati cei drept cam grasi afumati si seara doua pere iar pe la ora 23:00 am rontait niste fibrosam (faina de grau 650, 1350, tarate, fibre vegetale, ulei de floarea soarelui, afanatori, sare, apa) si vreo 5 migdale.
Astazi dim 2 felii de paine graham prajita (tarate multe) cu gem facut de mine fara pic de zahar(prune).
Nelamuriri:
-uleiul virgin il folosesc la salate mai rar acum in faza 1 iar un alt ulei probabil nevirgin recomandat pt gatit fabricat in italia(sigur e mai eftin dar e din masline) e bine sa-l folosesc la gatit? daca da pot sa-l pun si la painea din 50% tarate si 50% faine integrala facuta de mine in casa.
SMANTANA
-pot folosi si smantana de la tara, mai putina, dar mai la indemana si gratis? daca da cam la ce mancaruri?
APA
-facuta cu lamaie poate fi si minerala?
FRUCTELE
-pot fi mancate la liber la 2,3 ore dupa cina?
pastele de porumb fara gluten din comert sunt permise cu legume desigur?
FAINA
- faina mea integrala e faina de la tara cea de calitatea a doua caci in comert am gasit doar faina de grau alba 480 cu afanatori. fiind integrala nu am gasit.
-painea aceasta facuta de mine o pot manca tot numai dimineata? si cu grasimi
LAPTELE
-cel degresat gasit de mine are grasimi hidrogenate de cocos si zer(glucida) e conform cu germeni de grau, cereala integrale, gem dietetic?
PASTE INTEGRALE
-din faina de grau dur, faina de tarate 7% fumerat de fier, vitamine pot fi combinate cu grasimi?
MIGDALELE
-le pot manca daor inlocuind o masa sau pot ciupi cate una rar cand simt nevoia!
TOFU
-cu paine conforma e ok?
despre OREZ maine;))! am obosit! v-a mulmumesC! sunt incepatoare (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 6 2007, 06:02 PM
Post #2





Musafir






andutz, pai spune-ne ce alimente nu are voie. Ceapa o fierbi, ardeiul nu-l mai folosesti.

robertina:
- n-are rost sa folosesti uleiul virgin pentru gatit, isi pierde din calitati oricum. Il poti pune si la painea cu cel putin 25% tarate.
- poti folosi smantana grasa. La ce? La ce se potriveste. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (majoritatea retetelor postate de mine sunt cu smantana (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) )
- apa poate di si minerala, dar nu cu mult acid.
- fructele pot fi mancate si imediat dupa masa din punct de vedere al slabitului. E recomandat de mancat fructele inainte de masa pentru ca ele fermenteaza daca stau peste mancarea nedigerata inca si pot produce balonari si senzatie de rau la burta. Gandeste-te si tu la ce-ai mancat, cam cat dureaza digestia si dupa digestie ai liber la fructe.
-pastele de porumb nu sunt conforme.
- cred ca faina ta de calitatea a doua de la tara e mai buna decat orice faina cumparata. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sigur ca poti face paine din ea. Daca painea n-are macar 25% tarate nu se combina cu grasimi. Painea, indiferent de care, se mananca numai dimineata.
- ma gandesc ca laptele ala degresat de la tine o fi conform, il poti combina cu germeni de grau, cereala integrale, gem dietetic.
- pastele integrale nu se combina cu grasimi.
- migdalele din cand in cand si in cantitati limitate
- tofu si produsele de soia pot fi combinate cu paine conforma.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
robertina
post Sep 7 2007, 12:32 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 4-September 07
Member No.: 2,155



[kalua multumesc si te rog sa fii in continuare cu ochii pe mine.Desi am citit mult despre aceasta dieta ,mai am de clarificat unele lucruri(cu cat mai repede,cu atat mai bine).Am orez brun dar si orez salbatic mixt,adica un amestec de brun cu putin orez negru.De fapt nu e prea brun,dar asta e!Exista si orez salbatic 100%?Pt.sarmale cu carne de vita dar si de porc,ce fel de orez e cf.?Putin brun ar merge?Nu mai mananc sarmale?Pilaful cu legume merge dar o sarmala e cu totul altceva!
PAINE-am o paine VITA STAR feliata,lipicioasa ce are urm.ingr:secara integr.38%,fulgi de ovaz6% de orz 6% grau integral5%.E foarte inchisa la culoare si are f. multe fibre.O fi conf. cu grasimile?
Care ulei de floarea soarelui e conf.?Cel rafinat nu,dar este in comert si presat la rece?
CAM ATAT PT AZI. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 7 2007, 04:50 PM
Post #4





Musafir






robertina, te rog sa fii mai atenta unde ce postezi, topicul cu meniul zilei e la alt topic (ti-am mutat postul acolo). Si nu stiu daca-ti este cunoscut ca atunci cand scrii cu litere mari inseamna ca tipi la cineva. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Ce mai are painea aia in compozitie ca mai sunt multe procente pana se ajunge la 100?
Sarmale cu orez brun sunt de faza a 2-a, nu de slabit.
Toate uleiurile sunt conforme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robertina
post Sep 7 2007, 09:43 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 4-September 07
Member No.: 2,155



scuze ! voi fi mai atenta!merci!

Painea are ca ingrediente cereale55%(cele scrise de mine)apa,maia naturala din drojdie si sare.Parca e coliva felii.
Contine multe fibre,e din kaufland,produs "vita star".

Slaninuta cu paine taratoasa e cf.?nu multa.
Laptele 2%,fiert si apoi luat caimacul poate fi considerat degresat?
Fideaua din grau dur are indicele glicemic 35 si sunt o multime de paste din grau dur italiene in metro.Stiu ca pastele cu carne nu sant cf.dar poate astea da,poate in faza 2,ca doar o sa ajung si acolo.maybe?
merci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robertina
post Sep 8 2007, 08:18 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 4-September 07
Member No.: 2,155



poate sa-mi spuna cineva cu ce pot manca niste gogosari care stim ca se conserva si cu zahar? merci

This post has been edited by robertina: Sep 8 2007, 08:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Sep 10 2007, 09:04 AM
Post #7


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Pai nu-i poti manca. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Gasesti la supermarket si gogosari/castraveti fara zahar. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robertina
post Sep 10 2007, 07:45 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 4-September 07
Member No.: 2,155



Merci Ala! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Mare pacat!Ii am in casa!
Dar ce fac oare cu slaninuta ,laptele si pastele din grau dur?Kalua,tu ce spui?
Am cump.azi salata de icre ce are in comp. amidon,care e neconf.in salam,parca.Am voie cu paine tarate?
Unde gasiti voi,fetelor,faina asta de soia sau pe cea de naut,ca mie imi spun cand intreb ca nu au auzit de asa faina?Am facut azi vinete pane date prin tarate si ou.Nu am mancat inca,dar arata bine!
Va pup!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 10 2007, 08:43 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Robertina, TOT ce contine amidon sau zahar este interzis.

La plafar se gasesc in general. Exista un topic in care se vorbeste despre unde se gasesc anumite produse conforme.
La ce magazine gasesc anumite produse conforme MM, unde ce se gaseste de cumparat - Montignac
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robertina
post Sep 10 2007, 10:10 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 4-September 07
Member No.: 2,155



merci Maat!In Suceava nu aduce, ca nu le vinde si se altereaza.La sos de smantana nu pot sa pun tarate.
Noapte buna!Voi scrie unde mi ai spus tu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:11 PM