IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Romani celebri peste hotare, mai putin cunoscuti in propria tara
kalua
post Oct 29 2007, 01:02 AM
Post #11





Musafir






Bela Lugosi, numele de familie provine de la Lugoj. El a fost cel care a data fata personajului Dracula, un gentleman imbracat bine si cu pelerina.
Bela Lugosi a inspirat o multime de grupe de muzica: Bauhaus - Bela Lugosi's Dead, care a fost preluat si de Opera IX. Grupa americana heavy metal Vyndykator a scos chiar un album intreg despre viata lui Bela Lugosi - Heaven Sent From Hell.
(IMG:http://www.heatlicensing.com/assets/images/BELA_YOUNG.jpg)
(IMG:http://www.salebete.net/archives/imagesaout06/bela_lugosi_aka_dracula__15.jpg)
Ca si noi avem cu ce ne mandri de Halloween! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Oct 29 2007, 10:37 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Am vazut relativ recent un film documentar despre Bela Lugosi, foarte interesant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Dec 1 2007, 12:34 AM
Post #13


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



(IMG:http://i40.photobucket.com/albums/e244/ala80/velc.jpg)

Un tânăr român are şanse să câştige Premiul Nobel pentru medicină. Aşa se vorbeşte despre Victor Velculescu în lumea medicală. La 33 de ani, este cunoscut drept medicul care a descoperit de ce ne îmbolnăvim de cancer de colon şi de sân. Victor Velculescu a ajuns celebru după ce echipa condusă de el a indentificat genele care provoacă cele două boli teribile.

O sală plină nu îi mai provoacă emoţii. El merge acum în toată lumea şi îşi prezintă descoperirea considerată primul pas pentru descoperirea leacului pentru cancer. Acum a ajuns şi la Bucureşti, la Congresul Mondial de Chirurgie.

Medicul a plecat din România când avea 7 ani. N-a uitat însă limba, pentru că nu l-au lăsat părinţii şi soţia, româncă şi ea. „Tot timpul am avut amintiri plăcute şi m-am ataşat de spiritul românesc şi de oamenii din România”, povesteşte Victor Velculescu.

sursa: antena3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 20 2008, 09:21 PM
Post #14





Musafir






Iancu Gheorghe ( Bucuresti 1956)

Stabilit in Italia din 1980, si-a trait intens cariera artistica intre balet si coregrafie, interpretand rolurile cele mai importante ale repertoriului clasic si semnand el insusi coregrafia multor spectacole. A lucrat cu mari artisti, precum Carla Fracci, Vladimir Rasiliev si Mikis Teodoradis.

sursa: Ziua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 20 2008, 09:24 PM
Post #15


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:http://i161.photobucket.com/albums/t207/fanny_dinu/popescu.jpg)

Premiul Robert Walser pentru primul roman a fost decernat, anul acesta, unui scriitor român, Marius Daniel Popescu, pentru cartea sa „La symphonie du loup”.
Născut la Craiova în 1963, Popescu trăieşte la Lausanne din 1990. Aici îşi câştigă existenţa ca şofer de autobuz. Românul este şi poet, şi prozator. Prima sa lucrare de poeme în limba franceză, intitulată „4 x 4”, publicată la Lausanne, a fost urmată, în 2004, de „Arręts déplacés”, care a obţinut premiul Rilke în 2006. În 2004, el a lansat publicaţia literară Le Persil.

Preşedintele juriului pentru premiul Robert Walser , Daniel Rothenbühler, a declarat, pentru cotidianul Le Matin, că romanul a cucerit prin „stil şi povestire”.

Sursa: Gandul
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 04:55 AM