IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Treburi casnice pe care urasti sa le faci
fortelady
post Jul 25 2007, 08:21 AM
Post #21





Musafir






ia un d'ala - nush cum sa-l descriu, o racleta din aia de masina cu coada lunga, cu burete pe o parte si cauciuc pe alta. asa curata mama geamurile la care nu ajunge...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jul 25 2007, 08:33 AM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Hai sa va povestesc si eu in ce relatii sunt eu cu treburile gospodaresti:
Cand eram mai tanara, mama ne punea pe mine sa sterg mobila de praf si sa matur holul si bucataria, iar pe frate-miu sa dea cu aspiratorul si sa spele gresia. Ei bine, eu ii plateam lui sa faca totul (varianta: ii scriam temele). (IMG:style_emoticons/default/cool.gif)
De gatit am invatat sa gatesc de-abia pe la 26-28 de ani, cred.
Curatenie a facut la inceput sotul meu, apoi mi-am luat femeie. Cat mai trebuie sa fac acum mi-e urat de mor: fac paturile, spal vase (uneori), intind rufele si le calc (numai cand e strict nevoie si doar cate una-doua o data), gatesc daca am chef, daca nu cumparam de gata si mai aranjez lucrurile prin casa.
Locul I pentru mine la urat in materie de gospodarie: GATITUL, minus prajiturile, pe care le fac cu mare placere.
Cu aceasta declaratie sper ca am sanse la podium, nu? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jul 25 2007, 08:41 AM
Post #23


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Mie imi dati ban daca va spun ca-mi place sa calc? (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 25 2007, 08:53 AM
Post #24





Musafir






da., si avertisment public (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
si juma de norma la mine (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) ca ma gandesc ca am de calcat o tona de rufe si n-am cheeeefff
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 25 2007, 10:16 AM
Post #25





Musafir






Si mie imi place sa calc...dar nu prea am ce calca... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Nu'mi place deloc sa spal geamuri si sa cos, ambele facute de mana mea arata apoi ca dupa razboi (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) ...sa nu mai spun ca stau 1 ora sa spal oglinda chiar si cu spray special...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jul 25 2007, 10:24 AM
Post #26


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Nu am nici un talent la gatit si deocamdata nici nu vreau sa imi dezvolt unul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Din cauza asta, pe unde merg cu alte femei (de ex munte sau alte ocazii in care toate se strofoaca de mama focului sa faca si sa dreaga) eu zic din start ca spal vasele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) nu imi displace deloc, iar sa spal portelan e o placere.

Detest sa calc si sa fac curat in bucatarie (in special ca in 99% din cazuri nu eu o aduc in stadiul de a fi curatata).

In rest cu spalatul geamurilor e ok, imi da un sentiment de "accomplishment" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Cu praful / ordinea am o relatie neutra, nu sunt in extaz dar nici in infern cand trebuie sa le fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jul 25 2007, 12:01 PM
Post #27





Musafir






Eu urasc sa spal geamurile si sa spal faianta (atunci cand e vorba de curatat hard)...ca de dat cu mopu' chiar imi place. Nu-mi place nici sa calc sau sa strang lucrurile dupa cineva, care nu stie sa si le duca la cosul de rufe (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) . Nu-mi place sa schimb lenjeria si sa fac curatenie pe balcon. Cam atat...ca-s destule.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jul 25 2007, 03:35 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Nu-mi place sa calc si sa cos pe primul loc.
Imi place sa spal geamurile nu-mi place sa spal parchetul, nici de dat cu respiratorul nu ma dau in vant. Am o toleranta la dezordine destul de mare.Cand n-o mai suport ma apuc sa fac curat.
Vase nu-mi place sa spal, da every day prestez.
Prajituri as face toata ziua mancare mai putin .Cand ma apuc de facut treaba in bucat si tre sa fac o praji si mancare incep cu praji sa-mi vina si pofta de facut mancare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 1 2007, 09:06 PM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



eu cred ca sunt cea mai "gospodina" dintre voi toate..urasc absolut toate treburile casnice, inclusiv gatitul (mai mananc si eu mancare gatita cand mai ajung acasa, adica cam un weekend pe luna) si mai bine nu le mai insir, ca iremediabil o sa ma sperii si eu de toata insiruirea. curatenia ma straduiesc sa o mentin si o data pe saptamana, fac si eu ordine ca lumea, nu o fac cu placere, dar la sfarsit am totusi o mare satisfactie cand vad totul curat si la locul lor. restul deja e science fiction (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si totusi, mie chiar imi place sa calc..(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Leea (IMG:style_emoticons/default/322.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Aug 2 2007, 11:46 AM
Post #30





Musafir






Urasc sa calc (in speciali pantaloni) si sa carpesc ciorapi...deoarece amore mio este ffffffffffffffffoarte atasat de sosetele lui, mama lor de sosete!
Asa ca, in timp, m-am smecherit: fiu-meu tb sa dea cu aspiratorul si sa stearga praful, sotul meu face patul(cand e acasa), freaca cada, bate covoarele, isi carpeste ciorapii, calca pantalonii, cumpara cartofi, iar mama imi face mancare(cu exceptia weekend-lui). Eu am ramas de servici la shopping unde sunt dr docent in descoperit si exploatat ofertele!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:13 PM