IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Idee afacere - magazin haine online
baby_nfs
post Nov 24 2006, 05:33 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



fetelor, ma gandeam zilele trecute la niste idei de afaceri si as vrea sa stiu opinia voastra..

credeti ca ar avea succes un site cu imbracaminte? stiu ca exista deja unul, insa din punctul meu de vedere e loc pentru mai multi pe acest segment..

as vrea un site la noi in tara cu modele dragute, bine lucrate si mai ieftine decat ce gasesc in unirii sau mall.. de ceva vreme in magazine se comercializeaza tot felul de haine cu o calitate indoielnica sau daca nu, cu preturi piperate..

ma tot uitam pe site-urile straine si am observat ca desi au preturi modeste, hainele par de calitate si sunt modele dragute.. de aceea ma gandeam ca poate ar avea succes si la noi un site de genul ala.. ceva de genul : calitate la pret de dragonul rosu (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) )

ce parere aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 16 2006, 12:49 AM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Babicule, daca e facut cum trebuie o sa mearga struna. Nu va fi usor, insa siteurile de haine de femei sint putine, de fapt numai unul cum trebuie. Segment concurential zero, piata virgina, sanse extrem de mari. Atentie la site: trebuie facut cu cap, lucrat bine si corect, ca banuiesc ca nu vei avea mii de euro de dat lunar pe bannere in siteuri cu target feminin, deci iti va trebui un magazin online dinamic, customizat, cos de cumparaturi, eventual si cu implementarea unui sistem de plati online, supraveghere stare comenzi, sistem de fidelizare al clientelor, discounturi bine gindite pentru clienti fideli care iti fac comenzi mari. Musai cu seo pe el ca sa ai vizitatori din google, de-aia de-ti trebuie tie:potentiali clienti, nu oricine care da clickuri la ghici ca e bannerul frumos colorat. Alea costa de rup si rata de transformare a vizitatorului in cumparator e extrem de mica.
Ai tot sprijinul meu. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 16 2006, 01:43 PM
Post #3





Musafir






Mda, recunosc ca m-am gandit si eu la treaba asta. Dar baby...de unde ai de gand sa iei hainele pe care le vinzi pe site? O sa fie productie proprie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Dec 16 2006, 02:02 PM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Mda...la asta ma gandeam si eu...adica ori iti gasesti persoane sa croiasca hainele(angajate sau partenere),ori le cumperi de undeva,ceea ce e dificil si ridica destule probleme ori le faci tu....ceea ce iarasi suna un pic cam nerealist...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 16 2006, 03:08 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ca sa mesrga treaba trebuie musai un atelier propriu. Exista posiblitatea ca unele comenzi sa necesite ajustare, retururi pentru ajustari, samd. Daca nu exista un atelier propriu ...cam greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 16 2006, 06:47 PM
Post #6





Musafir






Sunt mai multe situri romanesti care vand tzoale de firma : D&G, Cavalli, etc. Dar nu stiu exact cum reusesc sa faca asta, pentru ca eu ma gandesc ca iti trebuie ceva autorizatie de la firma producatoare ca sa le poti vine produsele pe site. Oricum....chiar am studiat fenomenul, piata e chiar virgina in Romania, ceea ce se gaseste deja sunt tzoale oribile dupa parerea mea.

Totusi, femei in Romania care sa prefere sa isi cumpere haine de pe net decat sa alerge prin magazine si sa probeze sunt destul de putine. Barbati in schimb cunosc destui care isi cumpara haine numai de pe net, dar de pe situri de dincolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Dec 17 2006, 09:14 AM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Eu una nu cred ca au vreo autorizatie....la fel si cei care vand parfumuri de firma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 17 2006, 11:49 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nici nu au nevoie de autorizatii, atita timp cit firma producatoare nu impune restrictii.
M-am gindit si eu la numarul femeilor care ar renunta la placerea colindatului prin magazine pentru a cistiga timpul care le lipseste.Insa dat fiind faptul ca de-abia acum oamenii incep sa faca cumparaturi pe care sa le si plateasca online, in viitorul apropiat piata va creste. Cine intra acum pe nisa si o face corect, va fi cistigator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 17 2006, 01:22 PM
Post #9





Musafir






Firmele mari cam impun restrictii, aici trebuie neaparat ajutorul unui avocat care se ocupa de asa ceva. Ce procese si amenzi au mai fost prin Germania cu Abercrombie, de ex., pe tema asta... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Dec 21 2006, 04:46 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



poi ma gandeam eu ca trebuie facut ca la carte ca sa si mearga (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) ..

la un moment dat ma gandeam ca pe langa haine, sa adaug si alte sectiuni precum cosmetice, accesorii etc.. un fel de amazon (zic amazon ca altu mai de amploare nu cunosc.. oricum amazonul e chiar prea mare si acolo intra toata america) .. iar la cosmetice ma gandeam la cele din afara nu care se gasesc si la noi.. de genul celor produse acolo pentru ei, nu produse p undeva prin polonia pentru noi) si aici ma refer in special la avon..

intr-adevar, mama mea are atelier si de aceea ma gandeam la ideea asta (de fapt ea e furnizor de servicii CAD in industria de confectii, care e mai mult parte de computere, insa a facut si un atelier pentru realizarea mostrelor.. deci se poate numi atelier de croitorie,nu?).. de asemenea, mai sunt fabrici care au produse facute pentru export care sunt si de calitate si accesibile ca pret (din pc meu de vedere sunt foarte accesibile)

cat despre amenzi si alte alea: daca eu de exemplu cumpar de pe amazon si le vand pe site-ul meu de aici, ce ar fi ilegal? ca sa vand produse de la mac, avon, burt's bee, clarins etc imi trebuie licenta? ori pentru incaltaminte de pe zappos? ar fi chiar aiurea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:47 PM