IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Toxinele din legume
anca_f
post Apr 29 2007, 12:50 AM
Post #11


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 54
Joined: 14-April 07
From: Cu bocceluta in spate
Member No.: 1,480



Kalua, cum poti face sa ocolesti aceste fructe si legume dopate cu aditivi chimici? Da-mi o idee! Nu stiu cum stau lucrurile in Germania sau in Bucuresti, (eu locuiesc in Piatra Neamt), dar aici, in singurul hipermarket care exista produsele nu au nici un fel de etichete care sa indice provenienta si felul in care au fost crescute si depozitate! Spre exemplu eu as vrea sa mananc alimente ecologice, as fi dispusa sa renunt la alte chestii pentru ele dar nu exista aici si nici macar celelalte alimente nu au indicatori care sa ne arate daca sunt crescute sau nu cu ingrasminte, daca sunt modificate genetic, daca au fost cultivate in sisteme hidroponice ( cu apa si saruri minerale). Eu cred ca o legislatie in domeniul asta ar fi vitala! Macar sa putem alege in cunostinta de cauza. In legatura cu acest subiect, iarna care tocmai a trecut, si chiar si acum am observat ceva ciudat! Fructele kiwi nu mai au culoarea aia verde, specifica ci sunt galbui la miez, de savoare nici nu mai poate fi vorba si sunt sigura ca sunt coapte fortat sau sunt un soi modificar genetic care si-a pierdut gustul si savoarea! Si am impresia ca in Romania patrund toate resturile, fructe de calitate inferioara si crescute in conditii improprii, cu tone de chimicale. Ma gandesc ca daca fructele ar fi peste tot la fel s-ar lasa lumea de mancat asa ceva! Concluzia: atata timp cat fructele nu sunt etichetate astfel incat sa cunoastem detalii despre felul, modul de crestere si de depozitare, nu putem decide pentru noi! UNDE SUNT LEGILE?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 29 2007, 09:46 AM
Post #12





Musafir






kiwi am mancat si eu tot galben era si la mine si tare( nu erau crude ), eu am zis ca poate din cauza ca au fost inghetate dar nu toate locurile este la fel am nimerit si gustoase, de obiceu cele cu gust rau sau mai diferite sunt crescute in sere sau unde nu este soare, eu deloc nu pot manca ardei si rosii iarna sunt oribili la gust.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 29 2007, 11:51 AM
Post #13





Musafir






Kiwi galben e pur si simplu un alt soi de kiwi.
In Germania este afisata doar tara de provenienta. Pe produsele ecologice (cica fara ingrsaminte chimice si alte chimie) scrie mare Bio. Si trebuie sa scrie pentru ca-s mai scumpe. In rest depinde de cat de mult stie fiecare cumparator despre agricultura din Spania, Olanda, Italia, Egipt, etc.
Ouale sunt impartite in 4 si fiecare ou are o stampila (si cele cumparate direct de la taran). Stampila consta intr-un numar (0, 1, 2 sau 3 - 0 inseamna BIO, gaini care traiesc afara si sunt hranite numai fara chimie, 1 - gaini care traiesc afara, 2 - gaini care traiesc in custi foarte mari, la aer si 3 - gaini de ferma, care nu vad lumina zilei si-s cate 10 pe matru patrat), apoi tara de provenienta, la urma numarul inregistrat al producatorului de oua.

Voi aveti totusi norocul pietii unde mai vin tarani "mici", care nu-si permit sa cumpere chimicale pentru ingrasat (cel putin asa cred eu, de la departare).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Apr 29 2007, 11:58 AM
Post #14





Musafir






Kalua, si taranii nostri de la piata s-au cam invatat cu ingrasamintele. Mai ales ca ei cultiva legume in cantitati mari...si ingrasamintele le ajuta sa fie mai frumoase. Legume cu adevarat sanatoase gasesc, spre exemplu, la mamaia in gradina. Le cultiva doar pentru consumul propriu si sa mai dea si copiilor. Ea nu ajunge la piata sa le vanda. Si-ntradevar cand mananc un ardei gras din gradina ei ala are gust.

Interesanta chestia cu ouale, aici inca n-a aparut. Nu-mi amintesc sa fi vazut nici pe fructe sau legume vreo eticheta cu BIO.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loRENA_LARISA
post Jan 22 2008, 11:55 AM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 20-January 08
Member No.: 3,090



E ingrozitor ce se intampla!Cum tot ceea ce ne inconjoara a devenit artificial chiar si propria noastra hrana...si ne miram ca sunt atatea boli.Mama mea din aceste considerente tocmaai si-a luat o carte care te indruma cum sa ai o alimentatie sanatoasa si este foarte multumita de ea si imi da si mie sfaturi.Legumele si fructele chiar este greu sa le depistam,ma refer pe cele care contin tot felul de toxine,pt ca intradevar cand le cumparam nu prea ni se ofera informatii asupra provenientei lor sau a compozitiei chimice.Poate este mai indicat sa le achizitionam din piata de la agricultori pt ca cu siguranta sunt mai naturale decat cele din supermarketuri aduse din cine stie ce tari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:49 PM