IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Educatie cu scotch pe gura?, Cind profesorii isi depasesc atributiunile...
kalua
post Jan 25 2008, 01:17 AM
Post #31





Musafir






Tot atat cu drepturile astea in toate domeniile. Dar de indatoriri vorbeste cineva? Ca si alea-s pe acelasi etaj cu drepturile.
Mie personal mi se pare ca profesoara n-a procedat cu tact, dar si pastelata s-a coborat exact la nivelul ei. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
S-apoi, Pastelata draga, tu chiar crezi ca orice om iti numara tie cosurile de cand au aparut pe fata-ti? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Asta aprope ca te cunoaste dintr-a cincea si trebuie sa stie ea de acneea ta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 25 2008, 01:21 AM
Post #32





Musafir






eu zic ca elevii si profesorii ar trebui sa se respecte reciproc
eu prin clasa a 9-a am avut o profa de latina,care,din cauza ca a zis un coleg "silvae" cum se scrie,si-a iesit din minti..si ne-a facut prosti ne-a injurat(daca nu ma insel de mama!!)...poi imi pare rau,dar noi de ce am mai fi avut vreun respect fata de profa aia?nu ne-am purtat nasol cu ea dupa,dar oricum in ochii nostri se facuse miiica mica
ce era sa facem?sa acceptam?ca ne injura ca ultimul golan?nope..situatia a ajuns direct la urechile directoarei (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 01:24 AM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu ma, dar mie mi se-acreste cind vaz cum is ponegriti profesorii,iar saracii elevi is niste sfinti, minca-i-ar mama!
Io nu am fost nici vreo sfinta, nici vreo tocilara; am chiulit, am copiat, ma machiam, aveam (am mai zis) uniforma pina la cur. Purtam tocuri.
Da` zbirniiam la ore ; si nici un profesor nu s-o legat de mine; da, se legau de anumite colege si colegi; mi-era mie rusine de cum vorbeau si cum se purtau aia. Te ridici tu ditamai galiganca mestecind guma si spui in doru` lelii "nu m-am pregatit azi", mestecind guma. "Stai jos, ai patru". "Si ce?"- da, am avut si colege de-astea. Acuma aia de facea asa e chelnerita.
Am avut si o profa dusa rau; aia, saraca, era cu pluta, la o inspectie (preda economie) o facut-o varza, nu era in stare sa predea si ridicam noi mina "doamna profesoara de fapt e invers..." Dar oricum, NIMENI nu avea tupeul sa se puna-n gura cu profesorii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 25 2008, 01:27 AM
Post #34


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



de acord cu Maat.
vremurile si elevii s-au schimbat ingrijorator. intamplator am avut contact pentru cateva ore cu elevii de liceu din zilele noastre. acelasi liceu, aceeasi locatie.
numai ca.. am simtit ca nu mai apartin mediului, m-am simtit de parca niciodata nu as fi fost acolo. pe unde treceam numai injuraturi auzeam (si pe la fete, ca mai nou si ele isi baga destul de des ceea ce nu au) si atmosfera PREA relaxata.
acum nu zic ca trebuie sa mergem la scoala stresati si tremurand - nici asta nu e de dorit.
cred ca NU mergem la scoala ca sa ne expunem ultima tinuta achizitionata din paris, unghiile false si machiajul cat mai strident.
pai Doamne iarta, sweet, dar ce motivatie are un profesor sa predea cand vede atat dezinteres? chiar sa vrei, si nu poti! telefoanele suna in timpul orei ca la .. plimbare ("-pai ce, doamna, nu am voie cu telefon la scoala?!" - desi nu, nu ai voie, pentru ca e interezis de regulament.). ai auzit vreodata un caz de confiscare de telefon? si chiar daca il confisca, nu se duce mami si ia odraslei telefonul inapoi? si atunci odrasla e si mai relaxata, ca oricum rezolva mama?
si acum la cursuri este iritant sa auzi telefoane sunand. intri la curs, inchide-l, domnule.. ca nu arde china. sau iesi discret in afara salii, vorbeste si gata..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 25 2008, 01:30 AM
Post #35





Musafir






bineinteles ca elevii care vorbesc ca la usa cortului sunt mai des intalniti decat profesorii.nu a zis nimeni ca-s sfinti.
repet...respect reciproc.ca doar si plodu,chiar daca e cu 30 de ani mai tanar si cu studii inferioare,e totusi om si merita sa fie tratat ca atare,mai ales daca s-a purtat cuviincios.eu zic ca varsta inaintata nu e suficienta pt a primi respect (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 25 2008, 01:31 AM
Post #36


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Repet ca nu m-am referit la cazurile teribiliste, si nici nu cred ca este cazul aici.
Kalua, am zis eu ca elevul nu are indatoriri? Are sa invete si atat timp cat se intampla lucrul asta, nu trebuie sa se lege profesorul de alte aspecte sau sa intre cu bocancii in viata lui personala. Daca vrea sa ii dea sfaturi constructive si bine intentionate, asta e altceva.
Maat, ce sa zic..eu pot sa zic ca am avut de multe ori rezultate mult mai bune decat cei care stateau docili, in banca lor si nu comentau nimic. Nu are nici o treaba invatatul cu respectarea drepturilor tale ca persoana. Ahh si din proprie experienta, pot spune ca astia care par foarte nevinovati, nu sunt chiar deloc asa. Deci nu ar trebui sa se ghideze dupa niste aparente si sa judece sau ironizeze. Nu e asta indatorirea lor de profesor, nu sa creeze frustrari ci sa ajute la dezvoltarea ta ca om.

In fine..cred ca am inceput sa divaghez putin..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 01:38 AM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai, si acasa facem ce spunem parintii cit sintem copchii. Si ne-o luam peste ochi si la propriu si la figurat daca calcam pe bec. La scoala de ce ar fi altfel?! Adica, io, plod de 15-16 ani ma dau in stamba in fata profesporului, ca ala oricum nu-mi poate face nimic...
Imi pare rau, NU O SA FIU NICIODATA IN TABARA SUSTINATORILOR ELEVILOR. Daca atunci cind oi avea copii s-o intimpla sa aibe progenitura mea de-a-face cu vreun specimen de bou ajuns printr-o minune profesor, ma duc la directiune, imi mut copchilul, insa niciodata NU O SA INCURAJEZ luarea "de atiutudine cu scop de protejarea drepturilor" a plodului in fata unui profesor. O data facuta pentru un profesor, plodul meu, pentru ca e plod si nu om matur, o sa creada ca el e mai tare ca profesorul, deci nu are nici un sens sa respecte vreun membru al corpului didactic, ca asa m-a vazut pe mine, ma-sa, facind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 25 2008, 01:42 AM
Post #38


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Nu pot sa zic ca nu ai partea ta de dreptate..dar tinand cont ca nu ai trecut prin asta, probabil nici nu stii exact cum este si cate implicatii psihice poate sa aiba pentru un copil care se afla in plina formare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 25 2008, 01:44 AM
Post #39





Musafir






pai stai un pic,ca eu nu ziceam de elevii care se dau in stamba!doamne fereste nici eu nu le iau apararea!
inchipuie-ti si tu ca o sa-ti vina copilu' acasa plangand pt ca vreo baba si-a varsat frustrarile si nervii de acasa pe el.sau mai rau,ca i-a tras si una peste ceafa! repet,fara ca elevul sa faca nimic! si se intampla!
pe mine m-a tras o profa de par,sa vada daca am ceva in banca la lucrare,ca i s-a parut ei ca eu ma uit in jos.poi e normal?nu putea sa imi zica sa ma dau sa se uite? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 01:54 AM
Post #40


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu. Nu e normal. S-o intimplat si la mine in clasa si desi nu eu eram victima, i-am spus mamei care s-a dus la scoala desi nu era vorba de copilul ei. Mama copilului ala, era un baiat, nici nu o stiut; dupa vizita mamei in cancelarie, proful respectiv s-o linistit.
Mai, haideti sa ne gindim la ceva: ati observat ce se intimpla la marile colegii unde sint taxe exorbitante si teste naspa de trecut? Incalci regulamentul, iei pedeapsa, ca elev, de la citeva zile de suspendare la exmatriculare. Nu te sacap nici banii lu` tata, nici nimenea. Si e bataie sa se intre acolo, desi se poarta unoiforme si fata de ce se intimpla la scolile publice e dictatura. Ce va spune asta? Si-s si trasi de par, li se trag si suturi infun, ii pun sa spele bude... numa chestii care "maresc" self-esteemul, ce sa zic... si de-acolo ies marile somitati, minti care fac si desfac te miri ce. Cum naiba? Aia nu-s tarati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 02:16 AM