IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Exfoliere si hidratare pentru ten, geluri si masti obligatoriu noncomedogene
Bacardi_Girl
post Feb 8 2007, 11:26 AM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



M-am gandit sa deschid topicul asta pentru a vorbi pe larg despre scruburile noastre (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Toate folosim cate ceva pentru a ne curata tenul de impuritati si piele moarta si vorbeam despre asta cand colo cand colo asa ca m-am gandit ca topicul asta sa fie intr-un fel in completarea celorlalte deja existente.
Ce folosim,ce ne place,ce nu ne place si ce am dori sa incercam.Haideti ca fiecare sa spuna si ce fel de ten are,cu sau fara probleme pentru a ne putea ajuta intre noi fara probleme (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Voi folositi masti sau geluri pentru a va curata fata?Care vi se par ca sunt cele mai eficiente? Dupa acest ritual folositi masti sau creme/emulsii pentru hidratare?
Eu una am ten mixt,cu ceva imperfectiuni,ma scrubuiesc 1 data pe saptamana cu un gel de la Avene.Apoi aplic o masca hidratanta si calmanta din aceeasi gama.As incerca si ceva masti purifiante insa nu am auzit inca de nici una care sa ma atraga.Acum am ajuns la concluzia (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ca e mai bun un exfoliant fara acele mici particule...In fine as avea mai multe de spus dar deocamdata atat ca am obosit si o dau in alte alea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 8 2007, 12:22 PM
Post #2





Musafir






Si eu am tenul mixt, eu folosesc o data pe saptamana masca cu argila( curata tenul atat de bine si ii confera luminozitate) o amestec doar cu apa plata, tot 1 data pe saptamana fac inhalatii cu ceai de musetelel stau cam 5 minute la abur, apoi imi sterg fata cu ceaiul respectiv dupa ce se raceste evident. Iar la sfarsit folosesc putin ulei de masline pe fata si decolteu. Eu de cand am patit-o cu iritatiile am trecut pe produse naturale si nu regret deloc chiar se vede efectul. Inainte aveam cosuri negre si nu numai acum au disparut din ele. Nu folosesc deloc pe fata sapun sau gel pt ca imi usca fata si imi cauza puncte negre. Apa de la robinet la am renuntat si la ea.
Cam asta e ritualul meu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 8 2007, 02:32 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



mie imi place masca Aknorm de la Plante System, pe care am achizitionat-o de curand..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) usuca putin, deci trebuie o crema hidratanta apoi..mai este buna si masca de la Keracnyl, care este si gomaj..scrub am de la Sebium, dar nu imi place..
eu sunt fan masti purifiante, daca o sa mai incerc, o sa va impartasesc impresiile..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) masca hidratanta am avut de la avene, e foarte ok pentru tenul uscat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Feb 8 2007, 03:47 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



eu am tenul gras si il exfoliez cu tarate (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

dar pe corp ce folositi? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) am auzit de zatul de cafea ca ar fi bun... ce spuneti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 8 2007, 04:10 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



eu am tenul mixt, foaaaaaaarte sensibil si usor deshidratat, pt exfoliere am ajuns sa folosesc doar aspirina, si asta destul de rar, cam o data pe luna. acum vreo saptamana am incercat si un scrub barbatesc de la Clinique pe care il are al meu, ca eram curioasa. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) btw, e ok, probabil e doar o chestiune de marketing faptul ca e barbatesc.
mai am si masca 15-Minute Facial Turnaround/Clinique (care e pt exfoliere,practic e un gomaj fara particule abrazive), am folosit-o de 2 ori, prima data am zis ca "wow! ce misto iti lasa fata", a doua oara parca nu mi s-a mai parut cine-stie-ce. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
in rest eu nu mai folosesc masti. am trecut la un regim de intretinere minimalist! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si imi prieste... so far!
cremele de fata pe care le folosesc le-am zis de prea multe ori asa ca ... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
pt corp imi place cel mai mult Exfotonic de la L'oreal. cu zat nu am incercat inca. zetta zicea ca e super bun. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Feb 9 2007, 11:34 AM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Divi masca de argila am folosit-o si eu dar nu mi-a priit deloc!
Sweet ia baga aici mai multe informatii despre mastile alea (IMG:style_emoticons/default/fluierat.gif)
Si eu am auzit atat de tarate cat si de zatul de cafea ca ar fi bune.La mine una insa nu ar functiona nici una nici alta.Am tenul prea sensibil pt tarate iar cu zatul...n-as avea rabdare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Folositi exfoliante fara particulele alea abrazive?Ca eu ceva de genul asta vreau sa-mi iau dar n-am idee ce.Vreau sa se vada ca mi-a curatit porii si vreau sa fie si din aia repede de cumparat.Intru in sensi de ex am scos banii si gata.Nu sa fie din aia cine stie de pe unde....
Mai Moni as vrea io sa sar peste exfolierea saptamanala da' nu pot ca mi se incarca porii si-mi simt/vad fata incarcata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Feb 9 2007, 11:42 AM
Post #7





Musafir






eu folosesc zatul in combinatie cu uleiul de masline doar pe corp in nici un caz pe fata. pt fatza am total turnaround si un gomaj de la estee lauder amandoua sunt bune pt tenul meu si le folosesc o data la 2 sapt. cat despre zat pot sa va spun ca ai mult de curatat prin baie dupa ce il folosesti. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Feb 9 2007, 11:50 AM
Post #8


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Pentru fata folosesc o crema abraziva de la avon care curata foarte foarte bine (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) . E din gama Clearskin, o folosesc de 3 ani si am de gand sa ii raman fidela. Pe corp... metoda simpla: malai amestecat cu gel de dus, dupa care ma dau cu o lotiune grasa (dove).

The End
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Feb 9 2007, 11:51 AM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Pai pentru corp zetta.Cat despre curatat baia dupa de aia ziceam si eu ca n-as avea rabdare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 9 2007, 12:20 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



avantajul la masca Keracnyl este ca e si gomaj, deci dupa ce actioneaza masca, mai poti sa freci tu putin..mie mai mult imi place masca de la Plante System, mai ales daca ai probleme cu imperfectiunile..eu aveam cateva cosuri micute si mi le-a uscat imediat..pe ea scrie ca elimina imperfectiunile persistente..si tenul e mai luminos, mai proaspat..
eu raman fidela si mastii cu iaurt si aspirina..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 5th May 2024 - 06:05 PM