IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari si raspunsuri. Sfaturi legate de frumusete., Beauty tips
Diana.
post Sep 3 2015, 12:09 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mi-ar fi benefice mastile cu argila daca am tenul sensibil, iritabil, cu pori dilatati si acnee?
Treptat, am reusit sa trec de la un ten mixt la unul aproape normal. Au mai ramas cateva probleme, totusi: un inceput de cuperoza, o anumita sensibilitate; mai precis, tenul mi se inroseste, am cativa pori deschisi si, de curand, imi apare si acnee din cand in cand. In aceste conditii, imi recomandati folosirea mastii de argila, in combinatie cu diverse ingrediente, sau este prea agresiva? Si, daca nu, ce anume imi recomandati? Va multumesc anticipat!



Daca tenul ti se inroseste, nu inseamna neaparat ca ai cuperoza. Poate fi vorba de un ten sensibil si iritabil. De obicei, tenul uscat este asociat cu cel sensibil. Nu cred ca putem vorbi in cazul tau de un ten normal, pentru ca tenul normal nici nu se inroseste, nici nu are probleme cu acneea. Cred ca cel mai bine ar fi sa-ti determini tipul de ten si problemele specifice la o cosmeticiana.

Desi s-a vorbit foarte mult de efectul miraculos al argilei, eu nu ti-as recomanda-o, mai ales daca ai un ten sensibil, care se inroseste usor. Argila inhiba dezvoltarea bacteriilor la suprafata pielii, are un efect astringent, dar nici pe departe nu este capabila sa rezolve o problema complexa cum ar fi iritabilitatea tenului, porii dilatatati sau acneea. Daca problemele persista, e bine sa faci si o vizita la medicul dermatolog. Succes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria G.
post Aug 19 2016, 01:11 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 11
Joined: 19-August 16
Member No.: 13,190



Recomand aceste tratamente revolutionare!

spam
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:08 PM