IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eu cu cine votez?, cronica cetatenilor (ne)turmentati
Fanny
post Oct 31 2008, 10:45 PM
Post #21


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Pana cand votul sau discutiile despre programe ne va starni apetitul de discutii va invit sa ne amuzam si sa comentam sloganuri de campanie... pentru ca de azi, vrem nu vrem, le vedem pe toate gardurile. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Impreuna croim viitorul! Catalin Croitoru, candidat PD-L.

am aflat si candidatii la Camera Deputatilor din colegiul meu:

Elena Udrea, PD-L
Radu Munteanu, PNL
Luminita Anghel, PSD
Lorant Demeter, UDMR
Catalin Zmarandescu, PNG-CD (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Marian Sorin Paveliu, independent
Bud Horia Andrei, independent

Doamne sfinte! Zmarandescu la tranta cu Udrea, in solfegiile Luminitei. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Noroc ca dintre toti, unu' e pe placul meu. Diana stieeee!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hori-Andrei Bud
post Nov 7 2008, 10:11 PM
Post #22


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 7-November 08
Member No.: 5,293



QUOTE(Fanny @ Oct 31 2008, 10:45 PM) *
Pana cand votul sau discutiile despre programe ne va starni apetitul de discutii va invit sa ne amuzam si sa comentam sloganuri de campanie... pentru ca de azi, vrem nu vrem, le vedem pe toate gardurile. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Impreuna croim viitorul! Catalin Croitoru, candidat PD-L.

am aflat si candidatii la Camera Deputatilor din colegiul meu:

Bud Horia Andrei, independent

Doamne sfinte! Zmarandescu la tranta cu Udrea, in solfegiile Luminitei. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Noroc ca dintre toti, unu' e pe placul meu. Diana stieeee!


Numai si numai pentru corecta dumneavoastra informare doamnelor trebuie sa facem o corectie:
Horia-Andrei Bud (subsemnatul) candidez din partea Aliantei Electorale PARTIDUL VERDE ECOLOGIST si nu ca independent.
scuze pentru intruziune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 7 2008, 10:40 PM
Post #23


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu ai de ce sa iti ceri scuze.
In orasul meu natal (Tecuci, Galati) un om de la PER a facut un parc grozav intr-un mic oras de provincie.

Cu domnul Marian Sorin Paveliu am avut ocazia sa vorbesc de nenumarate ori la telefon, imi place omul asta. Fanny, daca ai nevoie... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) āSi+acum mi-am adus aminte ca l-am rugat o data sa ma puna in legatura cu doamna Mona Musca... si mi-a spus ca oricind vreau. Si de isteata ce sint... Lasa, ca nu e timpul pierdut!



http://www.youtube.com/watch?v=kr-TbRjMnv0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 7 2008, 10:48 PM
Post #24


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Mii de scuze pentru eroare! De asemenea, felicitari pentru curaj!
Ca parere personala, mi-ar placea ca ecologistii sa fie mai vizibili in plan socio-politic. Eu aud de verzi doar cand sunt alegeri. Sper sa gasiti in timp metode pentru a va demonstra forta si sa reusiti sa convingeti macar o mica particica din publicul asta roman "plictisit si obosit de vorbe" .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 21 2008, 11:08 AM
Post #25





Musafir






Votul ALB sau votul de protest

Veşti bune pentru romānii care nu vor să meargă la vot pe 30 noiembrie. Legea uninominalului le oferă varianta votului alb, numit şi vot de protest.


Votul alb mai este cunoscut şi ca vot de protest. Un astfel de vot arată nemulţumirea alegătorului faţă de oferta electorală a partidelor. Concret, deşi nu vrei să alegi pe nimeni, te duci la vot, dar nu pui ştampila pe niciun candidat. Votul tău alb nu este considerat nul.

Toate voturile albe vor fi numărate şi anunţate separat de către birourile electorale. Cānd se anunţă rezultatele alegerilor, vor fi comunicate voturile valabil exprimate, voturile nule, dar şi cele albe. Un vot valabil exprimat este cel care are ştamepila “VOTAT” pe un singur candidat, adică pe un singur pătrat din buletinul de vot.

Dacă ştampila figurează pe două sau mai multe pătrate, deci pe mai mulţi candidaţi, buletinul de vot se anulează. Fiecare pătrat conţine numele partidului - īn colţul din stānga sus, semnul electoral - īn colţul din dreapta sus şi numele candidatului - īn mijloc.

Sursa: Realitatea TV


Partea proasta este ca un astfel de vot in alb ar fi ca un cec in alb, deci orice binevoitor care este in contact cu buletinele de protest va putea sa fraudeze alegerile si oamenii care nu au avut pe cine alege sa voteze fara sa stie (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Ideal ar fi fost sa existe pe buletinul de vot o cauta speciala de "Vot alb", in felul asta am fi fost siguri ca nu se mai pot stampila ulterior buletinele de vot. Este prea tarziu insa, intrucat buletinele sunt deja tiparite.

Personal, nu stiu inca pe cine sa votez dar iau in considerare 2 variante: fie un partid mic si nou, pentru a nu da votul celor mari, fie votul alb, insa mi-e tare teama sa nu imi fie pusa stampila pe el ulterior (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Tare mi-e sa o sa iasa PSD sau PRM (am vazut undeva un sondaj si PRM era pe primul loc iar PSD pe doi (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ).
Mie nu-mi suna a bine toata treaba asta (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 21 2008, 12:02 PM
Post #26





Musafir






Si mie mi se pare o maxima prostie. Chiar ar putea face fraude la greu asa. Nu era ami simplu sa existe un patratel special marcat cu "Vot alb" de exemplu si sa pui stampila pe el?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 21 2008, 04:16 PM
Post #27


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Eu nu v-as sfatui sa recurgeti la votul in alb. Daca nu aveti de gand sa girati vreun politician cu increderea voastra, puneti stampila pe mijlocul buletinului, numai sa apara stampila si sa se anuleze buletinul. Pana la urma si voturile nule sunt numarate si anuntate.
Iar daca sunt multe, arata ca a fost o metoda de potest folosita de populatie.
In felul acesta nu dati nastere unor posibile nereguli in sectiile de vot. De obicei sunt destul de eterogeni reprezentantii politici, dar... n-ai de unde sa stii ce se poate intampla. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 23 2008, 08:35 AM
Post #28


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



E mega-enervanta reclama cu "Ce faci pe 30 noiembrie" - bla-bla-bla si merg la vot! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Nu doar ca nu va convinge pe nimeni, dar sunt sigura ca va si razgandi pe careva.
Pe de alta parte, deunazi am auzit la colt vocea Luminitei Anghel... (la megafon)... " Esti dezamagit, stii ca oricum nu se va schimba nimic, ce rost are sa votezi"
Asa ca stau in coltul meu si ma intreb cu ce-am gresit!? In loc s-aud propuneri concrete, aud laude in emisiuni electorale si indemnuri contradictorii in restul timpului! (IMG:style_emoticons/default/crazy28.gif)

Inca un lucru! Am tot cautat un x-ulescu demn de vot la Senat... (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) E mai usor e de gasit acul in carul cu fan! O colega de birou are insa o provocare si mai naspa: Dan Voiculescu contra multi no-name! Consultand listele am tot vazut ca nicaieri nu lupta un grand PSD cu unul PDL si altul PNL... asa ca in basme - la tranta dreapta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hori-Andrei Bud
post Nov 23 2008, 08:25 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 7-November 08
Member No.: 5,293



QUOTE(Fanny @ Nov 7 2008, 10:48 PM) *
Mii de scuze pentru eroare! De asemenea, felicitari pentru curaj!
Ca parere personala, mi-ar placea ca ecologistii sa fie mai vizibili in plan socio-politic. Eu aud de verzi doar cand sunt alegeri. Sper sa gasiti in timp metode pentru a va demonstra forta si sa reusiti sa convingeti macar o mica particica din publicul asta roman "plictisit si obosit de vorbe" .


Mii de scuze pentru intarzierea cu,care raspund...am tot incercat sa ma log-ez in toata aceasta perioada si n-am mai reusit...acum mi-am dat seama si de ce...evident din vina mea...asa-i cand mananci litere.

Mult adevar in vorbele tale. Din pacate trebuie sa confirm ca ecologistii isi fac simtita prezenta numai la alegeri. Aceasta este o stare de fapt pe care incerc s-o schimb pe viitor. Cred ca vremea ecologiei va veni odata cu treverea timpului, cand oamenii vor intelege ca ratiunea de a vota sau nu pe cineva nu trebuie sa treaca prin stomac. Grea sarcina dar nu imposibila. Usor-usor generatiile se schimba . pana una alta e bine totusi sa aratam ( cam timid ce-i drept) ca existam.

In ceea ce priveste asa-zisul "vot alb" cred ca este o capcana la fel de mare ca si neprezentarea la vot... chiar mai rau. "Votul alb" inseamna ca deja te-ai prezentat in sectia de votare, ai semnat de primirea buletinelor de vot....si apoi Dumnezeu cu mila... macar daca nu te prezinti la vot ii obligi sa-ti falsifice semnatura...parca tot e ceva. (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hori-Andrei Bud
post Nov 23 2008, 08:29 PM
Post #30


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 7-November 08
Member No.: 5,293



QUOTE(Fanny @ Nov 23 2008, 08:35 AM) *
O colega de birou are insa o provocare si mai naspa: Dan Voiculescu contra multi no-name! Consultand listele am tot vazut ca nicaieri nu lupta un grand PSD cu unul PDL si altul PNL... asa ca in basme - la tranta dreapta!


Ca-n basme se va intampla din pacate doar in basme... baietii si-au impartit colegiile cum le-a picat lor bine. Aratat-mi un colegiu unde sa se intalneasca macar doi "grei" din PSD,PNL sau PD-L... nu veti gasi...tot circul cu delimitarea colegiilor a fost praf in ochi....in rest au avut grija sa-si asigure locurile si in viitorul legislativ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 08:56 PM