Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 5
Entries on Monday 18th February 2008

entry Feb 18 2008, 11:26 PM
“Buna Anca, ce faci?” “Buuuna, Crinule!” se pisici Anca in telefon. “Ce-ti mai fac papagalii? Toate bune in rai?” Intotdeauna o tachina pentru tabieturile si comportamentul ei. Dar Iulia nu se supara niciodata. Stia ca nu o face cu rautate. “Da, toate bune la mine. Tu ce faci?” “Ma plictisesc groaznic. Mircea a plecat la Sinaia pentru weekend, cu firma. Cica team-building. Asa ca ma asteapta doua zile de singuratate. Asta daca nu gasesc ceva de facut.” Rase cu subinteles. “Stii ce ma gandeam? Iulia ezita…”Mi-ar placea sa mai mergem in clubul X. Mi-a placut acolo ultima data si…ce zici” spusese totul pe nerasuflate, ca sa nu i se simta tremurul din voce. “Poftiiim??? Stai sa ma asez. Mah, da-mi si mie un avertisment cand mai dai bombe din astea, ca zau, inima mea nu mai este asa tanara. TU VREI SA IESI IN ORAS????” “Pai…da, ce are?” se imbatosa Iulia. “Aa, nimic, nimic. Mergem, mergem, nu mi te razgandi acum. E prima oara cand aud asta de la tine, de asta m-am mirat. La ce ora ne intalnim?” “Ma gandeam sa vin la tine…poate imi imprumuti si mie ceva de imbracat…ceva mai…altfel decat blugi, tenesi si tricou”. “Mah, tu esti sigura ca nu esti bolnava? Ai cazut in cap? Cine esti tu si ce-ai facut cu Iulia?” “Hai, mah, Anca!” “Biine, bine, incetez. Te astept la mine. Avem mult de lucru.”…

Peste jumatate de ora Iulia suna la usa Ancai. Aceasta, deschise usa, o trase inauntru si ii puse mana pe frunte. “Nu arzi” Se uita in ochii ei…”Si ochii tot ai tai sunt. Cucuie ai?” si incepu sa ii pipaie capul. “ANCA!” Iulia se supara putin, pentru ca nu stia cum sa ascunda motivul pentru care vroia sa mearga in club. Si daca era sa fie sincera cu ea, nici ei insasi nu ii placea sa isi recunoasca motivul. “Bine, mah, Crinule. Vino! Ti-am pregatit o seara la salonul de cinci stele al Ancai! Bien venue, mademoiselle!” se maimutari Anca, facand plecaciuni…

Peste doua ore, era pregatita. Oarecum. S-a uitat in oglinda si s-a speriat. Nu se mai recunostea. Anca ii indreptase parul cu placa si ii daduse cu un fel de spray cu sclipici, dupa care i-l prinsese intr-un coc ciufulit. Parul ei radia! O si machiase, cu un violet intens la ochi, culoare care ii scotea si mai mult in evidenta verdele metalizat al ochilor. Nu stia exact ce si cum folosise, insa i se parea ca arata ca una din fetele perfecte din reviste. Cand ajunsesera la capitolul imbracaminte, Anca aproape o imbracase cu forta. Dar acum trebuia sa recunoasca…nu arata chiar rau. O fusta dreapta, neagra, cu talie inalta, lunga pana deasupra genunchilor si crapata la spate. O camasa alba, clasica, cu guler inalt. O curea lata de lac, pantofi negri cu toc ascutit, un sirag lung de perle si doua perle mici si discrete drept cercei completau tinuta. Se uita cu ochi mari in oglinda, pana isi dadu seama ca si Anca se uita la ea cu gura cascata. “Esti cea mai reusita creatie a mea” sopti ea. “Normal, sunt singura” chicoti Iulia.

Pe la 11 au ajuns in club. S-au asezat pe scaunele de la bar. Mesele erau ocupate. Mihai isi incepuse deja programul. “Cu ce va servesc?” Anca a cerut un Screwdriver, bautura ei preferata. “Si eu tot un Screwdriver” “Incepi sa imi placi din ce in ce mai mult in seara asta” a ras Anca. Iulia se uita spre el. Canta concentrat pe clapele pianului, mangaindu-le usor. Tinea ochii inchisi, si in coltul gurii ii flutura un zambet de Monalisa. Parea sa fie singur intr-o lume a lui, departe de agitatia din club, de fum, de rasetele ascutite ale fetelor care bausera prea mult si de glumele deocheate ale barbatilor. La un moment dat, a deschis ochii si a privit direct spre ea. Iulia nu stia daca ameteala care o curpinse era de la alccol, de la inaltimea ametitoare a scaunului pe care era cocotata sau de la senzatia de fluturasi in stomac pe care i-a provocat-o acea privire. Intensa, adanca. De fiecare data simtea ca ii citeste sufletul cand o privea. Intr-un final a zambit usor, i-a facut semn de salut din cap. Si a inceput sa cante “Sonata lunii”. Stia de la ultima lor intalnire ca e piesa ei preferata. A zambit si ea, simtind un nod in gat. Si-a intors privirea de la el. Anca o privea cu atentie “Crinule, sa nu-mi spui….Stii ca e insurat, nu?” “Stiu” a soptit ea si o lacrima neascultatoare a luat-o la vale printre pleoape. “Ufff, mah puiule! Grea boala te-a lovit! Ai grija ce faci. E drum infundat. Cand ajungi la capat, nu ai ce face decat sa o iei inapoi sau pe aratura. Inainte nu se va mai putea.” “Nu stiu nimic. Si nu vreau sa stiu nimic. Stiu doar ca acum sunt fericita. Sunt fericita ca il vad.” In pauza, el a venit sa le salute. Vorbea cu Anca, care incerca sa poarte o conversatie normala, iar el ii raspundea prinvind-o pe Iulia. Zambea din coltul gurii, cu acel zambet cunoscator, intelegator. “Ce mai faci?” “Bine. Am venit sa te vad cum canti” i-a raspuns Iulia, simtindu-se curajoasa dupa un pahar de Screwdriver . I se cam urcase la cap, insa simtea ca pluteste. Era prima data cand simtea ca ar putea sa faca ceva nepermis, deosebit. Era gata sa sparga bariere, sa doboare obstacole, sa isi innabuse propriile limite. “Vrei sa iesim sa luam o gura de aer? E cam mult fum aici” “Sigur” El a luat-o inainte, si a luat-o de mana, creand culoare prin multime. Pe drum era oprit de diversi cunoscuti, care il felicitau sau il intrebau diverse. Ea nu auzea nimic din discutiile acelea, fiind prea preocupata de senzatia pe care i-o provoca atingerea mainii lui. Instinctiv, i-a strans mana mai tare intr-a ei, si l-a mangaiat usor cu un deget. In sfarsit, au ajuns afara. Era racoare, dar ea nu simtea nimic. Simtea ca ies flacari prin porii ei. “Si ce mai faci, fata?” In mod normal, s-ar fi simtit ofensata sa i se adreseze cineva cu “fata”. Insa in gura lui, apelativul capata nuante de alint. “Bine. Am venit sa te vad” “Da ai zis asta deja.” A ras el. Ea era toata un zambet. “Tu ce faci? Te bucuri sa ma vezi?” Da, ma bucur” “Vroiam sa te intreb, ce faci dupa program?” “Dupa program…sunt cuminte” a inceput sa rada in hohote. “Hmm, chiar asa? Fara exceptii?” “Si la ce fel de exceptie te-ai gandit?” “La o cafea, la ora tarzie in noapte, la mine acasa.” “Suna foarte tentant. Extrem chiar. Dar trebuie sa ajung acasa.” Dezamagita, Iulia a facut o ultima incercare. “Atunci, macar mai iesi o data cu mine afara cand termini? Vreau sa imi iau ramas bun”. “Vedem” a zambit el. Au intrat in club. Intre timp, Anca isi gasise un admirator cu care se conversa foarte vesela. “Heey, unde ai fost?” “Am luat aer” “Daaa, da, asa se spune acum?” a ras Anca. “Hai, spune tot”. “Mai tarziu”. Restul serii n-a mai reusit sa se gandeasca la altceva decat la momentul de final. Se tot fataia pe scaun, nerabdatoare. Nici muzica nu a reusit sa o calmeze. De fiecare data cand ii mai arunca o privire simtea ca se topeste. Cand s-a terminat programul, el a fost abordat de o tipa. Iulia urmarea nelinistita cum conversatia se lungea. Anca o tot batea la cap sa plece, asa ca s-a hotarat sa mearga la el si sa ii spuna “la revedere”. S-a apropiat de ei, temandu-se de o primire rece si de o despartire formala. L-a batut pe umar “Eu plec. La revedere!” “Stai putin!” a zis el. “Diana, te rog, fa cunostinta cu o prietena de-a mea: Iulia. Diana este sotia patronului acestui club, prietenul de care ti-am vorbit.” “Incantata” Iulia a simtit un fior de usurare. Nu era vreo admiratoare de-a lui. Era o prietena. “Scuza-ma putin, Diana. Ma intorc imediat” S-a ridicat de la masa “Hai sa te conduc” Au iesit impreuna. Anca astepta la usa “Heey, maestre, ce faci? Ai fost fantastic, ca de obicei. Dar..hmm…aaa…hai, la revedere” s-a balbait Anca, observand semnele prietenei ei. Iulia s-a intors spre el, zambind. “Ma bucur ca am venit azi. A fost o seara…deosebita”. S-au apropiat usor unul de altul si usor, ca prin vis, ca intr-o strafulgerare, buzele li s-au atins. Au fost doar cateva clipe, insa ei i s-a parut ca timpul s-a oprit in loc. Si ca, pentru prima data, era exact acolo unde trebuie sa fie. La locul ei. “Hai, fugi!” A privit-o inca o clipa si apoi a intrat in club. Ea s-a intors si a inceput sa alerge ca sa o prinda pe Anca din urma. Aceasta astepta la coltul strazii, cu telefonul la ureche, incercand sa cheme un taxi. “Ei? Cum e?” a intrebat-o cand a vazut-o. “Ne-am sarutat” a reusit Iulia sa spuna, gafaind. S-a lipit de o cladire, ametita, fara suflu. “Ne-am sarutat”….

(VA URMA)

 
« Next Oldest · It's all about me · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


My Blog Links


My Picture

2 user(s) viewing
2 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog