Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 5
Entries on Thursday 13th March 2008

entry Mar 13 2008, 01:43 PM


Am auzit ca a venit primavara. Eu nu am vazut-o inca, decat in calendar. Aaa, si am primit niste frezii si zambile, drept dovada a sosirii ei. Insa primavara asta, m-a lasat…rece. Am incercat sa mimez frenezia, bucuria, crezand ca prin autosugestie voi reusi sa o simt si eu. In fiecare dimineata ma trezesc si imi spun: “Azi voi avea o zi buna. Ma voi bucura de soare, de flori, de pomii care infrunzesc..AH! Neaparat sa nu uit si azi sa ma uit daca au inceput sa inmugureasca pomii.” Insa in fiecare zi uit…si nici nu-mi iese faza cu autosugestia. Si mi-e necaz, ma simt oarecum obligata sa simt ceva, pentru ca in jurul meu, toti si toate par sa simta…CEVA, inafara de mine. Inchid ochii, strang tare din ei, ma concentrez asupra “primaverii” ….degeaba! Neeaaah! La naiba!

Pentru cei din jurul meu, primavara a venit cam de pe la jumatatea lui februarie, odata cu Don Juanul ala de Valentin. Se pare ca iubirea aduce primavara mai repede. Sau primavara aduce iubirea… nu mi-e foarte clara treaba asta… Am crezut ca mi-e clar, cand vazut oameni care pe 14 si 24 februarie, zburau printre norisori si zambeau tamp cu cate un buchetel de ghiocei in mana. “Ce zi frumoasa! A venit primavara!” spuneau ei. “Unde, mah?” ma uitam eu nedumerita. “Sunt indragostiti, lasa-i!” le-a gasit o prietena scuze. Aaa! Inteleg! Atunci, inseamna ca atunci cand esti indragostit ai calduri, de aia ti se pare ca a venit primavara. Sau o fi chestia aia…cum se numea?? Romantism parca…da, da aveam si eu odata din asta. Cand vezi numai floricele pe campii si stele verzi!

Dar teoria asta mi-a fost spulberata rapid atunci cand primavara a venit pe bune in calendare. Pentru ca de atunci a innebunit cu adevarat lumea. Toti sunt ocupati sa daruiasca sau sa primeasca flori, sarutari si mai ales, mai presus de orice…sa iubeasca! Nu ai pe cine? Cuuuum??? Gaseste-ti pe cineva sau ceva de iubit, numai iubeste! Primavara inseamna soare, renastere, viata, porumbei care stau cioc in cioc. Primavara nu e primavara fara iubire. TREBUIE sa iubesti! E obligatoriu. Adica, stati asa: inseamna ca primavara aduce iubirea?? Nu era invers?

Intelegeti confuzia mea. Sincer, nu stiu de ce-mi bat capul. Ba stiu. Mi-l bat pentru ca ziceam ca mi-e necaz ca nu iau si eu parte la euforia generala. Stiti voi cum e: daca toti sunt de accord, numai tu spui altceva, e foarte probabil ca tu sa gresesti, nu ei.

Oricum ar fi, se pare ca am ratat inceputul asta de primavara. Bine, mi-am facut datoria: am oferit flori, zambete, sarutari, felicitari…dar asta pentru ca pagina de calendar mi-arata 1 Martie. Si nu pentru ca “as fi prins trenul”. Acum, cand scriu, o lalea imi zambeste usor itindu-si capul de dupa monitor. Parca imi rade in nas. Hmmm, o fi ca ei…?!?

 
« Next Oldest · It's all about me · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


My Blog Links


My Picture

3 user(s) viewing
3 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog