IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Insecticide, erbicide, daunatori pentru plante, Cum protejam plantele de atacul daunatorilor
fortelady
post Jul 18 2007, 11:15 AM
Post #21





Musafir






da, cred ca am scapat, adica nu de tot, dar tin sub control invazia.
nu arunca sporul casei, ca iti face la loc frunze, uda-l din cand in cand. al meu (cel foarte afectat) a stat chel 3 saptamani; am vrut sa-l arunc dar am observat ca avea tulpina inca verde si am zis sa-i mai dau o sansa.
cel mic a stat doar o saptamana fara frunze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simonac
post Jul 18 2007, 11:33 AM
Post #22


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,925



forte cu ce ai dat pt puriceii albi saltareti?
inca nu l-am aruncat pe cel de care iti spuneam ca amurit, dar i s-au inmuiat tulpinile si au capatat o culoare ciudata, galben spre maroniu...nu cred ca mai are sanse...o sa incerc sa fac rost de altul... la un moment dat, chiar ma gandeam sa renunt la sporul casei de tot, dar nu ma indur ca fac fff multe flori...si cica atunci cand nu le merge bine ai probleme si in familie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 18 2007, 11:45 AM
Post #23





Musafir






mospilan si vilmorin (care nu are efect)
la fel au reactionat si ai mei dupa insecticid. eu nu cred in superstitii, imi plac plantele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 18 2007, 01:06 PM
Post #24





Musafir






Mai vin cu o sugestie, Confidor Energy de la Bayer, cica e insecticid cu spectru larg, are dubla actiune de contact si sistemic, patrunde in planta foarte repede si se distribuie in piecare particica pentru a combate daunatorii: 3grame in 5 litri de apa
Sau calipso 1ml la 5l apa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simonac
post Jul 18 2007, 01:44 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,925



si minunile astea se gasesc pe la florarii sau super-market-uri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 18 2007, 02:23 PM
Post #26





Musafir






Fitofarmacii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Simonac
post Jul 18 2007, 03:37 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,925



eu am tot cautat pe net si m-am mai dumirit acum: monstruletii sunt Paianjenul rosu comun (Tetranychus urticae), nu sunt insecte (ne trebuie acaricide)si sunt fff rezistenti la produsele aflate pe piata, asa ca se recomanda stropirea plantelor cu 2 produse diferite:Envidor 240 SC (Bayer), NEORON 500EC, Nissorun, Mitac, Torque. Dar am vazut ca si varianta cu dusurile de apa da rezultate si o sa continui asa, pt ca habar n-am unde o sa gasesc eu o fitofarmacie in bucurestiul asta cat e de mare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 18 2007, 03:43 PM
Post #28





Musafir






nissorun are la Bricostore
eu am acasa, e vreo 3 RON un plic.
dar de la amestecul-minune (bine, am stropit cu mai multe tipuri de insecticide, ca sa nu se intinda pe toate plantele) mie mi-au chelit plantele. deci s-ar putea sa fie foarte sensibil..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Jul 22 2007, 11:13 AM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Urzicuta mea s-a aplecat toata pana la pamant si este plina de o spuma alba la baza tendoanelor frunzelor. Mi-e teama ca pana maine moare.....(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Exista vreo florarie deschisa si duminica? si ce sa ii cumpar?
oare in Bricostore gasesc ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 22 2007, 11:36 AM
Post #30





Musafir






da, in bricostore e deschis pana in jur de 17-18. si au la raionul de gradinarit.
cred ca e de la caldura.
fa-i un dus.... momentan. orice ar fi nenorocirea aia (pune o poza sa ma uit in "biblia" de gradinarit) macar faci o curatare mecanica.
poate intra cineva care se pricepe mai bine ca mine....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:34 PM