IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Impatiens: Sporul casei, Cum se planteaza si ingrijeste planta Sporul Casei
Diana.
post Jun 23 2010, 12:03 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(citystella @ Jun 25 2010, 10:59 PM) *
Dati-mi o idee ce si cum sa fac sa-mi salvez Sporul casei, ca imi moare inainte de vreme. Imi era frica sa-mi cumpar, si uite ca mi-am luat. L-am scos afara, ca e pretentios in casa. L-am pus la soare s-a uscat, l-am udat s-a inviorat, i-am pus apa ca la celelalte s-a blegit. Acum parca nici el nu stie daca vrea sa moara sau sa traiasca. Eu nu sunt superstitioasa, dar si asa nu e de unde spor, dar sa imi mai moara si planta asta cu denumire specifica, mi-e ca imi alunga tot sporul. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 25 2010, 10:22 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://www.types-of-flowers.org/pictures/impatiens2.jpg)
Dupa cum arata numele, traditia spune ca aceasta planta aduce bucurie in casele in care este cultivata gratie florilor sale foarte decorative, numeroase, viu colorate si prin faptul ca este usor de intretinut si de inmultit. Cunoscuta si sub numele de "Balsamina de zanzibar" sau "Bucuria casei", originea ei este in regiunile muntoase ale Africii tropicale si subtropicale. Are insa rude si in zona temperate si este intalnita in gradinile noastre sub numele de balsamina de gradina.
Planta infloreste aproape continuu daca este bine ingrijita. Pentru o buna inflorire are nevoie de multa lumina, dar vara nu e bine sa fie tinuta sub razele directe ale soarelui mai ales daca nu exista umiditate in aer. Se creste, de obicei, in conditii de semiumbra si infloreste chiar daca e plasata langa ferestre cu orientare nordica. Iarna suporta razele directe ale soarelui.
Temperatura optima trebuie sa fie cuprinsa intre 15 si 25°C. In timpul iernii se va urmari ca aceasta sa nu scada sub 8°C sau sa se creeze curenti reci de aer in incapere, pentru ca exista riscul pierderii plantelor. In timpul verii se scot in gradina si se pot sadi in pamant, in locuri luminoase, bine aerisite.

Sporul Casei este una dintre cele mai usor de ingrijit plante de apartament. Sporul casei este una dintre cele mai comune plante in casele romanilor, nu atat pentru denumirea sa si superstitia conform careia aduce noroc, cat pentru lipsa de pretentii a acestei plante. Denumirea latina a plantei este Impatiens si reuneste un numar de sute de specii diferite – diferite culori, marimi si structuri. Numele de "Impatiens" sugereaza probabil nerabdarea de a creste si a inflori a plantei.

Plantarea Sporului Casei
Plantarea Sporului Casei trebuie sa aiba loc la inceputul primaverii. Se foloseste o tava plina cu pamant pentru seminte de Sporul Casei si se acopera semintele cu un strat subtire de pamant. Se tine apoi tava cu pamantul si semintele intr-un loc cald si intunecat. Cand apar primele vlastare se va duce tava la lumina, dar se va feri de lumina directa a soarelui. Cand noile plante cresc suficient sunt transplantate in ghivece. Trebuie avut in vedere sa se foloseasca ghivece mari, intrucat planta se poate dezvolta foarte repede.

Ingrijirea plantei Sporul Casei
Sporul Casei nu necesita o ingrjire foarte atenta, dupa cum am spus deja mai sus. Cu toate acestea, este necesar a se lua in calcul cativa factori pentru o ingrijire corespunzatoare a plantei.

Cum si cand se uda Sporul Casei
In perioada de crestere si mai ales vara, se va administra mai multa apa atat la baza plantei, in ghiveci, cat si prin stropirea frunzelor.
Pamantul in care trebuie pastrat Sporul Casei este bine sa fie amestescat cu turba si sa fie bine fertilizat. Nu le merge bine daca este folosit nisip impreuna cu pamant la cultivarea lor. Sporul Casei prefera lumina indirecta – este bine sa fie pastrate intr-un loc aerisit (desi rezista bine si la temperaturi ridicate, cel mai bine se simt pana in 20o C) si nu departe de lumina soarelui.

Nu trebuie udate din belsug in nici un caz. Ideea este ca pamantul lor sa fie in permanenta mentinut umed. Atata timp cat pamantul lor este umed mereu, este suficient. In timpul verii este bine sa adaugati ingrasaminte lichide in apa cu care udati planta, intrucat vara nu este chiar o perioada propice pentru ea.

Inmultirea pentru Sporul Casei
Este bine ca inmultirea sa aiba loc in timpul verii in perioada iunie-septembrie. Se taie butasi lungi de 10 cm din ramurile laterale si se aseaza fiecare butas intr-un paharel cu apa. In maxim o saptamana se vor forma radacinile butasului. Se planteaza apoi butasii cu radacini in ghivece care contin amestec de pamant fertil si nisip. Se mentine pamantul ud si se tin la umbra si racoare. Se taie varfurile periodic o data ce incep sa creasca.

Sporul Casei: Alte informatii
Impatiens sau Sporul Casei este o planta des intalnita in locuintele noastre deoarece este foarte de gratioasa si usor de ingrijit. In anumite zone se foloseste si denumirea de Nu-ma-atinge datorita multitudinii de flori si faptului ca la cea mai mica atingere fructele mature se sparg imprastiindu-si semintele.
Impatiens, o planta perena, face parte din familia Balsaminaceae si are un aspect erbaceu.

Atentie!
Sporul casei (Impatiens) nu suporta soarele. Poate de aceea s-a blegit si i s-au oparit frunzele. Prefera locatiile semi-umbrite, racoroase si bine aerisite. In privinta caderii bobocilor, fenomenul e perfect normal la mai toate plantele, atunci cand au fost translocate de la un loc la altul (exemplu: de la florarie acasa). In timp de 2-3 saptamani, planta se va stabiliza si se va acomoda cu noua locatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 25 2010, 11:22 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Iata cum arata al meu:
(IMG:http://i879.photobucket.com/albums/ab360/citystella_hobby/Impatiens-Sporul%20casei/IMGA9735.jpg) (IMG:http://i879.photobucket.com/albums/ab360/citystella_hobby/Impatiens-Sporul%20casei/IMGA9734.jpg) (IMG:http://i879.photobucket.com/albums/ab360/citystella_hobby/Impatiens-Sporul%20casei/IMGA9733.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 25 2010, 11:33 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Unde l-ai tinut exact? Pe ce parte ai balconul? Spre sud, est?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 25 2010, 11:56 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Deci daca tot avem topic pe problema, sa o dezbatem complet. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

L-am cumparat. L-am pus frumos in casa. Si i-a placut, zic eu. Am citit ca se stropeste, l-am stropit, si s-a inmuiat. Nu stropesc cu galeata, ci doar un pas cu picaturi mici. S-a aplecat. Apoi l-am scos la aer. Citind ca-i place soarele l-am pus in soare. Drept nici soarele nu e soare, ci parca e foc. Si i s-au ars din frunze. Apoi l-am curatat. I-am pus apa, si s-a ridicat, s-a inzdravenit. Dar l-am adus din nou in casa, ca e frig afara. Si acum sta parca lesinat. Apa ii pun, dar nu da semne ca ar vrea sa lupte pentru existenta.

Eu am camera indreptata nord-vest. Deci soare puternic toata ziua.

Ce frica aveam eu inainte, dar ce frica am acum, ca nu vreau sa-mi moara, imi e foarte drag. Face niste flori o minunatie. Iar apoi ma uit cu bucurie in gradinile oamenilor, care il au, si e asa fericit, cu flori multe. Pe site-uri numai de "nu e pretentios", "nu se creste greu", si numai eu stiu ce trag cu el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jun 26 2010, 04:00 PM
Post #6


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



QUOTE(citystella @ Jun 26 2010, 12:56 AM) *
Deci daca tot avem topic pe problema, sa o dezbatem complet. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Citind ca-i place soarele l-am pus in soare. Drept nici soarele nu e soare, ci parca e foc. Si i s-au ars din frunze.

Eu am camera indreptata nord-vest. Deci soare puternic toata ziua.


Ai uitat "" de la soare puternic toata ziua sau chiar ai soare mult? Soare toata ziua am eu cu orientare SUD EST


QUOTE
Sporul casei (Impatiens) nu suporta soarele. Poate de aceea s-a blegit si i s-au oparit frunzele. Prefera locatiile semi-umbrite, racoroase si bine aerisite.


This post has been edited by Win-win: Jun 26 2010, 04:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jun 26 2010, 10:20 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Da, eu am soare toata ziua, si puternic. Dar eu am vazut ca sta si in soare. Ei al meu e pretentios. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

E fain de tine ca ai orientare sud est, e mai bine.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
alyna26
post Jul 24 2010, 05:44 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 23-July 10
Member No.: 8,907



si mie mi se blegise sporul casei, iar de salvat am procedat asa: am umplut o galeata cu apa, am scufundat ghiveciul in galeata si l-am lasat asa 2-3 min pana ce nu s-a mai ridicat nici o bula de aer. a doua zi arata ca scos din carte. este foarte setos, pe timp de vara are nevoie sa fie udat zilnic.
a, si nu-l tine direct in soare.
sper sa-ti fie de folos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jul 24 2010, 08:25 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Alyna, multumesc foarte mult. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Si bine ai venit (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Se spune ca Sporul casei se mai numeste si Betiva, pentru ca e insetata de apa.

Asa l-am resuscitat si eu cand l-am udat, dar am citit undeva ca ii place soarele, si am spus sa-i fac pe plac; ceea ce s-a intamplat, e simplu, s-a uscat.

Au ramas niste tulpinute care nu au vrut decat sa se usuce in final.

Mi-a fost frica sa-l cumpar, tocmai din acest motiv. Nu-l mai am acum.

Apoi caldurile insuportabile si apoi frigul de iarna, nu a reusit sa il faca sa se adapteze. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Initial l-am tinut in casa, apoi cand am vazut ca se blegeste l-am scos afara, dar s-a intamplat ce tocmai am spus.

Unora le sta chiar foarte bine, in ghivece, in gradinile oamenilor, in Gradina Botanica, la mine nu a vrut. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Poate intr-o zi, cand am sa stiu mai multe, cand am sa am curaj din nou, am sa mai cumpar unul. Imi place foarte mult. Are flori minunate. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Dec 18 2010, 11:29 AM
Post #10


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Pe mine ma uimeste rezistenta acestei plante. Atacata de ganganii vara trecuta a suportat 4 tipuri de insecticide pana am scapat de ele. Apoi a inceput sa creasca si sa se inmulteasca vazand cu ochii . I-am schimbat locul din balcon in casa cand a dat frigul si desi i-au cazut florile si bobocii a continuat sa scoata ramurele noi... Doua ramurele rupte au facut radacini de 2-3 cm intr-un pahar cu apa in maxim o saptamana si acum le-am transplantat intr-o jardiniera.

Ii place apa, trebuie ferit de soare direct si in principiu tot ce scrie Diana in articolul de mai sus e perfect adevarat la mine exact asa a fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:04 AM