IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Litoralul romanesc vs. litoralul strain
Philia
post Apr 1 2008, 07:17 AM
Post #21


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Pai la paragina in care se afla litoralul nostru... cred si eu ca se face reclama la bulgari.
Si ca sa spun sincer, si preturile sunt mai mici si conditiile mai bune. Eu nu am ajuns asta-vara acolo, dar am vazut niste poze foarte ok.
La noi numa ce e foarte scump e de calitate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 1 2008, 09:19 AM
Post #22





Musafir






Se promoveaza tare Bulgaria in continuare si nu numai litoralul, ci si muntii, manastirile. In Romania sunt chiar mai multe manastiri frumoase decat la vecini, dar marketingul se pare ca-i la pamant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Apr 1 2008, 09:57 AM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Am fost eu asta vara la Nisipurile de aur, in Bulgaria. Ne-am hotarat asa dintr-o data sa dam o fuga doar de o noapte..sa vedem si noi de ce-i lauda lumea asa tare. Ce am gasit : o curatenie impecabila, servirea ireprosabila, preturi incredibil de mici in comparatie cu litoralul nostru. Am tinut mortis sa stam la un hotel de 4* cu vederea la mare si am gasit cu 50 de euro camera dubla/noapte! La noi in Mamaia cu banii astia te cazezi intr-o mizerie de camera de 4 mp, cu baie murdara si eventual comuna. Beach-baruri foarte sic peste tot, piscine, cluburi faine cu preturi mici, apa foarte curata, nisipul foarte fin, plajele amenajate si intretinute. Chiar am avut senzatia ca nu suntem la marea neagra ci undeva, departe! La cateva zile dupa plimbarica asta ne-am plimbat un pic in Mamaia si ne uitam scarbiti la terasele anoste cu scaune de plastic si la toata mizeria din jur. Diferenta este foarte mare. Sincer, nu-i inteleg pe cei care vin din tara de departe si se opresc pe litoralul nostru cand ar putea sa mai faca 150 km si ajung in alta lume. Mai ales ca sunt atatea oferte, biletele luate prin agentii ofera all inclusive la preturi mai mult decat decente. A mai fost o faza tare, cum am trecut granita inapoi pe la vama veche ne-a si lovit mirosul de alge imputite (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 3 2008, 03:51 PM
Post #24


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Eu n-am mai ajuns pe litoralul romanesc de 2 ani de zile.
In primul an am mers in Delta, la Sf. Gheorghe, care mi s-a parut raiul pe pamant. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Nu era multa lume, plaja curata si cu nisip fin, fara manele, fara tarani, fara fite etc. Un loc salbatic in care ne-am simtit de parca eram primiii oameni de pe pamant.
In al 2lea an (adica anul trecut) am mers in Corfu, Grecia si pot spune ca nu mi-a lipsit deloc litoralul romanesc. Chiar deloc! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
In Ipsos, unde am stat noi, nu era plaja cea mai faina, dar in alte statiuni de pe insula plajele erau frumoase, cu nisip fin. Dar nu a contat plaja atat de mult, pt ca apa era curata, oamenii foarte placuti, ospitalieri, adica tot ceea ce nu gasesti pe litoralul romanesc.
Cred ca daca mai ajung la mare in Ro. va fi numai pt un we, nu pt un intreg sejur. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)

Cateva poze pt exemplificare din Corfu
(IMG:http://i213.photobucket.com/albums/cc116/RuxandraV/47b7d708b3127cce98548a3f1d700000002.jpg)
(IMG:http://i213.photobucket.com/albums/cc116/RuxandraV/47b7d711b3127cce98548a04c84d0000002.jpg)
(IMG:http://i213.photobucket.com/albums/cc116/RuxandraV/47b7d711b3127cce98548ae5499c0000002.jpg)
(IMG:http://i213.photobucket.com/albums/cc116/RuxandraV/47b7d711b3127cce98548af3498a0000002.jpg)
(IMG:http://i213.photobucket.com/albums/cc116/RuxandraV/47b7d711b3127cce98548afd49840000002.jpg)
(IMG:http://i213.photobucket.com/albums/cc116/RuxandraV/untitled.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jun 3 2008, 04:03 PM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Chiar ieri am vazut reclama la Tv , nu-mi mai amintesc exact, parca pe B1, la litoralul ......bulgaresc!

Superbe poze, Nimphe!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Jun 12 2008, 10:02 AM
Post #26


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Eu am fost o singura data pe litorarul romanesc acum vreo 15 ani, am fost cu parintii. Trebuia sa stam 10 zile, si ne-am intors acasa dupa 3 zile. Nu cred ca o sa ma duc in viitorul prea apropiat, iata si argumentele: -e foarte inghesuit, murdar, te fura, si este si destul de scump.
In schimb in Delta Dunarii m-as intoarce oricand cu drag.

Parintii mei, de vreo 10-12 ani se duc in fiecare an macar 2 saptamani in Croatia, care este un paradis, prima data cand am fost era exact dupa razboiul lor intern, a fost pustiu, si extraordinar de frumos, de atunci turismul este sursa principala de venit al tarii, dar merita, deci cine nu a fost, mergeti repejor:) Daca vreti va pun si poze, sunt doua rezervatii Plitvicke si Krk, sa cautati poze pe net, pentru ca o sa ramaneti cu gura cascata.
Nu se compara cu nimic, sate de pescari construite din piatra, cu restaurante extraordinare, cu muzica si o atmosfera...deci va spun, in materie de mare de Croatia nu m-as putea plictisi niciodata. Desi la mari, am fost peste mari si tari:P Spania, Franta, Grecia, Italia, Slovenia, Tunisia.

Anul trecut am fost la Monte-Negro, o tara mititica in curs de dezvoltare, daca sunteti pretentioase nu va recomand, DAR am vazut un hotel, langa Sveti Stefan, cu o plaja privata, era ca dintr-un vis frumos, era un hotel de 4 stele (o casa regala veche din piatra, renovata, rustica) si comparativ cu preturile din restul lumii nici nu era scump. Sa-l cautati si pe acesta pe net:P, daca nu gasiti hotelul va pun eu poze.

Si in Grecia a fost frumos, numai ca eu nu prea suport caldura asta ingrozitoare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 12 2008, 10:05 AM
Post #27


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Janis, eu merg in Muntenegru, in concediu si sunt sigura ca o sa fie frumos. Am citit o multime, am vazut poze...abia astept (IMG:style_emoticons/default/wbounce.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Jun 12 2008, 10:44 AM
Post #28


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



QUOTE(Nimphetamin @ Jun 12 2008, 11:05 AM) *
Janis, eu merg in Muntenegru, in concediu si sunt sigura ca o sa fie frumos. Am citit o multime, am vazut poze...abia astept (IMG:style_emoticons/default/wbounce.gif)


Ti-am raspuns pe o alta discutie despre Munte Negru:)

Pe ce drum mergeti? sau cu avionul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 12 2008, 10:54 AM
Post #29


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Vazut, citit, bagat la tartacuta, desi unele lucruri le stiam (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Mergem cu masina noastra. Drumul e prea frumos ca sa fie ratat si nu exista avion direct.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Jun 12 2008, 11:03 AM
Post #30


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



QUOTE(Nimphetamin @ Jun 12 2008, 11:54 AM) *
Vazut, citit, bagat la tartacuta, desi unele lucruri le stiam (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Mergem cu masina noastra. Drumul e prea frumos ca sa fie ratat si nu exista avion direct.


Drmul care merge prin Bosnia e groaznica (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) e cu 2 benzi, plina cu camioane si foarte aglomerat, si cnduc ca nebunii, si nu prea exista localitati sunt case peste tot:P inainte de a ajunge la vama cu MUnte Negru o sa va duca drumul prin munti, pe un drum unde o sa-ti mananci unghile, din pamant si cu o singura banda, dar sa nu va speriati:P este drumul cel bun:P dupa care urmeaza vama, si yoooohooooo drumul cel frumos cu Canyonul:D
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:08 AM