IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ceaiuri, Despre ce ceaiuri ne plac
Nimphetamin
post Apr 19 2008, 11:04 PM
Post #11


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Mie imi plac ceaiurile de la Lipton si Teakane.
In Austria am baut niste ceaiuri Teakane care aici nu sunt, ceva pt body&spirit. Next time o sa ma uit dupa ele prin magazine, ca tare mult mi-au placut (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 20 2008, 09:05 AM
Post #12


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/322.gif) Pinkie, parca respecti un adevarat ritual.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 20 2008, 10:23 AM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Eu beau orice fel de ceai in afara de cel negru ala nu-mi place de loc.
Fiica-mii ii cumpar unul de la Fares pt copii Ceai mai drag. Asta imi place si mie. Cand suntem raciti, fac un amestec de tei, menta, soc, anason, cimbrisor si muguri de pin. Mama mea avea o prietena la Miercurea Ciuc, care facea ceaiul intr-un fel tare gustos, adica punea plantele cat pt. cantitaea de ceai ce vroia sa o fac intr-un castron de portelan, turna apa fierbinte peste dar nu multa il lasa la infuzat 10 min si apoi strecura si il amesteca cu restul de apa. Mai fac si eu asa cand am rabdare si nu ma grabesc. Ma duc sa fac un ceai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Apr 20 2008, 10:28 AM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Ah, am uitat sa spun de ceaiul verde cu mandarine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Pink, Darjeeling-ul este accesibil si muritorilor de rand?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 20 2008, 11:42 AM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Philia, ne potrivim (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Eu sunt fixista cu ceaiul de fructe de padure ...Si-mi place vara sa fac o ditai carafa ( imi pun merite pe degeaba, al meu iubit face trebusoara asta cu ceaiul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) cu ceai si sa o bag la frigider...yumy ! Buba este ca pe orice alt ceai nu pun gura sub nici o forma...Imi tot fac curaj de vreo doua saptamani de cand l-am cumparat si nu m-am atins de el , sa ma apuc sa beau ceai de papadie ( nu din placere ci pentru temuta celulita.....asa, preventiv (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 20 2008, 11:52 AM
Post #16





Musafir






Eu momentan votez cu Earl Grey-ul de la Ronnefeldt sau Lady Grey de la Twinings.
Fiica-mii ii place momentan cel mai mult Fruity Camomille tot de la Ronnefeldt.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Apr 20 2008, 12:16 PM
Post #17





Musafir






Si mie imi place Earl Grey, de obicei il beau cu putin lapte. Lady Grey mi se pare un pic cam prea aromat, ceva parca e in plus acolo.
Am mai descoperit ceai verde cu lamaie. Are in el coaja de la lamaie, si nu vreo aroma sintetica si este minunat. Am descoperit ca daca il fac cu apa nu clocotita, ci racita un pic, nu e amar deloc. E delicios.
Ceaiul alb nu prea are nici un chichirez, asa mi se pare, dar din cate stiu eu nu contine cafeina si poate fi baut seara.
Aaa, si mai este un ceai de la Twinings, de musetel si cu aroma de mar si scortisoara, e foarte bun. Parca e placinta cu mere. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 20 2008, 12:31 PM
Post #18





Musafir






Ceaiul verde se prepara cu apa fiarta si racita la 60°C. Avem aici un topic dedicat numai ceaiului verde.
Si eu beau ceaiul negru, indiferent de care, cu lapte. Dar cica nu-i bine din punct de vedere al sanatatii, pentru ca laptele anihileaza toate proprietatile binefacatoare ale ceaiului. Chestie descoperita de oameni de stiinta englezi.
Dar eu cum il beau de placere si nu pentru sanatate, raman la combinatia cu lapte. Si fara zahar, binenteles. Mi se pare ca zaharul i-ar falsifica gustul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 20 2008, 02:21 PM
Post #19


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da. Eu beau ceai zilnic. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Englesh Breakfast dimineata si Darjeeling la pranz si mai spre seara beau de obicei ceai verde. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Ah, am fost acum o saptamana intr-o ceainarie din zona Garii de Nord. Am comandat o ciocolata calda si un ceai Darjeeling. Ciocolata calda era din aceea adevarata, foarte gustoasa iar ceaiul era servit fiecarui client intr-un ceainic propriu din ceramica alba si manere de lemn impreuna cu o ceascuta asortata. Nota de plata se aducea intr-o cutiuta de lemn, ca de bijuterii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 20 2008, 02:31 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Cunosc vreo trei ceainarii in Bucuresti ( cu siguranta sunt mai multe ) care au o atmosfera foarte placuta. Este una in care suni dintr-un clopotel ca sa vina sa iti ia comanda (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ca sa nu mai spun de toate bunatatile gen tarta dulce, fursecuri, saleuri, biscuiti ,care vin sa insoteasca ceaiurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:18 AM