IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Martinis & Cocktails, Si alte bauturi cu alcool
bulina
post Sep 8 2008, 04:50 PM
Post #11





Musafir






e OK, dar s-ar putea schimba titlul acestui topic in Martinis & Cocktails?

Later edit:
Multumesc de schimbare.

La cererea lui Cleo, Raspberry Martini

vodca, Cointreau/Triple Sec, Cassis, suc de cranberries, zmeura zdrobita, zeama de limeta.
Shake cu gheata si se toarna cu totul in pahare.
Cu proxima ocazie ii trag o poza:)

This post has been edited by bulina: Sep 8 2008, 05:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 8 2008, 04:59 PM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



done
acu' astept (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
(cand ai vreme no rush)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Sep 9 2008, 04:01 PM
Post #13





Musafir






Banana Daiquiri

Un obicei ce mi l-am format de-a lungul timpului este sa incerc in fiecare tara/loc bautura specifica sau specialitatea barmanului.
Asa s-a intamplat ca in Barbados m-am indragostit iremediabil de Banana Daiquiri. M-am intors acasa cu o sticla uriasa de rom alb productie de pe insula, cu reteta stiuta pe de rost de la asistarea repetata a barmanilor locali si a doua zi m-am infiintat sa imi cumpar un blender adevarat care sa poate sparge gheata. Ca si bautura de vara, pe caldura torida, e o binecuvantare a papilelor gustative avand si proprietati racoritoare accentuate. Iar numarul lor poate fi ghicit in functie de larghetea zambetului de pe fata si stralucirea ochilor in ape valurite … (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

De la barmani am aflat si un pic de istorie, cum ca de fapt Daiquiri fusese inventat in Cuba dar Banana Daiquiri a fost ideea geniala a unui capitan englez care s-a gandit ca ce-ar fi sa amestece romul cu bananele…
Rom alb, zeama de limeta, zahar, o stropitura de triple sec sau Cointreau, o banana si gheata se blenduie puternic pana devine un slush…

Chiar daca nu esti in zgomotul valurilor sparte pe nisipul alb si fin atunci cand il bei, poti inchide ochii si pretinde orice (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am mai incercat si Daiquiri de capsuni dar raman la ala de banana…



(IMG:http://lh3.ggpht.com/BulinaPoze/SMZ7rcBvwsI/AAAAAAAAAdI/kqjntxfDGsM/s400/BananaDaquiri.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 9 2008, 11:50 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



am baut in dupa-masa asta martini lychee, foarte fain dar din cale-afara de mult a fost pt mine (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) deci m-am cam cherchlit (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

reteta pe net ar fi
6linguri de lichior de lychee + 3lingur de vodca + 1 lingura de suc de lychee.
eu aveam si 2 fructe de lychee in pahar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Sep 10 2008, 12:57 AM
Post #15





Musafir








Eu il fac o masura vodca, o masura Soho, 2-3 masuri suc de lychee dupa cum il vrei de tare.

(IMG:http://lh3.ggpht.com/BulinaPoze/SMRB4AeiciI/AAAAAAAAAYg/dxHT3CLnYOY/s640/DSC_0001.JPG)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Sep 10 2008, 02:54 PM
Post #16





Musafir






In Mexic am invatat sa fac dar mai ales sa beau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Margarita en las rocas con sale

Traditional Margarita nu este blended cu gheata (aia se serveste pentru turisti).

O parte Tequila, de preferinta alba
O parte Cointreau
O parte suc proaspat de limete

Cuburi de gheata

Se serveste intr-un pahar conic, cu cat mai mare cu atat mai bine, garnisit cu sare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 10 2008, 04:04 PM
Post #17


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



martini lychee al meu a fost foarte tare, nu ca mi-ar trebui mie mult sa ma inveselesc dar asta a fost prea din cale-afara. stiu ar fi trebuit sa ma opresc dupa prima inghititura dar de bun era bun asa ca l-am baut pe tot (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si cum lacomia se plateste, mi-a fost rau aseara (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Sep 10 2008, 04:39 PM
Post #18





Musafir






Imi pare tare rau, insa de ce nu l-ai diluat cu suc de lychee sau/si inca un cub de gheata ???
Of of copiii astia :k
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 10 2008, 05:54 PM
Post #19


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



data viitoare stiu ce-i de facut (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
colegele n-au avut nimic si nici prea tare nu li s-a parut licoarea.
sint eu mai speciala ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 12 2008, 03:57 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ce gust are bautura kahlua?

si oare lichior de lychee nu se vinde decat la sticla de 1.5l (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ?
am intrat ieri sa iau si m-am razgandit. Pai daca iau asa o sticla mare va sta in barul familiei Cleo 3 generatii de-acu incolo (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th May 2024 - 09:02 AM