IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete cu cartofi
kalua
post Mar 30 2008, 09:55 PM
Post #1





Musafir






Pommes Salardaises
a la Lea Linster

Ia ceva timp, dar merita peste poate sa ne dam osteneala. Merg bine numai cu o salata, vara.

Se folosesc cam doi cartofi marisori de persoana. Se curata si se taie in taleri grosi de 2-3 mm. Se infierbanta o tigaie, se pune untura de gasca sau de rata (2-3 linguri pline bine) si se prajesc in portii la foc mic. N-au voie sa se rumeneasca! Cam 2-3 minute pe prima parte, se intorc si se prajesc ca. 2 minute pe partea cealalta. Se pun pe-un grilaj la scurs, grilajul pe-o oala (sau pe hartie de bucatarie). Aveti grija sa fie intotdeauna destula grasime in tigaie.
Cand sunt toti gata se infierbanta bine tigaia, se adauga grasime si se prajesc toti cartofii deodata la foc mare. Cand au culoarea maronie-aurie se scot iar si se pun la scurs. Se scurge grasimea din tigaie pana la foarte putin, se pun 4-5 catei de usturoicu tot cu coaja si frunzulitele de la doua-trei ramurele de cimbrisor in ea. Se infierbanta, se adauga unt cat o nuca, se pun cartofii si se prajesc cat sa prinda aroma de usturoi si cimbrisor. Se sareaza, se presara cu 2 linguri de pesmet, apoi cu doua linguri de patrunjel verde tocat marunt, invartind mereu cartofii in tigaie (nu cu lingura sau paleta, ci din tigaie, miscand-o ca bucatarii).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 30 2008, 10:34 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



kari as cam gusta din ei (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

am vazut la una dintre emisiuni o metoda simpla si cred ca de mare efect:

- cartofi micuti rotunzi se spala bine, se fierb in coaja (prin tarile astea coaja cartofilor nu prea se curata), se scurg si cand se racoresc putin ii `spargem`apasandu-i cu podul palmei de un fund si asa putin aplatizati ii prajim in ulei incins pt cateva minute.
Se stropesc cu putin ulei aromat cu usturoi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 30 2008, 10:54 PM
Post #3





Musafir






Apropo de cartofi cu tot cu coaja: coaja este necomestibila si poate chiar omora un copil mic. Si pe-aici e tampenia asta cu coaja, ba chiar industria a facut ca-si pot optima castigurile si fac chips din cartofi cu coaja si mai stiu eu ce. E nesanatos si nenatural sa mancam coaja!

Mai am una, tot dupa Lea Linster

Supica de cartofi cu sampanie si parmezan

Cine vrea sa puna si crutoane in ea, sa le pregateasca dinainte (cuburi de paine alba prajite in unt).

Se toaca marunt o ceapa si albul de la un praz. 300g cartofi se curata si se taie in cuburi mici. Se infierbanta o oala la foc mediu, se pune unt cat o nuca in ea, se caleste ceapa, prazul, apoi cartofii si doi catei de usturoi. Se stinge cu 1l supa de de gaina (sau apa). Se sareaza si se lasa la fiert la foc mic 20 minute. Dupa 10 minute se adauga un pahar de vin alb sec. Cand e gata, se da la blender si se face totul o apa si-un pamant. Se trece printr-o strecuratoare fina (de-aia din metal) si se pune inapoi in oala. Se bat 100ml frisca lichida, se amesteca cu niste suc de lamaie si nucsoara rasa, se pune la rece. Parmezanul se taie in felii foarte, foarte subtiri. Se da supa o singura data in clocot, se adauga un pahar de sampanie, se toarna in cani sau farfurii, i se pune generos o coroana de frisca si se decoreaza cu parmezan si crutoane. Se mai poate pune si ceva ulei de masline (care trebuie sa fie de-o calitate foarte, foarte buna) pe deasupra. Se serveste fierbinte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 30 2008, 10:56 PM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



si eu asa stiam dar n-am auzit totusi pe nimeni sa moara din asta.
Stiu din citite indepartate ca portiunea aia verzuie trebuie indepartata.

altfel o amica intalianca imi spunea ca sint locuri unde curata coaja mai gros si asa o prajesc
Deci se comanda `coji de cartofi prajite' ... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 30 2008, 11:02 PM
Post #5





Musafir






Mancam cot la cot cu porcii (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Coaja de la cartofi n-are vitamine, n-are nica, e numai pentru a proteja barabula in sine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 30 2008, 11:13 PM
Post #6





Musafir






mie imi plac cartofii copti in cuptor, cand sunt gata ii tai in 2 si pun unt deasupra, yammy (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 30 2008, 11:35 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



aici prin restaurante se servesc si cu smantana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 30 2008, 11:53 PM
Post #8





Musafir






Clasici sunt cu sour cream, adica smantana groasa nu foarte grasa cu sare, suc de lamaie si verdeata (cred ca exista 1001 variante de sour cream - cu Worcestershiresauce, cu usturoi, cu quark, diverse plante, etc).
Buni cartofii astia si la copii mofturosi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 30 2008, 11:54 PM
Post #9





Musafir






recent am mancat o salata asa : cartofi fierti taiati rotunzi , ceapa si ulei de dovleac, o minunatie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MirelaR
post Feb 18 2009, 10:44 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 110
Joined: 11-August 08
Member No.: 4,455



Cartofi gratinati la cuptor(frantuzesti)

-1kg cartofi
-400g smantana
-200-250g cascaval sau branza
-4 oua fierte
-un cub unt
-sare,piper,condimente dupa gust

Cartofii se fierb in coaja in apa cu sare(sa nu se sfarame).Se curata si se taie felii.
Smantana se amesteca cu condim.Ouale se taie feliute.
Se unge un vas(yena) cu unt si se aseaza un rand de cartofi,apoi smantana,bucati de ou,cascaval ras;se pun iar cartofi,smantana,ou, cascaval...Peste ultimul strat de cartofi punem smantana si cascavalul ramase.Se da la cuptor pana se rumeneste deasupra(cam 20min).

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/DSCF0439.jpg)

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/DSCF0440.jpg)

This post has been edited by Cleo: Feb 19 2009, 01:10 AM
Reason for edit: adaugat poze
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th May 2024 - 07:18 AM