IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Amintiri din copilarie
ZIBBA
post Feb 5 2007, 01:51 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



chiar daca sunt noua pe aici...va propun si eu o tema de discutie...cine nu-si aminteste de copilaria lui?eu chiar mi-am propus sa scriu candva o carte depre copilaria mea...am atatea lucruri de povestit...

haideti ca incep tot eu...pentru ca am si timp si imi face mare placere sa vorbesc depre asta...nu traiesc din amintiri...insa am impresia ca pustii din ziua de azi nu se mai bucura la fel...nu e vina lor ...e vina, zic eu ca e o vina,a societatii si a timpurilor in care traim...pai dragii mei...cand eram io o copila,un drac de fata,ca asa am fost...bantuiam toate coclaurile...abia asteptam sa vina sambata sa plec la bunicii mei la tara sa fac tot ce-mi trece prin cap...in timpul saptamanii faceam tot ce-mi statea in putinta sa nu-i supar pe ai mei ca sa ma duca la bunici...cum ajungeam acolo...si eu si frate.meu parca eram salbatici...vara plecam la scaldat la olt si mai veneam seara...arsi de soare si nemancati ca niste caini...iar bunica saraca nu stia ce sa ne mai faca ...bietele oratanii din curte se ingrozeau de cate ori se apropia de ograda lor,stiau ca le-a sosit ceasul..ca doar venisera nepotii si era zi mare...iarna si mai rau...stateam prin zapada pana ni se faceau hainele ca de tabla din cauza ghetii de pe ele...nnu mai simteam maini,picioare...iar biata femeie...ne jelea ca pe morti cand ne vedea asa de frica sa nu ne imbolnavim...
mie mi-au placut dintotdeauna animalele...asa ca eram disperata sa am si eu o lighioana,ceva...de toate am avut...soarece,soparla,pisici si caini nu mai vorbesc...iepure de camp...boboci de rata salbatica...palnsul venea cand trebuia sa plec la oras,iar mama sa nu fi auzit de animale in apartament...asa ca bunica mi le elibera (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ...insa nici la oras nu ma astamparam...alergam pe campurile din spatele blocurilor si prindeam insecte pe care le ascundeam prin casa...si le gasea mama...bineinteles...ca papara mi-o luam de fiecare data...dupa vacante...imi lua ceva timp pana ma reacomodam cu "regimul"...norocul il mai aveam cu tata ,care a fost mereu un copil mare si tinea apararea...fiind profesor de sport facea tot felul de excursii si ma lua cu el...mama,ce bucurie!am fost si in cateva tabere cu el!intr-una,la delinesti,undeva langa resita...cand eu aveam vreo 8 ani...tin minte ca ma intalneam cu el doar la masa...il disperasem...colindam toate padurile...bine,ma daduse in grija unor elevi de-ai sai...cand am plecat de acolo m-am pus pe plans,ca eu nu mai merg la scoala (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ...poate vi se par puerile aceste lucruri...dar eu cred ca ai nostri copii nu se mai bucura asa de viata...acum au alte ocupatii...calculatorul...jocuri video...tin minte ca imi placeau povestile...dar ai mei nu aveau timp sa imi citeasca...asa ca am invatat sa citesc singura...la 5 ani...copil destept ,deh:P...asa ca atunci cand bunica ma trimetea cu gastele la balta...eu,cufundata in cartile mele,uitam mereu de ele si intrau in averea partidului...iar paznicul mi le lua la ocol...platea saracul bunicu'de fiecare data pentru ele...
am avut o copilarie frumoasa zic eu...a voastra cum a fost?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 5 2007, 08:59 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



privind in urma, o zic din toata inima: am avut o copilarie fericita. am stat la bunici cativa ani (nu continuu ci fragmentat). de dimi pana seara eram la parau (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) si prindeam pesti pe care ii puneam in borcane. ii hraneam cu ditamai bucatile de paine ca voiam sa faca pui, dar ai naibii ca a doua zi erau cu burta'n sus (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (mare durere pe mine). asa ca ii dadeam la matza. matza de acum cunostea galetusa roshie si ii dadea tarcoale, fie ea goala sau plina..
aveam o mare pasiune pentru pisici. am avut cateva la tara. le faceam hainutze (neh, mie nu-mi trebuiau papusi), le leganam, le pupam, le spalam.. cand am inteles eu la ce se foloseste rujul le si rujam :oops: ..
am vazut si captain planet, m-am jucat si la computer. am alergat pe afara si am citit in casa. m-am jucat cu ceilalti copii sau singura.. am umblat, am colindat, am vizitat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Feb 5 2007, 09:22 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Ce topic frumos (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)

Eu mi-am petrecut copilaria la tara, la bunicii din partea tatalui. Era un sat uitat de lume, nu puteai ajunge acolo decat pe jos, ca nu exista nici un mijloc de transport in comun pe acolo. Asezat intre dealuri impadurite, era un adevarat rai pentru mine. Salbatic, cu oameni simpli si cuminti. Acum nu imi vine sa cred ce drac de fata eram. Ma imprietenisem cu o vecina si cu ea colindam toata ziua. Toate casele din satul ala le-am luat la vizitat. In fiecare zi ne duceam la altcineva, fie ca il cunosteam, fie ca nu. Strigam la poarta si ziceam: Am venit si noi pe la tine! Oamenii ne primeau, ce sa faca, saracii! Odata, o vecina pe care o disperasem, si-a inchis poarta cu zavorul sa nu mai intram. Ti-ai gasit! Am sarit gardul si s-a pomenit cu noi in casa. Avea si motive sa se fereasca de noi, ca odata dupa ce am fost la WC, am lasat usa deschisa si i-a cazut o rata in groapa (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) La altul i-am lasat poarta deschisa si si-a pierdut gastele prin sat. Alta data ne-am dus pe la o femeie, am stat la ea pana noaptea. Cand ne-am intors, ne cautau bunicii in fantana cu lampile. Eram prezente la toate pomenile, ne duceam ca la sarbatoare, ca stiam ca ne da lingura si strachina. Mult au patimit bunicii mei pe langa mine! Bunicul meu (Dumnezeu sa il odihneasca! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ) muncea undeva departe, la mina. Venea acasa doar la sfarsit de saptamana, cu sacul de paine in spate. De fiecare data saream pe el si il rugam sa se suie in pod, unde stiam eu ca sunt niste nuci buuuneeee, pe care mi le desfacea cu briceagul bodoganind ca nu il las in pace...dar eu stiam ca glumea.

Am avut o copilarie frumoasa. Iar bunicul meu a fost figura care mi-a ramas gravata in memorie din acea perioada. Cand a murit eram in sesiune si ai mei nu mi-au zis, ca sa nu ma tulbure. Cand am aflat, deja il inmormantasera. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Nu as schimba copilaria mea cu a copiilor din ziua de azi. Nu aveam atatea posibilitati si atatea jucarii si dulciuri, dar eram fericita. Mancam din an in an ciocolata, dar pentru asta ii apreciam cu adevarat gustul. Iar rosiile furate din gradini erau trufandale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 5 2007, 09:52 PM
Post #4





Musafir






Si eu datorez amintirile cele mai frumoase timpului petrecut la bunici, intr-un orasel de munte in Bucovina. Vara alergam dealurile din imrejurimi in sus si-n jos si ne feream sa nu ne prinda taranii si sa ne ia la fuga sau, mai mult, chiar de urechi, ca le stricam iarba pentru fan. Mergeam si la parau, ne faceam halbon si ne balaceam acolo. Apoi treceam la prins pesti printr-o gramada de metode: cu mana, cu furculita, cu undita facuta dintr-o nuia de alun si carligul dintr-un bold sau cu borcanul. Si prindeam, nu gluma. Ne mai jucam de-a indienii pe vremea cand citeam Winnetou si Old Shaterhand si ne faceam case prin copaci si tot feluri de ascunzisuri. Ne-am apucat o data sa fumam tigari din Occident (vorba vine fumat, pufaiam si noi), ne ascunsesem in podul unei prietene, dar nu ne-a tihnit, a aparut imediat o vecina cu o galeata de apa sa stinga focul ca iesea fum mult de-acolo. M-am dus intr-o buna zi cu niste vecini tarani la polog, facutul fanului, fara sa le spun bunicilor de frica ca n-o sa ma lase. Si am aparut seara acasa, bunicii erau verzi de ingrijorare. Am cazut din copac de pe la 5-6 metri, pe mana stanga care era intoarsa la 180 de grade, adica cu palma-n fata. Si nu m-am dus acasa, ca trebuia sa ma joc, mi-au invelit ceilalti copii mana-n niste carpe inmuiate in otet ("asa face si tata cand vine de la jucat fotbal si are lovituri la picioare si-i sunt umflate"), abia seara, la culcare mi-a dibuit bunica mana rupta (si rupta serios, nu stiu cate fracuri si fisuri am avut). Iarna tot asa, ne faceam noi partie de dat cu sania. Sau cu schiurile. Si n-aveam ghete de schiat, prindeam schiurile de ghetele normale, o cazatura arata ca o explozie pentru ca toate zburau care-ncotro. Patinat pe parau, mai cadeam cu cate-un picior intr-un ochi de apa si ma-ntorceam seara cu pantalonul facut burlan, spre groaza bunicii. Mai rar si numai la cerinta prietenelor de acolo ne mai jucam de-a cucoanele cu palariile bunicii, de-alea cu voaleta, cu fostele ei genti. Mergeam la cules bureti si cand nu gaseam chiar multi ii puneam impreuna si se mergea la unul dintre copii la gatit (asta o mai practicam si cu pestii), mai rar mancaruri cu gust asa de bun. Am fost fugarita de gaste, de caini "rai", de vaci, de curcani infoiati, dar niciodata nu mi-a fost frica de ei.
Acasa, la bloc, jucam jocurile copilariei oricarui copil: sotron, prinsa, de-a v-ati ascunselea, tara, tara, vrem ostasi, florile, chiloteii. Ne mai jucam des de-a familia de furnici. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Au mai fost ele multe, foarte frumoase amintiri! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 5 2007, 10:07 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mi-aduc aminte de copilaria mea la mamaie, mamaita mea pe care au trecut si ani in care nu am vazut-o...
Mi-aduc aminte de oraselul de pe malul Dunarii, de paparude, de caloian, de turtitele de pamint si de vremea cind m-a intors cineva din drum, ca plecasem de la mamaie cu tricicleta... voiam sa ma duc acasa, desi "acasa" era la peste 100 de kilometri.
Mi-aduc aminte cum mergeam seara la cimitir sa aprind o luminare bunicului si ca nu-mi era frica.
Mi-aduc aminte de brinza de oaie si de zerul proaspat, de saivanul cu peste 500 de oi, de cai si magari, de ciobanii lui tataie, fost ofiter de cariera cu ordonante, ajuns mocan... de furtuni rapide si de veri toride, de udatul micii gradini cu furtunul, in picioarele goale... de ceaiul cu rom de la gura sobei cind nametii erau cit casa... de cetele de colindatori adevarati, de colinde sfinte, de "oleleu" ... de placintele cu mere si nuca, parfumate cu scortiosara, de borcanele cu dulceata "pradate" sistematic... de Ajunul Craciunului, de taiatul porcului, de cum calaream porcul si mincam sorici... de cum miroasea casa a vanilie, a cozonac, a mar si brad adevarat... de zilele de la gradinita, de serbarea la care am cintat, afoana de mine, romanta "Iubita mea cu ochii verzi" pentru ca mamaie si mama iubesc romantele (si dragostea de romanta am mostenit-o si eu)... de zilele in care mergeam cu sania... de unchiul meu, Dumnezeu sa-l ierte, care trecea Dunarea inot si-mi aducea buchetele de mure ...de "fratele meu" Azorica cu care am impartit o bucata de piine, pentru ca de sclifosita ce eram nu am mincat la masa si ma apucase o foaameee...
Mi-aduc aminte si ma cuprind lacrimile... frumos subiect de discutie ai ales, Zibba... tare frumos...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Feb 5 2007, 10:39 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



da,si io...si io ma duceam la vecine si le spuneam ca daca ma mai lasa bunica sa ingrijesc de frate-meu,ma arunc in fantana...biata de ea era ingrozita...si io il innebuneam de cap pe bunicul...il puneam sa imi spuna ce zic animalele cand le da de mancare...ce zic porumbeii cand ii alearga matza...atat il zapaceam de cap,ca nu avea incotro si lua rolul fiecarui animal in parte...
...si craciunul...cand inmuia bunicul degetele in sangele porcului si ne punea in frunte ,in barba si in obraji...ne "imbreza"...sa fim sanatosi si puternici...asa pictati umblam ziua intreaga,madrii nevoie mare...
pe aceasta tema sunt atatea de spus...tuturor copiilor din lume ce sunt si ce vor veni le doresc sa aiba macar un strop din ce am avut noi! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 5 2007, 11:01 PM
Post #7





Musafir






Bunicul meu avea obiceiul sa faca o plimbare dupa masa de seara si cateodata il insoteam, mama, ce chestii importante mai discutam si niciodata nu m-a repezit cu vreun "lasa-ma-n pace cu prostiile astea". (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Cu el am fost prima data intr-un stadion de fotbal si tot el ma alerga prin curtea imensa cu o urzica in mana cand (iar) mai facusem vreo traznaie.
Bunicii n-au avut vreodata televizor si nici macar un radio (si niciodata nu mi-au lipsit acolo), aveau numai un difuzor pe care intra Programul 1 de radio cu "volume control" - un bastonas de miscat in dreapta sau stanga. Si n-au vrut aparate dintr-astea nici la insistentele maica-mii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fantasy
post Feb 6 2007, 12:08 AM
Post #8


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Mama ce m-am intristat...mi-am adus aminte de tataie...azi se implinesc 15 ani de cand a murit.Eu eram un copil care pana la 7 ani a crescut la bunici si care la cateva luni dupa ce a plecat de la ei..a aflat ca bunicul a murit din cauza incompetentei unei doctorite. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) .
Ce copilarie frumoasa am avut si eu.....eram extrem de baietoasa..aveam in permanenta mainile si picioarele julite de la fotbalul cu baietii,de la cazaturile din pom sau cursele pe scari.Am copilarit la oras dar a fost la fel de frumos ca si la tara.Parca pe vremea aia nu era asa aglomeratie si nebunie.Ma intorceam singura de la gradinita si nu mi-era frica de nimic.Logic ca ajungeam acasa cu cateva ore mai tarziu pentru ca ma intalneam cu cioneva pe drum si trebuia sa facem cate o nebunie.
Cu tataie aveam un ritual..in fiecare seara ne duceam in gara sa vedem trenurile cum pleaca si ne imaginam ca suntem in altul in fiecare seara.Se intampla sa mai si urcam(la insistentele mele binenteles) si sa ne dam jos exact cand pleca trenul...ce palpitant era pentru mine si ce obositor pentru el (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Tot tataie m-a invatat sa iubesc fotbalul,m-a luat pe stadion de cand aveam 3 ani si mi-a explicat tot ce inseamna sportul.
Azi am fost si am aprins o lumanare pentru el...si toata ziua am depanat amintiri...asa ca topicul acesta a venit la fix.Offf.... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 8 2007, 08:02 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



Imi place enorm sa ascult sau sa citesc despre copilaria oricui.La fel de mult imi place sa-i ascult pe cei in varsta cum povestesc despre tineretea lor,iar placerea cea mai mare este sa vad poze cu ei,din diverse etape ale vietii lor.
Copilaria mea a fost una grea,dar pot desprinde din ea foarte multe amintiri placute. A fost grea deoarece eram cea mai mare si singura fata cu inca 6 frati (unul a murit la 22 de ani).Asa ca munceam de-mi trosneau oasele mele firave,pentru ca asta era mentalitatea parintilor mei: copiii ii faci sa ai ajutor la batranete si pana atunci ii pui la munca, sa-si merite painea. Nu imi era greu pentru ca munceam, ci pentru ca nu-mi ajungea timpul sa-mi pregatesc lectiile.
Dar cum omul are resurse nebanuite, imi gaseam bucurii in multe lucruri, pentru unii marunte sau nesemnificative. Eram fascinata de frumusetea plantelor, oricare, din gradini,de pe marginea drumului,la camp unde mergeam sa prasesc sau sa culeg porumb, struguri. Adulmecam precum un animal hrana,fiecare planta, fiecare floricica de pe marginea drumului. daca inchid ochii, si acum imi pot imagina si pot simti mirosul florilor de camp.
Prostii am facut si eu... pentru care am fost trasa la raspundere aspru:
- am cules toate florile.. nu mai stiu sigur..de la cartofi sau rosiii..nu stiu.. o cultura de legume; tocmai aceste flori asigurau cresterea legumei; am fost de poveste pentru tot neamul;
- prin clasaa II-a a trebuit sa gatesc o gaina, pentru familie pana sa se intoarca de la camp... am fiert-o cu tot cu gheare si cioc..oricum ceva scarbos ..si iar am fost de poveste pentru tot neamul;
- am dat drumul la toate animalele: gaini, rate, gaste, capre etc -considerand ca nu trebuie private de libertate;
- am primit ca sarcina sa fac o mamaliga intr-un ceaon de 5 kg si pentru ca era prea mare, mi-a sarit o parte din paleta cu care mestecam, pe perete si restul vaselor...
Cu toata greutatea copilariei noastre, cand ne intalnim toti fratii,ne aducem aminte ce distractie era la noi in casa seara cand ne adunam. Povestile noastre , parca nu se termina niciodata, iar cumnatele, unele singure la parinti,asculta fascinate si rad si ele cu lacrimi de ceea ce povestim
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 8 2007, 11:27 PM
Post #10





Musafir






hiiiiiiiiiiii si io bagam gaze in casa cand eram mica..gargarite..furnicute..si trezea mama cu melci pe mobila...ca sa le fie dom'le si lor cald iarna!.de jucat jucam elasticul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ..apoi m-am mutat la periferia orasului....si ma duceam "in vale"...unde faceam cazemate....prajeam melci...faceam mancare cica (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) ...ne facusem odata cazemata intr-o grota surpata langa o canalizare..si intram practic sub pamant...copchii inconstienti (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) pe la bloc...jucam patratica ....tare fain era!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:30 PM