IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu cu cine votez?, cronica cetatenilor (ne)turmentati
Cleo
post Oct 26 2008, 02:11 PM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



girlies, nu puteti spicui de undeva din platformele principalelor partide? Ma refer la cele care au o sansa la tron? Ca sa fie discutia mai completa si poate mai multe fete vor citi si hotara aici ce li se pare realizabil si mai apoi viabil.

PS cu ocazia asta poate reusim s-o trimitem pe rozy la vot (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Oct 26 2008, 02:46 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Imi cer scuze ca ma introduc si eu in scena ,asa pe nepoftite,dar eu cred ca e foarte important sa votam,deoarece s-ar putea ca printr-o minune mare mare sa-l gasim sau sa o gasim pe cea care ar face schimbarile pe care ni le dorim si poate macar copiii nostri se vor bucura de ceea ce noi nu am avut parte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 26 2008, 09:56 PM
Post #13


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



in casuta postala am gasit si eu o poza de familie cu gusa (?), sotia si cei 2 copii.
neinteresant
oricum, eu nu am buletin de B asa ca nu pot vota doar cu flotantul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 27 2008, 01:03 AM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



servus oana_82, bine ai venit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Categoric e important sa votam insa intrebarea este: 'cu cine?' si daca raspunsul e deja stiut atunci putem continua intrebarile cu 'de ce?'
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 27 2008, 08:15 AM
Post #15





Musafir






Nu ma puteti convinge. Am fost cand s-a votat primarul,si mi-am zis "hai dom'le sa ma duc il aleg pe cutarescu( altu decat cel ce a fost),poate se schimba ceva,adica poate fura mai cu bun simt asa " ; a iesit acelasi hodorog care se incapataneaza sa-si tina dosu' in primaria aia; e un ramolit,creca are 70 si ceva de ani,abia vorbeste,ce mai,vai de mama lui. Si face si el ce fac toti candidatii la orice post: asfalteaza inainte de alegeri (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

This post has been edited by rozy: Oct 27 2008, 08:16 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 27 2008, 09:19 AM
Post #16


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Cleo, interesul pentru comunitatea in care traiesti nu se trezeste peste noapte. Si nici oamenii nu se duc la vot pentru ca de la televizor li se spune asta. Pe de alta parte, mi se pare normal sa vorbim si de platforme, chiar daca unele sunt fantasmagorice.

Rozy, la voi Dumitru Nicolae pare "vesnic", dar sa stii ca nu-i asa. Probabil n-are contracandidatul care sa faca diferenta. Un scurt gugal mi-a relevat ca adversarul sau de anul aceasta avea un trecut ascuns care i-a fost speculat la maximum. Cand stii ca X-ulescu joaca murdar, fie esti fara pata, fie esti mai istet decat el. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 27 2008, 09:27 AM
Post #17





Musafir






Sincer,l-as fi preferat pe Lisinschi,cu tot cu trecutul lui ascuns. Era totusi o schimbare. Asa continuam cu fosila asta care nu face nic. Eu ma gandeam ca daca Lisinschi are bani din alte surse, poate nu o sa fure(asa de mult) de la bugetul Galatiului.
De asta va zic ca MI-E SCARBA de tot ce inseamna politica, dar chiar astept cu interes,la acest topic, sa spuna toata lumea ce schimbari observa in orasul lor dupa alegeri (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 27 2008, 09:43 AM
Post #18


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Acum, sincer, cand ai sub fund scaunul de primar, si presa locala la degetul mic, nu-i greu sa dobori un candidat "patat". Era foarte usor din partea lui Lisinschi sa lamureasca problema din start si ulterior sa-si sustina programul. (sa ne amintim ca Basescu a castigat presedintia, desi Nastase era favorit, dupa ce a recunoscut la tv ca romanii au de ales intre doi fosti comunisti).

Tocmai am aflat ca Luminita Angel candideaza tot in colegiul meu, dar din partea PNL. (IMG:style_emoticons/default/glare.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Oct 27 2008, 04:01 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Mersi pentru primire Cleo (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .Pacat ca dupa ce votam astia se lasa moi (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) ,nu mai fac ce ziceau innainte de alegeri si asta ma dispera tare de tot (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) ,dar e bine zic eu macar jumatate din ce au zis sa faca,nu mai spun de trei sferturi ca deja e SF.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 30 2008, 07:54 PM
Post #20


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



de maine... campanie electorala! Am ascultat la TVR cum se impart voturile... Sistemul e mult mai complicat decat ce-am explicat anterior...

2965 de candidaţi iau startul în campania electorală


În cursa pentru cele 137 de mandate de senatori şi 315 de deputaţi s-au înscris candidaţi din 35 de partide politice, alianţe politice, alianţe electorale şi organizaţii ale cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, precum şi 31 de independenţi. Pentru cele două Camere ale Parlamentului se vor confrunta în medie 6-7 candidaţi pe colegiu.
Dintre partidele parlamentare, Alianţa PSD-PC şi PNL au fiecare câte 452 de candidaţi, PD-L are 451 de candidaţi, UMDR – 449, iar PRM are 441. Partidul Verde Ecologist intră în cursa pentru Parlament cu 119 candidaţi, fiind urmat de Partidul Popular şi al Protecţiei Sociale care are 96 de candidaţi. La alegeri mai participă încă trei partide: PSR cu doi candidaţi şi PNDC şi PRE cu câte un candidat. Din partea organizaţiilor cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale participă 18 candidaţi.

Deputaţii şi senatorii se aleg în colegii uninominale prin scrutin uninominal, potrivit principiului reprezentării proporţionale. Norma de reprezentare pentru Senat este de un senator la 160.000 de locuitori, iar în ceea ce priveşte Camera Deputaţilor, un deputat reprezintă 70.000 de locuitori. Există 43 de circumscripţii electorale, câte una pentru fiecare din cele 41 de judeţe, una la nivelul Bucureştiului şi încă o circumscripţie separată pentru românii cu domiciliul în afara României. În cadrul fiecărei circumscripţii trebuie să existe minim două colegii de senator şi minim patru de deputat, prin raportare la normele de reprezentare. În cazul în care, în urma împărţirii, există cetăţeni necuprinşi în niciun colegiu, al căror număr depăşeşte jumătatea normei de reprezentare, adică 35.000 în cazul Camerei Deputaţilor şi 80.000 în cazul Senatului, se mai adaugă, în anumite limite reglementate de lege, un colegiu de deputat, respectiv de senator.

Pentru a ajunge în Parlament, partidele politice trebuie să obţină minim 5% din voturile valabil exprimate la nivelul întregii ţări, sau să aibă candidaţi câştigători în şase colegii uninominale pentru Camera Deputaţilor şi în 3 colegii uninominale pentru Senat. Această a doua modalitate de acces în Parlament reprezintă pragul electoral alternativ. În cazul alianţelor politice, la pragul electoral de 5% se adaugă 3% pentru al doilea membru al alianţei, iar pentru restul membrilor, dacă aceştia există, câte un procent, cu condiţia să nu se depăşească 10%. Organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale care nu au trecut pragul electoral şi care au dreptul conform Constituţiei la reprezentare în Camera Deputaţilor, obţin câte un mandat de deputat dacă au obţinut la nivelul întregii ţări cel puţin 10% din numărul mediu de voturi valabil exprimate pe ţară pentru alegerea unui deputat. Acest mandat se acordă peste numărul total de deputaţi rezultat din norma de reprezentare.

Alegătorii sunt obligaţi să voteze la secţia de votarea de pe raza localităţii în care îşi au domiciliul sau reşedinţa, excepţie de la această regulă făcând doar candidaţii, care pot vota la una dintre secţiile de votare din cadrul colegiului uninominal unde candidează.

Alegerile parlamentare din 2008 constituie un exerciţiu democratic nou atât pentru candidaţi cât şi pentru cetăţenii români. Pe lângă noutate, un alt element caracteristic acestor alegeri este amploarea, ce rezultă chiar din noul sistem de vot, şi care angrenează în primul rând bani mai mulţi atât din partea partidelor cât şi din partea bugetului de stat, Guvernul alocând pentru organizarea acestor alegeri 100 de milioane de lei.
NewsIn
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:54 PM