IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ce alimente, condimente etc. aveti tot timpul in casa?, bucataria de baza
Master of Norule...
post Jul 24 2007, 06:21 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Apai chiar ca poti sa zici ca faci depozit Maat.Eu cand cumpar cate 5kg de faina de la vr-unul din magazinele alea mari al meu sot zice ce faci cu atata faina si pana la urma o iau da ma bombane ca iara fac depozit:-).
Faina,ulei de floarea soarelui si de porumb ,zahar, orez alb si brun,cereale,spaghete.Vanilie, praf de copt,stafide,scortisoara,cacao,gelatina da nu folosesc, drojdie uscata,ciocolata amaruie,bombonele pt fetita mea,nuca de cocos.Condimente:ghimbir in frigider, coriandru,cimbru,organo,seminte de mustar,busuioc,piper,patrunjel si marar in pahar cu apa tre sa-l bag la frigider ca cica tine mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Jul 24 2007, 09:10 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Maat, cate chestiii..wow
Si eu ma gandeam ca io sunt strangatoare. Adevarul este ca eu nu prea gatesc, si daca se intampla sa am nev de ceva, se duce sotul la magazinul din colt..care este de 3 ori mai scump...dar mai conteaza???(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 24 2007, 09:14 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Karina, ce am scris mai sus se gaseste mai tot timpul pe la mine in frigidere si camara. Hm, cred ca am sarit mierea de albine si liota de gemuri si dulcet... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Mai, acum am realizat ca sint strangatoare, rau! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

Cleo, recunosc ca sint ciuca banilor, mai ales cind e vorba de mincare: daca vad ceva care sa imi faca cu ochiul, e imposibil sa nu cumpar, sint o pofticioasa!

Missn, verdeata tine intr-adevar mai mut ( si 7-10 zile daca e proaspat cules!) daca pui legaturile intr-un pahar cu apa la frigider (daca ai congelator incapator, e si mai bine, il tai si la pungi cu el!).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jul 25 2007, 08:28 AM
Post #14


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



si eu sunt strangatoare rau, om fi ramas cu sechele din vremurile alea...
nu ma apuc sa enumar tot, dar ce e sigur : toate condimentele posibile (pana si chimen, pe care il detest), cel putin 4-5 feluri de branza, vara legume si verdeturi (cimbru, busuioc proaspat), rosii la conserva, ardei iuti in toate formele (proaspeti, uscati intregi, macinati, pasta), 20 de feluri de ceai (sau mai multe, fara exagerare), cateva tipuri de orez, cafea (desi incerc sa ma las), ceva legume congelate, faina si drojdie (ca fac paine destul de des), naut si linte, miere, sos de soia si sos iute chinezesc, ulei de masline si de porumb, pasta de susan...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jul 25 2007, 10:16 AM
Post #15





Musafir






Maat (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) Esti tare...ma gandesc ca ai si-un frigider incapator (stiu ca-i nou, dar sigur e si incapator) si o camara la fel de incapatoare. Ce buna idee cu topicul asta ca-mi mai completez si eu lista de condimente si ma duc sa le caut prin magazine.
La categoria condimente am:
- piper alb, negru
- oregano
- curry
- condimente pentru fripturi de porc si pui
- foi de dafin
- marar, leustean, cimbru
- amestec de legume pentru ciorba de la Plafar
Ceaiuri (f putine, ca le-am aruncat aproape pe toate, ca expirasera): irish cream, zmeura, mere, musetel
Conserve:
- tomate (si eu sunt fan Olympia)
- ciuperci
- ananas (fara zahar)
- gem dietetic (de fructe de padure si cirese)
Diverse: salam uscat, branza, legume (rosii, ceapa, usturoi, ardei gras, castraveti, morcovi, telina, naut, fasole), fructe (nectarine, mere, grapefruit, migdale), carne (de pui), legume congelate (mazare, fasole verde, brocolli, conopida), ulei de floarea-soarelui, masline, otet, orez (integral, normal), paste (integrale, barilla si de alte feluri), faina( de soia, de naut, integrala de grau, normala), malai, cicolata 75%, biscuiti (pentru al meu).
Apropo de condimentele de Provence, le-am cautat ieri pe la Cora, dar n-am dat de ele. Am vazut niste ierburi de Italia, dar n-am stiut daca-s bune ori ba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 28 2007, 01:03 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Alea de Provence pe care le am eu sint de la kotany si nu m-au dat pe spate., nu stiu de ce...
Frigiderul e intr-adevar enorm, insa secretul e modul de depozitare: cutii de plastic patrate. Ocupa spatiu redus. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Later edit:

Asa, azi in sfirsit am luat telina, pastirnac, rosii proaspete (mai aveam dar erau "fofilite", mi-am completat lipsa de ulei de masline. Si-am mai luat un borcan de un kil de miere de salcam, lasa sa fie acolo... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Nu gasesc cuisoare macinate si de-astea nu am . Si nici leustean proaspat, ce era pe piata si la supermarket era de-o virsta cu mine. Ma intreb de ce naiva nu le arunca, chestiile alea nu erau de vindut nicicum!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jul 28 2007, 11:37 AM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Cuisoarele si scortisoara poti sa le macini in rasnita de cafea, numa s-o speli bine, merge la robinet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 28 2007, 02:18 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu am risnita de cafea, preferam nessul, iar cafeaua naturala (pentru rarele ocazii cind ne apuca pofta) o cumpar gata macinata. M-am gindit sa le fac in mojar, insa nu iese la fel de fin ca cel facut industrial. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Mai caut... o data si odata tot gasesc. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 28 2007, 06:41 PM
Post #19





Musafir






Da o rasnita de piper n-ai? Si aia trebuie curatata bine si se face bine. Foarte bune sunt si alea turcesti, din cupru.
Pe vremuri asa afceam cuisoarele si scortisoara. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 13 2013, 03:11 AM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Colectia mea de condimente si cele mai des folosite carti de bucate (pe vremuri, acum foarte rar)
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/d_zps85e7f962.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:45 PM