IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Idee afacere - magazin haine online
kalua
post Dec 21 2006, 06:52 PM
Post #11





Musafir






Din cate stiu eu iti trebuie licenta, da.
Sunt firme care nu vor (habar n-am de ce, au ele motivele lor) sa aiba piata de desfacere in unele tari. Sau vor sa le fie distribuite produsele numai prin anumite magazine. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Si tocmai la un magazin online poti fi controlata de numa din punctul asta de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Dec 21 2006, 07:22 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



eh, atunci m-as limita doar la haine (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 2 2007, 10:05 AM
Post #13





Musafir






Cel mai bine ar fi sa consulti un avocat specializat in dreptul de marca, el iti poate spune la fix cum sta treaba, ce ai voie sa distribui si ce nu.
Dreptul asta de marca este atat de intortocheat, cunosc studenti la drept in ultimul semestru care tot nu pricep unele chestii in domeniul asta. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francipedia
post May 23 2007, 04:45 PM
Post #14





Musafir






QUOTE(baby_nfs @ Nov 24 2006, 06:33 PM) *
fetelor, ma gandeam zilele trecute la niste idei de afaceri si as vrea sa stiu opinia voastra..

credeti ca ar avea succes un site cu imbracaminte? stiu ca exista deja unul, insa din punctul meu de vedere e loc pentru mai multi pe acest segment..


Ideea nu este rea. Cu 500 de euro ai portalul gata . Daca mai pui 500 euro rezolvi si cu plata prin card oriunde in lume.
Avantaj : Poti vinde mai ieftin deoarece nu ai cheltuieli cu chiria magazinului etc etc (cheltuieli doar cu caratul marfii) In plus capitalul poate fi redus deoarece platesti doar dupa ce ai fost platita de client.
Dezavantaj: Magazinului ii trebuie multa promovare pe internet pt ca altfel nu ai vizitatori
Un sfat: nu amesteca lucrurile: ori vinzi marfa altora, ori creezi tu marfa dar o vind altii. Altfel te complici !
Succes
---------------------

This post has been edited by Diana: May 26 2007, 08:43 PM
Reason for edit: Regulamentul forumului nu e acolo de "poza".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 23 2007, 04:52 PM
Post #15





Musafir






francipedia, voi face postul tau invizibil.
Te rugam sa ne comunici daca ai acceptul administratiei pentru promovarea serviciilor tale.
Daca pana maine nu primim un raspuns, [si am o vaga senzatie ca nu vom primi, si ca nu ai acceptul administratiei] urmeaza ban pe 30 de zile pentru incalcarea regulamentului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francipedia
post May 23 2007, 04:59 PM
Post #16





Musafir






Si in rest tacere
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 23 2007, 05:10 PM
Post #17





Musafir






ma refer mai exact la ultima ta fraza; daca nu ai fi scris-o pe aia, nu as fi avut nimic cu restul postului.
nu iti contest capacitatile de afaceri, nici pe cele profesionale. DAR una este dreptul de semnatura, alta este sa pui linkuri directe in post [reclama spre site-uri proprii si tentativa de racolare de clienti]. mai ales cand este primul post pe un forum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francipedia
post May 23 2007, 05:22 PM
Post #18





Musafir






La fel
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 23 2007, 05:34 PM
Post #19





Musafir






asa cum am scris mai sus, m-am referit la fraza in care iti promovai serviciile proprii.
Polemica este inutila din punctul meu de vedere - tu sustii ca promovezi niste resurse (gratuite), eu sustin ca marea majoritate a celor care vin si de la primul post anunta "stii eu fac aia si aia" sunt in cautare de clienti. Nici tu nu ma poti convinge ca ai dreptate (pana la urma, orice clic pe linkurile tale face trafic), probabil ca nici eu nu te pot convige ca am dreptate.
p.s: ne indepartam destul de mult de subiectul topicului de fata.
pentru plangeri exista sectiunea de ajutor, pentru politica pro sau contra basescu, vacaroiu etc exista cea de social.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eLadies
post May 26 2007, 08:49 PM
Post #20


Administrator
**

Group: Administrator
Posts: 53
Joined: 7-December 05
Member No.: 1



QUOTE(francipedia @ May 23 2007, 05:45 PM) *
Ideea nu este rea. Cu 500 de euro ai portalul gata . Daca mai pui 500 euro rezolvi si cu plata prin card oriunde in lume.
Avantaj : Poti vinde mai ieftin deoarece nu ai cheltuieli cu chiria magazinului etc etc (cheltuieli doar cu caratul marfii) In plus capitalul poate fi redus deoarece platesti doar dupa ce ai fost platita de client.
Dezavantaj: Magazinului ii trebuie multa promovare pe internet pt ca altfel nu ai vizitatori
Un sfat: nu amesteca lucrurile: ori vinzi marfa altora, ori creezi tu marfa dar o vind altii. Altfel te complici !
Succes
---------------------

Cu 500 de lei nu ai portalul gata, ci un template gratis usor modificat. Adica nu un magazin online customizat si profi.
E o diferenta de la cer la pamint.
Da, promovarea costa; si costa mult; insa daca promovarea se face de maniera in care ai incercat sa faci tu "promovare" (adicatelea prin spam pe forumuri, total neprofesionist!) e jale!
Si atita timp cit faci reclama siteurilor proprii, avem indoieli. Mari de tot.
P.S. Si pentru ca te-ai mai inscris si prin alte spatii virtuale care ne apartin si ai postat mesaje similare, dovedind ca esti la racolare de clienti, interdictia devine, cu parere de rau, definitiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:11 AM