IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Escrocherii / Apeluri anonime, "Am fost sunat de la Magazinul X, am castigat 1000 de euro"
fortelady
post Aug 5 2007, 10:36 PM
Post #1





Musafir






A aparut un nou tip de escrocherie. Simplu (la prima vedere) dar am inteles ca foarte multi pica in plasa.
Scenariu:
Suna telefonul. "Buna ziua, suntem de la firma X" (Altex, Domo, Flanco, etc.... dar si dealeri de masini); " ati participat la o tragere la sorti anonima si aleatore si ati casgitat 1000 de euro " (o masina de spalat, un frigider, 1000 de minute pe luna pe viata etc. ati inteles ideea). "Ca sa intrati in posesia premiului trebuie sa cumparati o cartela reincarcabila de X USD si sa ne trimiteti prin sms sau sa ne dictati codul la telefon".
ESTE TEAPA! sunt grupuri de escroci care actioneaza astfel. Operatorii de telefonie mobila nu prea ii pot opri, iar magazinele mentionate nu au nici o putere.
Nu cumparati cartela, anuntati operatorul de telefonie daca numarul de la care ati fost apelat(a) este vizibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Aug 5 2007, 11:37 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



eu am primit saptamana asta un SMS de la un numar ascuns in care mi se spunea negru pe alb ca am castigat 3000 de euro , mancati-ashi, 3000 de euro in cap, cine si-ar fi putut imagina....ntzzz ntzzz ntzzz ...singura conditie ca sa-mi incasez banii era sa sun la un numar care incepea cu 0766....., iar eu am ratat sansa vietii mele si n-am vrut sa le fac pe plac sa sun (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
buburuzazuza
post Aug 6 2007, 09:05 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 779
Joined: 3-November 06
From: pe malul apei...
Member No.: 673



si mie mi-au trimis un SMS prin care ma anuntau ca sunt fericita castigatoare a unei bucatarii de la Elvila in valoare de 3000E daca sun la nu stiu ce numar sa confirm (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
justine
post Aug 6 2007, 09:21 AM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 49
Joined: 2-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,971



eu n-am primit nici un sms, macar visam o zi ca am castigat 3000 euro (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 6 2007, 12:23 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu am primit si am sunat. ca doar era in retea, moaka.. si erau niste tinerei care trimiteau la plesneala.
oricum, n-am pus botul nici pentru o secunda.. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 6 2007, 12:31 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Ce le mai poate mintea si astora!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 6 2007, 01:25 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca ma suna pe mine nici sa fie adevarat nu-i cred. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) In viata mea nu am cistigat fara sa pun osul serios la treaba. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Aug 6 2007, 10:07 PM
Post #8





Musafir






QUOTE(Maàt @ Aug 6 2007, 02:25 PM) *
Daca ma suna pe mine nici sa fie adevarat nu-i cred. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) In viata mea nu am cistigat fara sa pun osul serios la treaba. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)



la fel si eu (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Aug 21 2007, 08:19 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Si mama a primit mesaj de la "Orange in colaborare cu Western Union", a sunat si i-a raspuns un tip care s-a recomandat si i-a spus ca e reprezentantul Western Union, dupa care a intrebat-o daca vrea banii (1000 eur) prin mandat postal sau vine la Bucuresti dupa ei (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 7 2011, 11:50 AM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am primit azi mesaj:
"Felicitari,in urma tragerii la sorti ALTEX v-a desemnat catigatorul unui telefon NOKIA N-95 si 3000€,pentru informatiiapelati la acest nr de telefon.Sender: +40740297428
(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:20 PM