IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Razboi deschis plagiatoarelor: Intrebare pentru Montignacele creative, Retetele si ideile voastre postate pe alte forumuri de membre eLady
Diana.
post Jun 2 2007, 01:43 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fetelor, ce credeti ca ar trebui facut in privinta membrelor noastre care copiaza retelele si ideile voastre si le posteaza pe alte forumuri / siteuri/ bloguri fara sa spuna ale cui sint si de unde le-au luat, lasind sa se inteleaga ca le apartin?
Cum catalogati asa ceva?
S-au copiat idei, retete integrale, useri de-ai nostri presupus prieteni vorbesc in doi peri despre noi, dupa ce se folosesc de munca voastra... Chiar nu mai merge asa. Daca nu le place de noi, care e sensul?

Daca nu vreti sa va expuneti parerea pe public, inteleg si le astept pe privat.
Va multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 2 2007, 02:23 PM
Post #2





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/angry.gif) faptul ca vb in 2 peri dupa ce se folosesc de retetele de pe elady mi se pare lipsa de respect, falsitate, ipocrizie adica cam ce se intampla in zilele noastre nu doar in lumea virtuala

daca poti sa ne zici si noua pe ce forum, doar daca se poate

PS doar ceva ce este bun e barfit dupa ce e copiat (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Jun 2 2007, 02:47 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



moaaaaaaama Di, ce antene ai! ma intreb cum ai reusit sa le depistezi (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ca banuiesc ca n-or avea acelasi nick (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

dar mai am o intrebare: retetele nu le poti vedea si fara sa fii inregistrat la noi aici? ca poate le-a luat cineva care nu e membru la noi, sau poate cineva si-a facut nick doar pt asta. de unde stie kalua ca e blu? intreb si eu ca proasta... (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

acum ma pui pe ganduri.... ca eu am o colectie impresionanta de diete decupate din reviste si ziare (nu de pe net) - am inceput-o acum vreo 10 ani, si ma gandeam sa-mi fac un site cu ea... dar mai bine ma abtin...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2007, 06:08 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai sint foarte usor de depistat cind se retete se folosesc cuvinte ca "galbenusele", "cuburelele" si "cacaoa". Si da, unele se folosesc de acelasi nick.
De alta adovada nici nu avem nevoie.
Retele nu se pot vedea decit de membrii nostri. Cei neinregistrati sau ne-logati vad doar "protected" forum. Si asta tot pentru ca au fost copiate retelele.
Retete de-ale Kaluei nu au fost luate doar de persoana mentionata de tine, ci si de Diotima si de alte fete. Nu asta e important. Important e ca nici macar nu s-a cerut permisiunea" X, vreau sa pun retetele tale s pe alte forumuri! Imi dai voie?"
Ca ciresica de pe tort, Doamna Doi dupa ce a facut ce a facut ne face pe alte forumuri "persoane atat de incuiate,limitate, obtuze, ranchiunoase... !" Posturile ei de pe culinar si iDieta stau marturie ca nu vorbesc prostii.
No comment.
-----------
A, si va invit si pe voi, daca vreti, unde gasiti retete ori idei luate cu copy/paste de la noi si vi se permite, bagati un "reteta copiata de pe eLady.ro". Macar daca tot ne injura, sa aibe si motiv sa o faca, pentru ca le demascam.

Copii exista in:
culinar
desprecopii
oneden
idieta
...si Dumnezeu mai stie pe unde.
---------
Va rog sa imi spuneti daca considerati ca sint io nebuna si ca ceea ce se intimpla este corect. Nu imi este rusine sa recunosc si sa cer scuze daca gresesc fata de cineva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Jun 2 2007, 06:38 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Eu nu prea am vizitat topicul asta (pana acum (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) insa imi pare tare rau sa aud asa ceva....iar partea cu "persoane atat de incuiate,limitate, obtuze, ranchiunoase" ma lasa cu gura cascata! Eu chiar cred sincer ca aici s-au adunat femei deosebite si cu mult bun simt! Dar se pare ca inca odata zicala "nu exista padure fara uscaturi" se adevereste...(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Offtopic: Di e tare fain noul tau "nume" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) M-ar tenta si pe mine sa mi-l schimb pe-al meu, e ok?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jun 2 2007, 06:53 PM
Post #6





Musafir






Di, ma bucur ca ai luat initiativa. Nici mie nu mi se pare un lucru cinstit sa fie copiate retetele Kaluai si ale celorlalte fete pe alte forumuri. Sper ca persoanele care se stiu cu musca pe caciula, sa ia masuri si sa nu mai dea sfaturi total gresite in legatura cu regimul Montignac prin alte parti. E pacat de fetele care urmeaza aceasta dieta si nu obtin rezultate concrete, datorita indrumarilor nu prea inspirate.
Eu sunt incantata ca am dat de voi aici exact cand m-am apucat de dieta si am avut sprijin nelimitat din partea fetelor. Si ca o paranteza, eu am dat de acest forum dupa ce am tastat Montignac pe google.
Cu riscul de a deveni repetitiva, va multumesc ca existati! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Di, are vreo traducere noul tau id?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2007, 06:58 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



@ Roxi, eu nu am nimic personal cu nimeni. Fiecare face ce crede de cuviinta. Insa nu e frumos sa ne dam mari si tari cu munca altora si sa primim far arusine si laude pentru asta.
@BG, Poti sa ceri schimbarea, dar daca le apuca pe toate fetele moastre schimbatu`, am pus-o de mamaliga! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) toata ziua o sa schimb nickuri. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)



(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) Total off topic:
Zeiţa Dreptăţii, înfăţişată sub chipul unei femei cu o pană de struţ.

În mitologia egipteană, Maàt era zeiţa adevărului, a dreptăţii şi a armoniei cosmice, personificarea ordinii divine.
Maat este reprezentată ca o femeie care poartă în păr pene ale adevărului.
sursa:Wikipedia

Pe scurt, acum sint nebuna cu pene pe creier... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Jun 2 2007, 07:04 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Frumooos (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Acum imi place si mai mult (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si gata am terminat cu offtopicismele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2007, 07:34 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa fac o adaugire, ca sa nu prezint adevarul trunchiat:
Cum a prezentat situatia doamna Doi: citez:
pe un forum:

QUOTE
doi_4friends
Fetelor, stiti vorba aia "bine faci, bine gasesti?" Ei bine, la mine se aplica exact invers.
Sa va explic despe ce e vorba...Intr-o perioada am activat pe un forum Montignac de pe eLady. La un moment dat , in dorinta de a face un bine fetelor de acolo, ca si tuturor montignacelor din Romania, am prezentat un link cu blogul "Monti,monti,monti" la care am muncit nopti intregi... si cand ma asteptam si eu la un bravo, sau merci, sau ai facut o treaba buna etc, ce credeti? am fost admonestata si trasa de urechi ca cica link-ul e vai doamne ! in limba romana, ca cica politica forumul-ului nu permite trimiterea la site-uri in limba romana...Mai precis, fetelor, daca traduceam in limba turca, era foarte bine, dar pentru ca am tradus in limba romana,e foarte grav. Atat de grav, incat am fost editata (adica deletata), interzisa, cenzurata
Iata de ce astazi sunt foarte trista, ma doare sa vad ca exista pe lumea asta persoane atat de incuiate,limitate, obtuze, ranchiunoase...
Si mai ales ma doare sa vad ca din pacate s-a intors lumea cu susu-n jos, si in loc de "bine faci, bine gasesti!" se pare ca mai nou "bine faci, dar o platesti!"
Pe alt forum:
QUOTE

doinaro3
May 6 2007, 08:20 AM Fetelor, stiti vorba aia "bine faci, bine gasesti?" Ei bine, la mine se aplica exact invers.
Sa va explic despe ce e vorba...Intr-o perioada am activat pe un forum Montignac de pe eLady. La un moment dat , in dorinta de a face un bine fetelor de acolo, ca si tuturor montignacelor din Romania, am prezentat un link cu blogul "Monti,monti,monti" la care am muncit nopti intregi... si cand ma asteptam si eu la un bravo, sau merci, sau ai facut o treaba buna etc, ce credeti? am fost admonestata si trasa de urechi ca cica link-ul e vai doamne ! in limba romana, ca cica politica forumul-ului nu permite trimiterea la site-uri in limba romana...Mai precis, fetelor, daca traduceam in limba turca, era foarte bine, dar pentru ca am tradus in limba romana,e foarte grav. Atat de grav, incat am fost editata (adica deletata), interzisa, cenzurata
Iata de ce astazi sunt foarte trista, ma doare sa vad ca exista pe lumea asta persoane atat de incuiate,limitate, obtuze, ranchiunoase...
Si mai ales ma doare sa vad ca din pacate s-a intors lumea cu susu-n jos, si in loc de "bine faci, bine gasesti!" se pare ca mai nou "bine faci, dar o platesti!"

Si daca doamna Doi si-a facut inca o clona ca sa ne acceseze, o anunt pe aceasta cale ca faptul ca i s-a atras atentia sa nu mai faca ce a facut de catre unul dintre adminii forumului mi se datoreaza.
Doamna Doi ar face bine sa isi retraga afirmatiile si sa isi vada de treburi. Daca doamna Doi ar fi spus adevarul, nu ne-ar fi pasat. Dar afirmatiile domniei sale sint neadevarate si deformeaza realitatea. In acest fel aduce prejudicii comunitatii noastre.
Sa nu uitam ca si afirmatiile facute pe net se supun legilor in vigoare si sa nu uitam ca si calomnia in spatiul virtual se pedepseste. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Atita timp cit la noi pe forumuri nu este atatcata nici o alta comunitate online, ar fi bine sa faca si altii la fel!


Mai, care a tras-o de urechi pe doamna Doi si a "delelat"-o?! Ha?!
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 2 2007, 08:10 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Diana faptul ca se inspira de-aici sau dau retetele altcuiva nu-mi pare mare chestie. E deranjant copy+paste-ul mot-a-mot si insusirea meritelor.
Copiatul e foarte uzual insa se poate spune sursa si e ok dpmdv ... deci adaptat sau modificat textul ca sa spunem ca ne apartine, pt ca-n fond o reteta una e! la cantitati ma refer.

Si eu sunt moderatoare pe un forum romanesc micut de-aici din Ca, si uneori ma inspir si de la voi si de aiurea (retete romanesti sau 'straineze') , insa originalitatea ar consta in faptul ca nimic de-acolo nu e pus fara sa fi fost incercat de mine, cu observatiile, laudele si criticile aferente.
Deci nu copiatul unei retete e deranjant, ci insusirea in intregime a unui text care nu-ti apartine.

Cat despre moralitatea barfitoarelor ... ce mai e de spus? Sa le uram sa fie sanatoase!

va pup

total off-topic
Diana ai vreo reteta de cataif? mi-am luat taitei gata facuti si congelati (special pt cataif) si-as vrea o reteta incercata de voi daca stiti vreuna, daca nu ma duc sa navighez (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 02:18 PM