IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> "Fata perfecta" varianta actuala:un "sac de oase", Promovarea bulimiei si anorexiei
geoo
post Aug 26 2007, 05:02 PM
Post #41


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



QUOTE(Maàt @ Aug 26 2007, 05:54 PM) *
Ba da, si juriul de specialitate a considerat ca are " un corp grozav"!
(IMG:style_emoticons/default/mad.gif)


"juriul de specialitate" e mai FUCKED UP decat ea!!! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)

of ... unde ajungem fara creier?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 26 2007, 05:13 PM
Post #42


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



No offence dar anorexia si bulimia sunt BOLI deci nu ti le alegi tu. Si nu tine de inteligenta, daca o sa cititi putin despre ele o sa vedeti ca studiile arata ca persoanele ce sufera de anorexie/bulimie au o inteligenta peste medie si o densibilitate deosebita... e vorba de predispozitie genetica catre eating disorders, traume din copilarie. Fetele astea trebuie ajutate nu judecate.. de vina sunt cei care se folosesc de ele, inca o data anorexia e o boala, nu ti-o alegi tu singur. Da se poate vindeca (partial) dar conteaza mult cine te sustine in lupta asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Aug 26 2007, 05:21 PM
Post #43


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Lipsa gandirii o puneam STRICT pe seama "juriului"!!! Fetele din pacate se simt constranse de circumstante sa se complaca sau sa se vada dupa tiparul impus de niste oameni dezechilibrati psihic!!!!!!!!

Eu toata mania mi-o vars pe oamenii aia care vad din o asa fata o "frumusete rara" (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) nu-si dau seama ca distrug niste fiinte care nu-si doresc decat indeplinirea unui vis ... de a fi model!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 26 2007, 05:28 PM
Post #44


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bulimia/anorexia sint tulburari de comportament nutritional datorat exclusiv societatii. Bebica, unde ai citit tu ca exista predispozitie genetica pentru asa ceva?! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Ma gindesc foarte serios sa demaram o campanie anti-slabire prosteasca prin site.
Voi ce parere aveti? Ma puteti ajuta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 26 2007, 05:33 PM
Post #45


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Fetele alea au o imagine distorsionta despre ele, daca cititi forumuri unde posteaza fete ce se lupta cu boala asta o sa vedeti cum spun ca sa uita in oglinda si vad grasime peste grasime si cum psihologii cu care lucreaza le-au facut poze la corp, fara cap, apoi le-au amestecat cu alte poze asemanatoare si cand le-au dat sa-si recunoasca corpul au fost pur si simplu socate de cat de slabe erau. Si totusi cand se privesc in oglinda vad cu totul altceva.. deci este greu pt ele sa-si dea seama singure ce e ceva in neregula..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 26 2007, 05:38 PM
Post #46


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dap, bebe, ai dreptate. Insa societatea: mass media in special, prin revistele de moda si revistele glossy cu atita priza la femei nu fac decit sa dea startul.

Cine doreste sa se implice in demararea unui proiect anti-masura zero, rog sa imi dea PM: am avea nevoie de ajutor, pentru ca am dori sa demaram o campanie prin site.
Ajutorul consta in traducerea unor texte - maxim 1 pagina - din siteuri din strainatate (cu baza stiintifica, insa care nu sint extrem de complicate).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 26 2007, 05:48 PM
Post #47





Musafir






Eu ma bag. Acuma plec pana la socri, so save something for me. Cand ma intorc, pe diseara, ma pui la curent cu detaliile. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 26 2007, 05:52 PM
Post #48


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Di acum cateva luni am tot citit despre anorexie si bulimie articole medicale, am citit cate ceva pe site-ul acela care promova anorexia si invata fetele cum sa se ascunda, cum sa vomite (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) si care apoi a fost interzis si erau medici care spuneau ca asa cum se intampla sa ai o sensibilitate la ficat de ex, o predispozitie catre imbolnavire acolo cu care te nasti (daca in familie au existat probleme de genul asta) la fel si cu eating diorders, exista o sensibiliate care combinata cu alte traume duce la anorexie/ bulimie etc..
daca atunci cand e mic copilul e recompensat cu mancare (bomboane sau orice din categ mancare) el va simti nevoia si de-a lungul vietii sa se recompenseze cu mancare cand are un rezultat bun sau invers, stupida pedeapsa 'nu mananci asta seara pt ca nu ti-ai facut temele' il va face pe copil se se pedepseasca privandu-se de mancare atunci cand nu ii reuseste ceva. sunt povesti atat de triste...o tipa povestea cum a inceput anorexia la ea.. avea 4-5 ani si mama ei a pedepsit-o pt ca intarziase la joaca privand-o de cina iar ea nemultumita pt ca i se interzice un lucru atat de natural si firesc la varsta ei precum joaca si mai e si pedepsita pe deasupra i-a spusmamei ca n-o sa mai manance 2 saptamani... si asa a facut, a fost imposibil sa o forteze sa manance ceva si asta a devenit 'pedeapsa' ei impotriva mamei care normal suferea sa o vada asa de cate ori au mai existat conflicte intre ele de-a lungul vietii.

apropo de masuri, eu sunt 8 aici si nu ma vad deloc defiland pe podiumuri (ma refer acum strict la greutate) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Aug 26 2007, 06:02 PM
Post #49





Musafir






Si eu ma bag Di.

Apropo de bulimie, sa stiti c-am intalnit o data o tipa care suferise de aceasta tulburare de comportament. Exact ce zicea Bebe imi povestea si mie ca i se intamplase. Se privea in oglinda sau in vitrinele magazinelor si se vedea extrem de grasa...pana la un moment dat cand slabise ff mult (nu mai retin exact la ce greutate a ajuns) si a ajuns direct la spital. Chestia asta cred ca se rezolva si cu psiholog.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 26 2007, 06:04 PM
Post #50


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Walpu, multumesc!
Ti-am trimis un text mic cu titlul Tulburarile comportamentale de alimentatie si genetica in mailul de la yahoo.
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th May 2024 - 05:36 AM