IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Febra la copii: cauze si remedii
sylvia_31
post Jun 16 2007, 03:32 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Scriu in speranta ca poate ma ajuta cineva cu o idee, cu un sfat bun.
Nepotzica mea, in varsta de 1 an jumate, a facut din nou febra , 38,5, in timpul tratamentului cu Cefaclor (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Mentionez ca Cefaclorul este al 2-lea tratament pe care-l ia, dupa 5 zile de Augmentin, care n-a avut nici un efect, i-a revenit febra.
Au vazut-o deja 2 doctori, primul i-a pus diagnosticul de viroza sau ceva de genul, iar al 2-lea medic a ascultat-o la plamini, a zis ca n-are nimic, n-are nici rosu in gat si a ramas ca ar avea infectie urinara cica, de la diaree, dar eu nu sunt prea sigura...
Nu stiu, vreau sa fac ceva s-o pot ajuta, dar ma simt atat de neputincioasa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
cristy
post Jun 17 2007, 08:02 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 10
Joined: 4-May 07
Member No.: 1,586



Copii pot face febra din mai multe motive. Daca nu e o boala a copilariei si nu ii dau dintii, atunci cel mai probabil este o boala infectioasa, de aceea i-au prescris medicii antibiotice. Sigur, ideal ar fi sa ii faci analize si o antibiograma, pentru a determina la ce antibiotic raspunde. Singura problema este ca rezultatul antibiogramei ti-l dau abia peste 2 saptamani, iar fetita nu poate astepta atat. De aceea nu recomanda medicii antibiograma. In privinta Augmentinului, cati mililitri a luat la 12 ore? Cefaclorul este puternic, ar trebui sa ii treaca. Numai sa nu faca candidoza bucala de la atatea antibiotice. Ti-a dat cumva si Nistatin (sau Stamicin) preventiv?
Sper sa se faca bine! Multa sanatate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viorea
post Oct 30 2008, 07:02 PM
Post #3





Musafir






QUOTE(cristy @ Jun 17 2007, 01:02 PM) *
Copii pot face febra din mai multe motive. Daca nu e o boala a copilariei si nu ii dau dintii, atunci cel mai probabil este o boala infectioasa, de aceea i-au prescris medicii antibiotice. Sigur, ideal ar fi sa ii faci analize si o antibiograma, pentru a determina la ce antibiotic raspunde. Singura problema este ca rezultatul antibiogramei ti-l dau abia peste 2 saptamani, iar fetita nu poate astepta atat. De aceea nu recomanda medicii antibiograma. In privinta Augmentinului, cati mililitri a luat la 12 ore? Cefaclorul este puternic, ar trebui sa ii treaca. Numai sa nu faca candidoza bucala de la atatea antibiotice. Ti-a dat cumva si Nistatin (sau Stamicin) preventiv?
Sper sa se faca bine! Multa sanatate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)



Copiii mai pot face febra si daca plang foarte mult.Opinia mea in ce priveste tratamentul medicamentos aplicat sugarilor trebuie facut cu foarte multa precautie,cel mai bine este sa se peleze la medicamente pe baza de plante.Dar cel mai indicat este o atentie sporita a sugarului,mai ales in primul an de viata,in ce privesc factori nocivi,este foarte important.Este ca o piatra de temelie pentru sanatatea lui .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
sylvia_31   Febra la copii: cauze si remedii   Jun 16 2007, 03:32 PM
kalua   Febra este reactia corpului la o infectie, un semn...   Jun 16 2007, 03:43 PM
sylvia_31   Merci, Kalua. Da, stiu ca e greu sa va dati cu par...   Jun 16 2007, 04:02 PM
divi2007   antibioticele ce le a luat nu sunt prea tari pt va...   Jun 16 2007, 05:00 PM
sylvia_31   Merci, divi. Sunt primele antibiotice pe care le i...   Jun 16 2007, 08:17 PM
kalua   Asta cu nemancatul e un lucru normal. Corpul vrea ...   Jun 16 2007, 08:21 PM
h_2004   aici se sugereaza sa astepti 48 de h inainte sa me...   Jun 17 2007, 12:57 AM
sylvia_31   [quote name='h_2004' date='Jun 17 2007...   Jun 17 2007, 02:11 AM
cristy   Copii pot face febra din mai multe motive. Daca nu...   Jun 17 2007, 08:02 PM
Viorea  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 08:28 AM