IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Mergem la vot!, Referendum pentru presedinte
Fanny
post May 19 2007, 09:46 AM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Fetele, astazi sunteti asteptate la referendum. Urnele au fost deschise la ora 8 si se vor inchide la 20.00. Pentru fetele din strainatate care vor sa-si exprime opinia, sunt peste 150 de sectii de vot in 93 de tari, iar programul dupa care se voteaza este tot 8-20, ora locala a fiecarei tari...



Pentru prima dată, romānii sunt chemaţi la urne să se pronunţe asupra demiterii din funcţie a unui şef de stat. Romānii decid astăzi dacă vor sau nu alt preşedinte īn locul lui Traian Băsescu.

Referendumul de azi, privind demiterea preşedintelui Traian Băsescu, ar putea mobiliza, īn cazul īn care la urne s-ar prezenta toţi romānii cu drept de vot, peste 18 milioane de oameni.

17. 294 SECŢII DE VOTARE ĪN TOATĂ ŢARA
20. 271. 310 BULETINE DE VOT TIPĂRITE

SURSA M.I.R.A
Relitatea TV


178 de secţii de votare au fost deschise īn afara ţării. Dacă cele 640 de mii de buletine puse la dispoziţie de Ministerul Afacerilor Externe nu vor fi suficiente, īn condiţii excepţionale, se poate hotărī multiplicarea lor, prin fotocopiere.

Buletinele de vot pentru secţiile din străinătate au fost repartizate īn funcţie de numărul de romāni estimat de şefii misiunilor diplomatice. Cele mai multe au fost trimise īn Spania - 187.200 - , apoi īn Italia şi Franţa. Potrivit agenţiei NewsIn, dacă o secţie de vot din străinătate rămāne fără buletine de vot, Ministerul de Externe poate aproba, după consultări cu BEC, suplimentarea buletinelor prin multiplicare la copiator, a declarat secretarul de stat Mihai Gheorghiu. Votul īn străinătate se va face pe baza actului de identitate, paşaportului sau a titlului de călătorie.

La propunerea Ambasadei de la Roma, a fost aprobată deschiderea a īncă două secţii de votare, respectiv la Roma şi la Bari. Īn total, īn Italia vor fi deschise 9 secţii. Coordonatele tutoror secţiilor de votare au fost postate pe site-ul MAE, secţiunea referendum 2007.

Pentru exercitarea dreptului de vot, cetăţenii romāni aflaţi īn străinătate vor completa o declaraţie pe propria răspundere din care să reiasă că nu au mai votat īn altă parte, pe baza altui act de identitate. Formularul standard se află pe site-ul MAE şi va fi pus la dipoziţia cetăţenilor romāni, la momentul prezentării la vot sau poate fi descărcat de pe site şi completat īn avans.

Sursa: realitatea tv
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Fanny   Mergem la vot!   May 19 2007, 09:46 AM
Diana   Buletinul de vot la referendumul de māine este o c...   May 19 2007, 11:13 AM
Diana   Băsescu a īnvins detaşat la referendum: ...   May 19 2007, 09:46 PM
Diana   In jur de 300 de romani nu au putut vota la ambasa...   May 19 2007, 10:24 PM
Luc   Go Băsescu, hă hă hă! :ap...   May 20 2007, 12:56 AM
Diana   Ultima oră: Primele rezultate parţiale: ...   May 20 2007, 11:00 AM
vesperala   Mers-am la vot...:)...şi ce bine am făcu...   Jul 12 2007, 07:45 AM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 11:30 AM