IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vise
catalina77
post Feb 14 2006, 09:08 AM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Merci frumos Blondina...;)

Umbrelele pe care le-am visat, in primul vis erau colorate, multe si inchise - afara ploua iar eu aveam alta deshisa deasupra capului, iar in al doilea era alba, o deshisesem si imi spuneam ca e foarte buna de soare. Nu ploua. :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 14 2006, 10:19 AM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Blondino, mersic. "se pare"... ai zis, uite eu cand visez alb negru, asa mi-l si amintesc.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 14 2006, 11:17 AM
Post #13





Musafir






:P eu chiar nu prea stiu cum "este colorat" visul , insa stiu ca uneori , mai am putin si ma iau la bataie singur ??? :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dmona
post Feb 14 2006, 11:39 AM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 154
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 86



Dar de visele lucide ce parere aveti?
Eu am patit lucruri de genul asta, intr-adevar de f putine ori si rar. Si mai ales, dupa o perioada de stres... :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 14 2006, 12:39 PM
Post #15


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu visez constient. Adica in vis imi dau seama ca visez si incerc sa-l schimb sa-l controlez. Si clar sunt culori acolo, nu ma insel.
Si mai am si vise recurente despre care am inteles ca sunt normale mai ales daca reprezinta caderea in gol. Din cate am aflat eu inseamna prezenta unor afectiuni cardiace. Binenteles ca in vis niciodata nu ajungi jos.
Alt vis recurent ar fi, "fuga"  adica ma alearga nu stiu ce/cine si eu ma misc in reluare.
Ar mai fi de zis, dar sunt vise pana la urma. Si eu nu prea sunt superstitioasa. De fapt cam deloc. Asa ca daca se gaseste o explicatie stiintifica poate ca m-ar interesa.

ps. acum am vazut ce a scris Dmona, deci visele astea lucide sunt vise constiente , nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dmona
post Feb 14 2006, 02:27 PM
Post #16


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 154
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 86



Da, la asta m-am referit, la visele lucide, constiente, cand in vis realizezi ca visezi....
Eu de ex. am avut o perioada ff stresanta in liceu: profi ff rigizi, pusi pe dat note mici (eventual ca sa le dai o spaga ceva), lasat corijenti, exigenti din cale afara, care pentru cea mai mica greseala - nota 2, diriga cam ciufuta samd, incat trebuia sa tragi tare ca sa te mentii, in fine, erau materii la care daca iti ieseam media 5-6 ajungei sa te bucuri (ex:chimia) :-....
In fine, am scapat de liceu, am dat BAC-ul , admiterea, totul ok, si inainte anului 1 de facultate si prin semestrul anului1 , tot visam ca eram la liceu, ma asculta nu stiu care naiba, ma ameninta cu corijenta, imi dadea 10 de 2....si in somn imi dadeam seama ca visez, si-mi ziceam in gand "sigur este vis, am dat bacul, admiterea, am intrat la facultate, sunt anul1 n-am cum sa mai fiu la liceu!!!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 14 2006, 02:34 PM
Post #17


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Depinde de la persoana la persoana :D

Eu de exemplu nu eram stresata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Feb 15 2006, 04:54 PM
Post #18


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



  Eu visez foarte des si e ciudat ceva , intotdeauna m-a speriat chestia asta si nu prea am vorbit despre asta , dar am avut multe vise care pareau asa reale si dupa o perioada nu foarte lunga de timp traiesc in realitate acel vis .
  E o senzatie ciudata de "deja vou" si apoi imi amintesc visul perfect . Toata treaba e ca imi amintesc dupa ce se intampla faza respectiva ca am mai "trait" asa ceva.

  De exemplu am visat ca un vecin de al meu mergea acasa si in loc sa mearga pe trotuar , mergea pe marginea drumului de cealalta parte si eu l-am intrebat de ce merge pe acolo si m-am trezit , dupa cateva saptamani , acel vecin mergea acasa pe partea aceea de drum si eu l-am intrebat de ce merge pe acolo si mi-am amintit visul , apoi am vazut ca era un caine pe partea pe care trebuia sa mearga de fapt . Eu nu am mai " vazut " asta in vis ca ma trezisem .

  Daca stie cineva ce e cu visele acestea sa ma lamureasca si pe mine . Va rog . :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 16 2006, 01:57 AM
Post #19


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



ia luati o carte de psihologie sa vedeti cate aflati... eu m-am minunat auzind vorbindu se despre asta..:) si vreau sa fac acelasi lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Aug 16 2006, 02:29 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



aseara am visat ca eram in grecia cu 2 prietene. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) oare inseamna ca o sa plec? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:57 PM