IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cit de des mergem la biserica
Diana.
post Aug 15 2007, 10:51 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Azi am reusit sa ajung. E drept, tirziu, dar am ajuns! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 16 2007, 04:44 AM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Eu merg aproape in fiecare duminica + sarbatorile mari, ma simt atat de bine incat n-as putea fara.. daaar nu stau toata slujba (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) ; de cand am venit in America e putin diferit pentru ca intreaga slujba (cu tot cu predica si miruit) dureaza cam o ora si jumatate asa ca aici o prind de la un capat la altul dar in Romania ajungeam mai mereu in timpul Crezului (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Aug 16 2007, 07:59 AM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu merg raar...
mult prea rar.
ar trebui sa cam iau niste masuri (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Aug 16 2007, 08:00 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



In ultimul timp am mers destul de rar. Off....imi pare rau pt asta, pt ca imi place..plec cu o anumita liniste...stiti voi!!!
E bun topicul asta, cel putin pt mine...pt ca voi merge mai des!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Aug 16 2007, 02:06 PM
Post #5





Musafir






Da, si eu merg tot rar. Mi-as dori sa merg mai des, dar nu apuc. Daca ar pune la noi in biserica bancute, cum sunt la catolici as fi acolo in fiecare duminica. Pe mine ma loveste durerea de mijloc dupa jumatate de ora (asta o fi ispita, vorba sefei mele). Apropo de ea, chiar incerc sa invat de la ea chestii bisericesti, ca sunt tare inculta vis-a-vis de religie. Nici Biblia n-am citit-o, dar sa nu ma spuneti.
Imi place si ma simt bine la biserica Podeanu, dar ma pierd printre gandurile mele cand ajung acolo. Nu reusesc sa urmaresc predica cap-coada. Mai am multe de invatat, dar si suficient timp sa aprofundez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 16 2007, 02:25 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Ieri preotul la Biserica a spus ca e trist pt ca pana si pe vremea lui Ceausescu cand lumea era urmarita si pedepsita daca venea la slujba avea Biserica mai plina decat acum (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) , se invoiau de la serviciu pt 1-2 ore, lipseau de la cursuri doar sa fie acolo...
Nicaieri nu e Dumnezeu mai prezent decat in casa lui si pana la urma singurul 'lucru' pe care il luam cu noi dupa ce murim e sufletul si-atunci cum de nu ii acordam mai multa importanta si in timpul vietii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 16 2007, 02:38 PM
Post #7





Musafir






Cred ca mult mai importanta e rugaciunea in sine decat locul unde mergi sa-ti linistesti sufletul,casa Domnului dupa umila-mi parere este inima ta...este adevarat ca in Biserica esti mai linistit si poate te simti mai aproape spiritual de Dumnezeu dar asta nu inseamna ca un ritual de a merge des la Biserica te salveaza de pacate si te face un om mai bun... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Merg foarte rar la Biserica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 16 2007, 04:19 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(kary_pink @ Aug 16 2007, 02:38 PM) *
Cred ca mult mai importanta e rugaciunea in sine decat locul unde mergi sa-ti linistesti sufletul,casa Domnului dupa umila-mi parere este inima ta...este adevarat ca in Biserica esti mai linistit si poate te simti mai aproape spiritual de Dumnezeu dar asta nu inseamna ca un ritual de a merge des la Biserica te salveaza de pacate si te face un om mai bun... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Merg foarte rar la Biserica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Kary, ambele sunt importante si efectul este maxim ca sa zic asa cand le combini (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) . Normal ca mersul la Biserica nu te salveaza automat de pacate dar de ce trebuie mereu sa ne comparam cu exemplele negative (cei care desi merg la Biserica nu aplica invataturile regilioase in afara ei) si nu tindem catre perfectiune adica sa mergi si la Biserica, sa te rogi din toata inima si sa dovedesti ca nu mergi degeaba acolo aplicand ceea ce ti se spune? Tu daca ai un prieten te multumesti cu a vb cu el doar prin telefon/ a te gandi la el? Nu mergi si in vizita? Asa si Biserica este casa Domnului.. bucura-l si viziteaza-l mai des (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 16 2007, 04:25 PM
Post #9





Musafir






Il bucur prin rugaciunea inimii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Nu vreau a intra in polemica,e un subiect sensibil dar cred ca mult mai important e sufletul curat al omului si dorinta lui de a face bine decat mersul la Biserica.Este intr-adevar foarte important a se pastra aceasta traditie,tine oarecum lumea in religiozitate si credinta dar eu una vad credinta sufleteasca mai importanta decat vizitarea Bisericii...nu am spus degeaba vizitare... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 16 2007, 05:41 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(kary_pink @ Aug 16 2007, 04:25 PM) *
Il bucur prin rugaciunea inimii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Nu vreau a intra in polemica,e un subiect sensibil dar cred ca mult mai important e sufletul curat al omului si dorinta lui de a face bine decat mersul la Biserica.Este intr-adevar foarte important a se pastra aceasta traditie,tine oarecum lumea in religiozitate si credinta dar eu una vad credinta sufleteasca mai importanta decat vizitarea Bisericii...nu am spus degeaba vizitare... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Kary dar tu pari a vedea mersul la Biserica ca ceva separat de dragostea pt Dumnezeu, de crediinta, ca pe o obligatie (sau traditie cum ai zis tu) .. poate identifici Biserica cu preotii cu mai putin har (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si sa stii ca nu e asa.. sunt si ei oameni ca si noi, poate chiar sunt si mai ispititi tocmai pentru ca sunt preoti si trebuie sa fie un exemplu pentru ceilalti (si uite ca merge f bine asta, se indeparteaza lumea de Biserica din cauza unui preot mai slab daca pot sa-l numesc asa). Insa nu renunta la mersul la Biserica din cauza unui om, daca vrei mergi cand nu e nimeni, doar tu si Dumnezeu, mersul la Biserica este esential pentru a pastra adevarata legatura cu Dumnezeu. Pupici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:56 AM