IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tipurile temperamentale
walpurgik
post Sep 22 2007, 11:02 PM
Post #1





Musafir






Nah, o venit si mama omida sa va mai zica unele chestii despre tipurile temperamentale identificate de medicii greci Hippocrate (sec V i.Hr) si Galenus (sec II), tipuri carora le-au asociat amestecuri ale umorilor organice, cea dominanta dand denumirea tipului temperamental, dupa cum urmeaza: predominanta sangelui- t sangvinic, pred. limfei- t flegmatic, pred. bilei galbene- t. coleric si pred. bilei negre- t melancolic. Desi aceste umori sunt imaginare, iar modelul teoretic s-a dovedit a fi naiv si indepartat de realitate, denumirile s-au pastrat pana azi.
Trasaturi:
Colericul: reactiv, neastamparat, agresiv, excitabil, schimbator, impostor, optimist, activ.
Melancolicul: intristat, anxios, rigid, sobru, pesimist, rezervat, nesociabil, linistit.
Flegmaticul: pasiv, grijuliu, ingandurat, pasnic, controlat, calm, demn de incredere, temperat.
Sangvinic: sociabil, vorbaret, saritor, hazliu, vivace, bun organizator.

Tipurile extravertite

Colericul este excitabil si inegal in toate manifestarile sale, fie ca este eruptiv, navalnic, nestapanit, fie deprimat, cuprins de teama si panica. Are oscilatii, intre entuziasm, temeritate si stare de abandon, deceptie.
Sangvinicul se caracterizeaza prin ritmicitate, echilibru, in conditii de vioiciune, rapiditate, comunicativitate, efervescenta emotionala. Este temperamentul bunei dispozitii, al adaptabilitatii prompte si economicoase. Este calm, stapan pe sine, poate astepta fara o incordare chinuitoare si poate renunta fara a suferi mult. Datorita extremei sale mobilitati sangvinicul este schimbator dorind mereu ceva nou. Are dificultati in fixarea scopurilor si consolidarea intereselor.

Tipurile introvertite

Flegmaticul este caracterizat printr-un calm neobisnuit, meticulos, lent, imperturbabil, temeinic in munca de lunga durata. Desi apre indiferent afectiv, ajunge la sentimente consistente si durabile. Se adapteaza greu, trece cu dificultate de la o activitate la alta, consumand faorte multa energie. Este inclinat spre rutina, iar tempoul lent il dezavantajeaza in anumite actiuni.
Melancolicul are un tonus scazut si reduse disponibilitati energetice; se mobilizeaza greu, inclinat spre reverie, interiorizare. Este sovaitor, nu risca, nu are incredere in sine,a re o exigenta exagerata fata de sine si prezinta dificultati de adaptare sociala.
Nu exista tipuri temperamentale pure. Temperamentul derivat dintr-un anumit tip de sistem nervos dobandeste pe parcursul vietii anumite nuante emotionale, morale, se moduleaza dupa conditii de activitate profesionala, se compenseaza. Temperamentul e sinonim cu firea omului. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 25 2007, 04:45 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



se pare ca eu is colerico-sangvinica si putin flegmatica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Sep 25 2007, 06:21 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Eu intru la melancolic + sangvinic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Sep 26 2007, 11:49 PM
Post #4





Musafir






eu m-am recunoscut in coleric-sangvinic. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Sep 27 2007, 07:23 AM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Io-s sangvino-coleric (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 27 2007, 08:57 AM
Post #6





Musafir






Avem toate in mod cert unul din aceste tipuri, care este predominant, cum e la mine tipul coleric (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Dar pe parcursul unei vieti treburile se mai schimba si temperamentul poate sa sufere si el modificari. Un coleric poate invata sa isi tina sub control impulsurile la fel de bine ca un flegmatic sau un melancolic poate invata sa se mobilizeze si sa devina extrem de sociabil. Nimic nu e batut in cuie si tipurile temperamentale nu se pot folosi pe post de scuze de genul "asa e firea mea...nu ma pot abtine" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Sep 27 2007, 03:38 PM
Post #7





Musafir






Domle, eu chiar nu ma pot abtine sa nu fiu sangvinica!!!! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Parol!!!...asa e firea mea.... (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Sep 27 2007, 06:23 PM
Post #8





Musafir






dr_wise (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
multumesc pentru portia de ras pe azi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Sep 27 2007, 09:28 PM
Post #9





Musafir






Cu placere! La mai multe! (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vera
post Dec 24 2007, 12:13 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 22-December 07
Member No.: 2,880



colerica 100% (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:49 PM