IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Homosexualitatea la romani
Diana.
post Jun 6 2007, 05:48 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://www.hotnews.ro/images/articole/imgzoom_76449.jpg)
Nu vad nimic inaltator in poza facuta anul trecut de catre HotNews.ro


<<De altfel Parintele Alexandru din cadrul Bisericii Ortodoxe Romane si-a exprimat mahnirea legata actiunile minoritatilor sexuale, declarand pentru HotNews.ro ca este trist si amarat.
„Acesti oameni, care au dreptul la libertate, fireasca intr-o societate democratica, simt nevoia sa-si marturiseasca sarbatoresc unul dintre cele mai impovaratoare pacate ale nefirii, intr-o bucurie trista si stinghera", spune parintele Alexandru.
El este increzator ca intr-o buna zi „aceasta minoritate, vietuitoare alaturi de noi pe acelasi pamant, va intelege ca decenta, discretia si bunul simt nu-i aduc nici o vatamare".>>

Nu vad in abordarea parintelui nici un fel de ura, rautate... Ci foarte mult bun-simt.
Revin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 6 2007, 05:54 PM
Post #12





Musafir






cu singura observatie ca declaratia acestui parinte este o declaratie in nume personal, nu e pozitia oficiala a BOR.
Nu prea vad BOR (care este clar anti-gay, anti-avort si anti-o gramada de realitati ale lumii contemporane) declarand "aceasta minoritate, vietuitoare alaturi de noi pe acelasi pamant, va intelege ca decenta, discretia si bunul simt nu-i aduc nici o vatamare”



poza respectiva nu cred ca este o poza emblematica a comunitatii gay din romania.
Sunt o gramada de oameni (eu cunosc cativa) care isi desfasoara absolut normal viata. Iubesc, lucreaza, se duc la cumparaturi ca oricare dintre noi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 6 2007, 06:10 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, insa eu in schimb pe aceia nu ii vad ducindu-se la parada cu peruca in cap si cu fundu` pe-afara.
Am cunoscut gay si erau foarte, dar foarte de treaba si cu foarte mult bun simt.
Nu zic ca e emblematica. Insa aceia sint remarcati, aceia "ies in fata", aceia fac sa existe reticenta. Parerea mea.


Arissuca, nu te-am vazut de foarte mult timp, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) back!
Prof. Dr. Mihai Selaru, la la UMF Iasi adauga la cauzele homosexualitatii si o serie de alti factori.
Nu spun ca homosexualitatea este o boala. Este un comportament sexual neobisnuit. Ce spun insa ca daca tot ce este natural nu este rusinos, oare sa fie homosexualitatea rusinasa pentru ca nu e normala?
Si daca tot s-a demonstrat ca de cele mai multe ori comportamentul parintilor influenteaza personalitatea si alegerile pe care le fac in viata copiii, ce ne facem cu dreptul la adoptie care daca nu a fost va fi revendicat in curind de comunitatea LGBT?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jun 7 2007, 01:39 PM
Post #14


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) Diana, merci frumos pt primire (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) dar sa stii ca "bantuiesc" de mult pe elady, doar ca mai mult pe "frumusete" si "sanatate, diete sport", asta din cauza lipsei de timp.


Da, asa este, se pare ca sunt mai multe cauze care duc la un comportament homosexual, eu am enumerat doar cateva din cartea prof dr Totoianu pt ca vroiam sa subliniez fapul ca de cele mai multe ori nu ei sunt vinovati pt ceea ce sunt, pt orientarea lor sexuala. Si eu am cunoscuti gay care sunt oameni la locul lor, isi vad de viata lor, nu fac tam-tam din asta si in niciun caz nu ar participa la aceasta parada (sau mai bine zis protest). Cred ca majoritatea celor care merg la parada nici nu sunt homosexuali ci mai degraba travestiti (stiut fiind ca travestitii sunt de obicei heterosexuali) care simt nevoia de exhibitionism si de a fi neaparat in centrul atentiei.

Cat despre dreptul la adoptie revendicat de comunitatea LGBT nici nu stiu ce sa spun, nu prea as fi de acord tocmai datorita faptului ca personalitatea acelor copii va fi puternic influentata de comportamentul parintilor (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si practic, desi acei copii ar putea avea un comportament normal vor ajunge gay tocmai pt faptul ca parintii sunt gay (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Nu stiu, poate gresesc, dar asta este parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 7 2007, 02:29 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



A, de-aia te-am vazut eu asa tirziu... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 7 2007, 03:39 PM
Post #16





Musafir






QUOTE(arissuca @ Jun 7 2007, 02:39 PM) *
Cat despre dreptul la adoptie revendicat de comunitatea LGBT nici nu stiu ce sa spun, nu prea as fi de acord tocmai datorita faptului ca personalitatea acelor copii va fi puternic influentata de comportamentul parintilor (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si practic, desi acei copii ar putea avea un comportament normal vor ajunge gay tocmai pt faptul ca parintii sunt gay (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Nu stiu, poate gresesc, dar asta este parerea mea.


nush ce sa zic.. intr-adevar, modelul parintilor este foarte important pentru dezvoltarea ulterioara a copiilor; dar daca stam sa ne gandim ca alternativa sunt orfelinatele alea horror - orice s-ar spune, in Ro suntem departe de a avea conditii decente in orfelinate, camine de batrani samd - nu stiu ce ar fi mai pacat... aplicarea "legii raului mai mic" sau "nu influentam copiii cu modelele parintilor, ii tinem aici"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 21 2010, 10:13 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Portret: Gay care au facut istorie
Paradele Gay Pride au loc anual in toata lumea. In zilele noastre ne-am obisnuit cu masele acestea de oameni debordand de voie buna, defiland in costumatii mai mult sau mai putin excentrice si afisand steagul lor specific, simbolizand diversitatea.
Insa nu a fost tot timpul asa. Primul protest gay a avut loc in 1969 la New York, iar in anul urmator a fost organizata prima manifestatie gay. Si de atunci nu au mai putut fi opriti. An de an, mii de homosexuali si lesbiene isi cer drepturile in toate colturile lumii.

Sarbatoresc drepturile pe care le-au obtinut si, dupa caz, cer lumii toleranta si drepturi pe care inca nu le au. Prin manifestatiile lor ne spun ca exista, si nu de ieri de astazi, ci dintotdeauna.

Filosoful grec Socrate e considerat homosexualul numarul 1 in istorie. Era renumit pentru pasiunea sa pentru barbatii frumosi, iar cel mai cunoscut iubit al sau a fost generalul atenian Alcibiade.

Printre alti reprezententati ai acestei comunitati se numara si Michelangelo Buonarotti, Oscar Wilde, Virginia Woolf, Freddie Mercury, Elton John sau George Michael.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Aug 22 2010, 12:38 AM
Post #18


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Pe mine ma amuza paradele astea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) aici la noi in gran canaria au in fiecare timp de 1 saptamana cate o parada de asta pe strada , tot ce ma deranjeaza e blocarea traficului , in rest treaba lor (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 22nd May 2024 - 02:16 PM