IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Aproape jumatate de milion de romani sufera de cancer, Iar in fiecare an apar inca 60.000 de cazuri noi
Diana.
post Jun 8 2007, 10:31 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Aproape jumatate de milion de romani sufera de cancer
Iar in fiecare an apar inca 60.000 de cazuri noi

In România sunt peste 400.000 de bolnavi de cancer. În fiecare an, apar 60.000 de cazuri noi. 600 de copii sunt afectaţi de această boală necruţătoare. Anual, 40.000 de români mor de cancer.
Nu-şi primesc medicamentele la timp, sunt purtaţi pe drumuri, nu au parte de analize gratuite şi nici de condiţii umane în spitale. Ascultând poveştile lor, nu poţi să nu te întrebi de ce finanţăm un sistem care ucide oameni mai repede decât o face boala însăşi. Farmacia este ultima redută pe care trebuie să o cucerească un bolnav de cancer, plimbat de sistem dintr-un loc în altul. După ce a fost diagnosticat, medicul oncolog îi prescrie schema de medicaţie, pacientul merge apoi la medicul de familie care-l ia în evidenţă, după care trebuie să ajungă la Casa de Asigurări de Sănătate care-i spune dacă medicamentele sunt compensate sau gratuite.

sursa:ProTv.ro

Iar farmaciile, de cele mai multe ori, nu au in stoc medicamentele necesare. Nici gratuite, dar nici pe bani...
Mama mea este una dintre ei: diagnosticata (si operata): cancer de colon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 8 2007, 10:33 AM
Post #2





Musafir






suntem pe priemele locuri la aceasta boala in Europa pe mine una ma ingrozeste
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ava
post Aug 8 2007, 07:45 PM
Post #3





Musafir






Tratarea acestei boli nu este imposibila... dar este un lux !
Unde se duc luna de luna banii pe care ii platim la asa numitul " fond de sanatate " ... sistemul sanitar trebe pus la punct in tara asta ... si nu numai.
daca politicienii nu s-ar mai bate pe "os"... poate ar avea si timp sa mai faca ceva folositor in tara asta !

Am avut in familie un caz de cancer, multumesc Domnului ca s-a vindecat .... din pacate in Germania, unde totul a mers ca pe roate, intr-o zi se fac toate analizele, tomogafii, rezultate, etc .. nu este necesara programare cu x luni inainte! sau poate am avut noi o bafta oraba ?!

Ingozitoare boala !





Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laura34215
post May 19 2008, 10:30 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 191
Joined: 15-August 07
From: Timisoara
Member No.: 2,044



Nu stiu exact unde sa incadrez rugamintea mea asa ca o s-o postez aici .
Stiu ca n-am mai postat de foarte mult timp ceva pe forum, insa va citesc cat de des pot.
Am nevoie de un mic ajutor ... mare ... nu mai stiu.
Avem probleme ingrozitoare in familie : mama logdnicului meu a fost diagnosticata saptamana trecuta cu cancer in utlima faza atat la plamani cat si la ficat. Parintii lui locuiesc in Grecia, si anume in Sparta (sudul tarii)
Problema a inceput din iarna, cand era mai mereu racita. si nu s-a tratat. A fost internata imediat dupa Paste pentru apa la plamani. A fost transferata dupa cateva zile de la spitalul din Sparta la spitalul din Atena, ca era din ce in ce mai grav. Pe zi ce trecea se simtea tot mai rau, nu putea sa respire bine si o durea pieptul. Medicii i-au spus ca este normal, deoarece se face punctie si i se scoata apa din plamani.
Saptamana trecuta i-au spus ca au termina cu apa de la plamani, ca nu mai are, insa o mai tin cateva zile pentru alte analize. Bomba a venit odata cu rezultatele analizelor : cancer in metstaza la ficat si plamani. Am ramas fara cuvinte si fara suflare atat eu cat si logodnicul meu.
Medicii i-au spus ca nu mai are mult de trait si ca sa se gandeasca ce vrea sa faca : sa moara in Grecia, sau in pamantul natal, adica in Roamania. Asa ca s-a hotarat de urgenta sa se intoarca in tara.
Logodnicul meu a plecat azi dupa-amiaza cu o masina mica cu un prieten sa vada cum o poate aduce in tara.
Problema se pune ca mama lui are nevoie din cand in cand de oxigen medicinal, si deci, are nevoie de un tub de oxigen pe drum.
Am incercat sa ne interesam aici sa cumparam sau inchiriem un tub de oxigen, care sa tina 24 de ore. Insa e nevoie de mult prea multe hartogaraie ca sa poata fi scos in afara tarii. Iar in Bulgaria este summit saptamana asta, si controalele la vama s-au inasprit.
Singura solutie este sa cumpere din Grecia, din Atena sau de undeva aproape un tub de oxigen.
Am vorbit si la Carpat Air si ar putea s-o transporte cu avionul incoace. Deci cam 2 ore de zbor.
Rugamintea mea la voi este : stiti pe cineva, cumva, undeva in Atena sau imprejurimi, de unde am putea cumpara un tub de oxigen medicinal, care sa tina cam 24 de ore (sau 2 tuburi mai mici), gata echipat cu tot cu furtune, robinet, ceas, masca ?
Tatal lui Dani a incercat sa se interesaze pe la spital in Atena sa vada daca poate afla detalii de unde sa cumpere, insa nu stie nimic concret, clar si sigur.
Va multumesc din suflet si va raman indatorata pentru orice sfat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 19 2008, 11:52 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La spital, draga mea. Chiar nu stiu de unde alta parte....

Si partea cea mai proasta e ca nu am pastrat legatura cu nici una dintre amicele mele grecoaice, care sint medici acum... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

editat: era vorba de alte tuburi, muma lor!

Mai caut...

246 Tatoiou Av.
136 71 Acharnes - Greece
Tel: +30 210 8002650
Fax: +30 210 6207503
E mail: info@ariti.gr
Fac echipamente medicale.

Cel mai bine insa este s aintrebe la spital. Este IMPOSIBIL sa nu gaseasca pe cineva care sa le ofere informatiile necesare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laura34215
post May 20 2008, 07:54 AM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 191
Joined: 15-August 07
From: Timisoara
Member No.: 2,044



Multumesc din suflet de raspuns. O sa intrebe si la spital si la firma, pe care mi-ai scris-o tu aici. Mersi. (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 20 2008, 07:32 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laura34215
post May 20 2008, 09:00 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 191
Joined: 15-August 07
From: Timisoara
Member No.: 2,044



Din pacate nimeni nu mai poate. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Trist. Parca si medicii i-au inrautatit starea, medicamentele si statul in spital. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laura34215
post May 22 2008, 09:00 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 191
Joined: 15-August 07
From: Timisoara
Member No.: 2,044



Au luat tub de oxigen, chiar de la firma pe care mi-ai recomandat-o. I l-au adus la spital. Aranjasera printr-un medic. Au plecat azi la ora 1 pm din Atena si deja sunt in Bulgaria. Vin cu masina, deoarece compania de zbor i-a refuzat de frica sa nu moara in avion. Sper ca maine dupa-masa sa ajunga deja la Timisoara si direct la spital mergem.
Sa ne tineti pumnii !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 22 2008, 09:02 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Doamne-ajuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:43 AM