IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bugetarii, pe forumuri in timpul orelor de program
angeldust
post Oct 9 2008, 04:01 PM
Post #11





Musafir






Pai nah, deci solutia nu consta in pedepse la nivel national pt bugetarii care o freaca pe net, ci promovarea in functii mai inalte a unor oameni mai competenti.

Ca daca e sa vrei acum ca noob, sa lucrezi la stat pe un post bun pai iti trebe pile serioase, spagi si alte cele. Inca mai merge asa si de aia se ajunge unde se ajunge.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Oct 9 2008, 04:21 PM
Post #12


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



pe de alta parte eu nu ii inteleg pe bugetarii care se vaita de salarii mici. sa ma scuzati daca atac pe cineva, dar atata vreme cat ei au ales sa lucreze la stat, sa nu se planga de salarii si sa faca greve si mai stiu eu ce. sa mearga la firmele private si sa dovedeasca acolo ca merita mai multi bani, nu sa ceara din buzunarul public. si sa nu uitam ca bugetarii sunt cei care rup mereu usa la sfarsitul programului. si din timpul ala sa mai stea si o groaza pe net... sorry, dar din banii mei (aia putini pe care ii dau eu la buget) nu halesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 9 2008, 04:47 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mamzela asta a venit sa ne spurce in timp ce era platita din banii nostri.
Si mai are si tupeul sa ameninte cu datul in judecata deoarece am spus ca ea e bugetar si NU munceste la serviciu, ci bate netul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 9 2008, 08:39 PM
Post #14


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



am avut si eu de rezolvat cu niste acte.. urasc zilele de genul asta
si am stat si am sprijinit o usa vreo doua ore, dUamna era la piata, dupa cum am putut observa cand s-a intors. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) . si cand a venit m-a trimis la alta, care imi spusese ca de fapt trebuie sa o astept pe aia plecata.
era bine daca era pe forum, macar bateam la usa pana o scoteam din pepeni..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Oct 9 2008, 09:17 PM
Post #15





Musafir






La mine la finante a urlat una cu gura cat sura ca ce dracu tot astept acolo (desi acolo am fost trimisa de o colega de a ei) ca ea a venit tot intr-o fuga pentru a crezut ca e ceva personal. Cat tupeu pe capul meu sa o deranjez in timpul programului cu chestii de servici (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
scorpirescu mic si prost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 9 2008, 09:39 PM
Post #16


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



scorpi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
nu-i de ras da` eu ce sa-ti fac daca ai un stiiil (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

eu cred ca se face o preselectie, care-i mai acra si mai antipatica e perfecta pe post de functionar.

aici job-urile la guvern sint super caldute pt ca-s platite bine, nu fac mai nimic (suna cunoscut?) si au si vacante frumoase nu ca restul amaratilor cu 2-3 saptamani de vacanta pe an. Cum le intinzi pe alea si unde sa te duci mai intai? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 9 2008, 09:49 PM
Post #17


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



In toate domeniile subventionate de stat sunt oameni care muncesc pe branci. Toata stima, pentru ei ca tin in spate tot sistemul. Din partea mea, ar merita salarii duble fara discutie. Din pacate sistemul bugetar nu-i populat cu prea multi de acest gen. Majoritatea, din functii de conducere pana la palmas, sunt pusi pe capatuiala.
Am descoprit din experienta personala si prin prisma serviciului o gramada de cazuri si-am concluzionat ca nimeni nu se angajeaza la stat decat:
1. daca e fraier si crede ca poate schimba ceva
2. daca stie ca isi poate dubla-tripla sau chiar inzeci salariul prin cai neortodoxe.
Credeti ca am mai avea atatea accidente daca analizele medicale s-ar face pe bune nu prin intermediul asistentelor si femeilor de serviciu din dispensare si spitale?
Credeti c-am mai avea atatia infractori daca nu s-ar sti ca poti sa scapi usor plasand plicul unde trebuie la politie sau la procuratura?
Credeti c-am mai avea strazi asfaltate anual daca directorii din primarii n-ar accepta sa faca din bugetele locale toate mofturile companiilor private?
Credeti c-am avea facturile atat de "umflate" daca autoritatile care impun reglementari (vezi ANRE pentru gaze si energie, ANRC pentru comunicatii si IT, ANPC pentru protectia consumatorilor etc) n-ar lucra in interesul unor firme si nu in interesul national?
Lista intrebarilor poate continua mult si bine.

In cazul in care si simplu angajat si seful lui si directorul de institutie publica se ocupa de capatuiala cum vreti un sistem bugetar sanatos? Poate ar trebui sa-i multumim don'soarei in cauza ca din atata forumit nu mai are timp suficient sa-si traga profituri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 10 2008, 08:04 AM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Fanny, cum stii tu sa le zici (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

This post has been edited by Fanny: Oct 10 2008, 08:57 AM
Reason for edit: pt micuta corectura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 10 2008, 09:06 AM
Post #19


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Recunosc ca mi-am varsat o parte din naduf. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 10 2008, 09:36 AM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Si eu iti multumesc ca m-ai corectat (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:35 PM