IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cella Serghi
Ariana
post Dec 23 2005, 08:50 PM
Post #21


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



:)Si eu sunt ma alatur clubului de fanatice....:)

Citesc acum Anais scriitoarea de care e atat de obsedata Cella.
E interesant faptul ca sunt diferita ca si mod de- a scrie.Imi era teama ca am sa observ in cartile lui Cellei infuenlele clare ale celeilate...dar nu e asa.
In concluzie va recomand cu drag Anais Nin- Incestul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 23 2006, 09:52 AM
Post #22


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



postez si aici. intr-adevar super carte "panza de paiajen". nici nu stiti de cate ori am inceput sa plang. m-a fascinat in totalitate!
deci ma alatur clubului....pt ca am de gand sa citesc tot ce am in biblioteca scris de ea.
aaa si nici eu numi-am pututo imagina asa pe diana.
o vad cu totul altfel!
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 23 2006, 07:37 PM
Post #23


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Albi ma bucur din suflet ca ti-a placut...iti recomand ca dupa "Panza de paianjen" sa citesti "Pe firul de paianjen al memoriei"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amena
post Mar 4 2007, 08:22 PM
Post #24


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 25-February 07
Member No.: 1,250



Ce bine imi pare ca v-am descoperit!!!!!!!! Deja imi sunteti tare dragi!
Sunt inca multi care n-au auzit de Cella si ce mult au de pierdut... Am citit si eu "Panza de paianjen" si "Mirona" si "Gentiane" si va urma "Aceasta povara dulce, tineretea". Intr-adevar, internetul, culmea, e asa de sarac in ... Cella Serghi.
N-am auzit de "Fetele lui Barota".......
Ce ziceti, am putea incerca sa alcatuim o lista cu TOATE cartile Cellei ? Macar sa stim ce mai avem de luat / citit, ca merita.

Stiu ca n-am scris nimic inedit ori original, dar am vrut, pur si simplu, sa stiti ca cercul cello-serghienelor e mai mare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 4 2007, 08:35 PM
Post #25





Musafir






Amena, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
speram sa te simti bine la noi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Apr 30 2007, 07:41 PM
Post #26


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Amena cred ca aici s-au cam pomenit toate cartile Cellei.
Si intr-adevar cred ca esti mai bogat spiritual dupa ce o citesti pe Cella Serghi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Apr 30 2007, 09:00 PM
Post #27





Musafir






Eu in liceu am descoperit-o pe Cella Sergi, si m-am indragostit de romanele ei forever.
Am cunoscut-o pe scriitoare tot in liceu, la o expozitie de pictura romaneasca expusa la Muzeul de Arta din Constanta si am avut norocul sa-mi dea un autograf; l-am tinut cu sfintenie in cartea "Panza de paianjen", din pacate am imprumutat cartea unei persoane pe care o consideram prietena si care s-a dovedit a fi o caricatura de om...iar cartea n-am mai reusit s-o recuperez...
daca gasesc autograful, il voi poza si posta pt toate iubitoarele romanelor ei, aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 8 2007, 08:57 PM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



Ce bucurie pe mine sa constat ca multe femei si fete destepte citesc Cella Serghi.Daca ati sti ce rad colegii mei de noi fetele care citim ,spun ei " siropuri de genul Cella". Eu recitesc cu o placere deosebita "Mirona". Mai am o carte preferata: "Arta conversatiei" a Ilenei Vulpescu pe care o recitesc cel putin o data pe an. Indiferent ce carte am in mana sotul meu ma ironizeaza exclamand: "Ooooo! Mirona.. Arta conversatiei.. lectura importanta!!!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sweetyutza
post Jan 21 2008, 07:17 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 21-January 08
Member No.: 3,098



(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) sunt noua...postez pentru prima data:) don`t shoot me:D prima data am citit cella serghi-panza de paianjen ...m`a impresionat la suflet zbuciumul dianei..si cum traia totul din plin..desi nu avea aproape nimic avea totul...iar cand avea totul defaot nu avea nimic..totul este nou si vechi...ma vedeam intr`un fel pe mine...cu alti ochi pentru prima data....am patit si eu multe ce le`a patit si ea...culmea ca eu sunt daiana:) nu diana:P panza de paianjen o am pe cea din `73..dupa ultima reeditare din `71 desi mi`ar fi placut sa o am pe cea din`38:-<....oricum....acum caut ca nebuna si celelalte carti ale ei...unele am reusit sa le procur..Mirona(cad zidurile),Cantecul uzinei,Pe firul de paianjen al memoriei,Gentiane, sper sa le gasesc pe toate:X (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 21 2008, 07:19 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi! pai nu avem de ce sa te impuscam. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) mai ales daca iti place Cella Serghi... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:13 AM