IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Συνομιλίες στα ελληνικά - Limba Greaca, Conversatii; Resurse Online
Pastelata
post Dec 20 2009, 07:35 PM
Post #61


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Nu m-am mai complicat, am explicat..verbal:)) Mi-au iesit si literele bine. Totul e bine cand se termina..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 25 2010, 12:53 AM
Post #62


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(laur claudiu @ Apr 24 2010, 05:16 PM) *
Off topic nu aruncati cu rosii in mine!Diana,stiu ca tu esti o impatimita a Greciei si a limbii elene!M-ar bate si pe mine gandul sa invat elena dar nu prea stiu de ce carti sau cursuri sa ma apuc,ceva sugestii?Ti-as ramane profund indatorat!


Laur, nu vreau sa te descurajez, insa e ceva mai dificil. Greaca se invata foarte greu doar din carti, ai avea nevoie de cd-uri ca sa auzi pronuntia corecta. Din pacate nu stiu ce sa iti recomand pentru ca eu am invatat cu profesor, plus o intreaga gasca de prieteni care ma corectau la fiecare pas... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 25 2010, 05:25 PM
Post #63


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Si eu as vrea sa invat, daca apuc... intr-o buna zi... (IMG:style_emoticons/default/slap.gif) Imi place mult, dar sunt constienta ca e foarte grea. (IMG:style_emoticons/default/weep.gif)
Grecia e ca a doua mea tara (IMG:style_emoticons/default/051103-stupid4.gif) , am fost de f. multe ori, inca de cand eram mica... De vreo 10-11 ori, uneori in fiecare vara. Si-mi place tare mult tara si stilul de viata... (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)

This post has been edited by Book: Apr 25 2010, 05:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Apr 28 2010, 08:54 AM
Post #64


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Diana sarut mana pentru sfaturi!M-am uitat dupa link-uri si la subforumul de limbi straine pentru limba elena,am incercat si eu dar sincer fara un ajutor extern e dificil!Cred ca o sa ma limitez la ce stiu pana acum:spaniola si italiana,am atestate pentru ele si limba engleza specialitatea din timpul facultatii!Si asa am facut un efort si am invatat limba germana,lexicul m-a zapacit rau,altfel gramatica e asemanatoare celei din limba engleza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 28 2010, 01:17 PM
Post #65


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu vreau sa te descurajez, repet!!!
Problema cu greaca, e, Laur, ca nu seamana cu nimic. E ca si cum ai fi teleportat pe o alta planeta si nu pricepi iota din ce vorbesc bastinasii! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Insa cu un pic de incapatinare, cd-uri si citiva amici, reusesti cu siguranta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Sint totusi, o serie de cuvinte romanesti care provin din greaca, in special termeni bisericesti. Daca le pot numi asa... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fraise
post Jul 18 2010, 02:38 AM
Post #66


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 18-July 10
From: Greece
Member No.: 8,888



Nici nu ma gandeam ca intr-o zi o sa incep sa invat lb greaca, acum imi trebuie neaparat sa o rumeg toata ca sa pot comunica cu cei din jur. Sunt abia de 1 luna si 2 saptamani in Grecia. Opinia mea e ca daca m-as fi apucat de invata aceasta limba in tara cu manuale, cd-uri, cu sau fara profesor imi parea o limba tare grea, dar de cand sunt aici, putin timp,inconjurata majoritatea timpului numai de greci, mi se pare o limba usoara pentru ca am intalnit cuvinte similare limbii romane si asta m-a facut sa retin multe cuvinte grecesti. Nu mai am nevoie de manuale si alte cele, le am pe viu si-mi plac de greci pt ca sunt disponibili sa te invete limba lor, sunt tare saritori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 19 2010, 08:09 AM
Post #67


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bine ai venit la noi Fraise (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Mult spor la invatat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2010, 05:10 PM
Post #68


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) Fraise! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Θα χεριαστείς όμως και κάποια βιβλία για να μάθεις και να γραφεις, για να σου είναι πιο εύκολο μετά.
Πως σου φαίνεται η ζωή στην Ελλάδα?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fraise
post Jul 21 2010, 02:07 AM
Post #69


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 18-July 10
From: Greece
Member No.: 8,888



Multumesc fetelor!

Diana cu greu am citit frazele , desi cateva cuvinte le-am inteles ... ah, un soft sau pe internet nu gasesc traducere roman-grec, grec-roman nu cu scrisul in literele latine, ci de exemplu : "ti kanis?" ori "ti ora ine?" (cum se pronunta, nu cum se scrie in mod genertal).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 21 2010, 02:32 AM
Post #70


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum se prounta nu ai sa gasesti orice, asta de obicei e numai pe CD (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Un curs roman- grec audio poti descarca de pe http://www.megaupload.com/?d=XFW3GQCB si scanat il poti lua de aici:
http://www.megaupload.com/?d=QEN32Z3W
Mai e ceva si aici: http://www.internetpolyglot.com/romanian/lessons-el-ro

Ti-am scris asa:
O sa ai nevoie si de ceva carti sa inveti si sa scrii ca sa iti vina mai usor pe urma. Cum ti se pare viata in Grecia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 14th June 2024 - 03:43 PM