IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce alimente, condimente etc. aveti tot timpul in casa?, bucataria de baza
kalua
post Jul 20 2007, 08:18 PM
Post #1





Musafir






La mine nu lipsesc niciodata din casa o gramada:
-frisca lichida (scumpul meu bea cafeaua cu asa ceva in loc de lapte)
-paste, glas noodles
-suc de agave, zahar, fructoza
-faina alba, faina integrala, faina de naut
-batoane de vanilie
-ciocolata 70% cacao
-linte de mai multe feluri, naut, fasole uscata de mai multe feluri, mazare uscata
-conserve cu rosii dezpielitate in suc de rosii
-mustar de mai multe feluri
-capere
-alune, migdale, nuci (intregi, macinate, foite - cateodata nu le am pe toate in toate formele)
-otet de mai multe feluri
-ulei de mai multe feluri
-orez de mai multe feluri
-unt
-sare de mai multe feluri, piper la fel (numai boabe), o gramada de condimente (inghesuite pe doua etaje ale unui dulap)
-praf de copt
-cafea boabe
-marar si patrunjel tocat marunt congelat
-ceaiuri diferite
-ceapa
-usturoi
-cel putin un fel de branza
-cel putin un fel de salam sau sunca sau mezel proaspat
-bulion
-oua

Ce aveti voi in arsenalul de baza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 20 2007, 08:42 PM
Post #2





Musafir






aaaaa multe. un rezumat scurt, doar la condimente:
- piper
- usturoi pudra
- chili
- busuioc, oregano
- cimbru
- boia
- boia dulce
- dafin
- seminte de mustar
- cam orice inseamna chestii iuti (in general)

+ o gramada de chimicale pe care le folosesc foarte rar
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Jul 20 2007, 11:27 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



-condimente: piper, foi de dafin,boia, oregano, cimbru, chili, busuioc..etc...
-ulei de masline, otet de mere
-lamaie
-fistic
-carne de pui
-branza feta
-smantana
-paste
.....cam atat prin bucatarie.....

in baie..am mai multe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2007, 11:30 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Asa: alimente (cred ca daca incepe razboiul nu flaminzeste nimeni doua luni... (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
- carnuri congelate (pui, peste, porc, vitel, fructe de mare - in prezent, culmea, nu am peste (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) , carnati (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) )
- legume congelate (mazare, pastai, broccoli, plus ce mai gasesc io "interesant" )
- bulion (pefer d ela Olympia, nu are conservanti, doar sare si se simte la gust)
- rosii "epilate" in suc propriu
- conserve facute de mine cu zarzavat pentru ciorba si zarzavat pentru felul doi ( fara conservantim fierte si sterilizate, rezista de n-ai treaba!)
- fasole, linte, mai am si ceva conserve cu porumb plus alte chestii
- conserve de peste de tate natiile
- ulei de floarea-soarelui, de masline (tre` sa mai cumpar ca am ramas doar cu o sticla neinceputa de rezerva si e cam putin)
- branza: telemea romaneasca, feta, brinza camembert, cas framintat, brinza de vaci (in congelator si mai am si niste telemea tot pe acolo), brinza topita, cascaval
- fructe de mare marinate (miam, am niste caracatita)
- oua proaspete
- orez alb, orez rosu, orez salbatec
- paste fainoase din griu dur : spaghetti, fussilli, melci: si albe si "colorate" cu morcovi si spanac
- rosii, ardei Kapia, citiva ardei grasi
- verdeata ( marar, matrunjel, la naiba, nu am leustean dar nu pot gati din cauza caldurii!)
- diverse preparate gen muschi, pastrama, ghiudem (asta e tot prin congelator, azi am mai zarit pe-acolo niste cremvursti)
- smantana proaspata, unt, lapte
- faina neagra, alba, de soia, (naut nexam! nu am gasit!)
- fructe: kiwi, nectarine, prune, piersici, doi cantalupi mici
Asa... la condimente
- sare
- piper ; rosu, verde, negru
- cimbru
- oregano
- usturoi
- ceapa
- ghimbir
- curry
- dafin
- ierburi de provence
- ienibahar
- boabe de mustar
- marar, patrunjel, leustean uscate
- ardei iuti de-aia mititei uscati
- boia de ardei: iute, dulce
- busuioc
- menta
- scortisoara
- cuisoare
- nuscoara

diverse chestii pentru prajituri:
- praf de copt, drojdie
- esente de rom, vanilie, migdale, portocale, mai sint si altele, nu le mai stiu, am un cutioi separat pentru ele (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
- apa de trandafiri, apa de crini (astea-s achizitii noi de la magazinele arabesti)
- cacao
-lapte praf
- zahar normal, zahat pudra, zahar vanilat, zahar brun. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

apoi: zahar, fructoza, cafea, ness, ceaiuri (sa ma spal pe cap cu ele nici nu mai stiu de cite natii sint!), otet, sosuri de soia, ... mai oare la ce mi-or fi trebuind atitea chestii? (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)



... mai e ditamai pugoiu (sacosa adica, nici nu mai stiu exact ce-am mai adunat pe-acolo)
In prezent nu am nici un cartof chior in casa, nici morcov, nici pastirnac si nici telina si e foarte naspa, dar avind in vedere ca pina nu revenim la temperaturi normale nu pot gati, nu le duc lipsa.

Mai am sigur si altele (a, am uitat, nu lipsesc niciodata lamiile) dar le-am pierdut sirul. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 20 2007, 11:31 PM
Post #5





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
chiar, ai auzit cumva ca se scumpesc toate astea si ai facut provizii?

eu nu stau sa le numar acuma cate mai am (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ca-s mai comoda, decat sa le cumpar sa le am in casa sa ocupe loc, profit de non stopu' de vizavi sau de metro (deschis non stop) si ma duc sa cumpar ce am nevoie. oricum, am o gramada de trasnai, da' nu stiu exact ce si cum.

edit: ghimbir am la ghiveci, na! a facut o frunza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2007, 11:36 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa mor, acu` ca ati intrebat incep sa ma sperii! Parca-s un hirciog...
A, am uitat: nuci, migdale, caise confiate, smochine, curmale, alune si caju si normale, arahide, unt de arahide ( am gasit ieri si al luat un borcan sa nu mor proasta!), fistic, rahat, stafide... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Nu ma mai intrebati ca sigur daca ma uit prin dulapuri prin camara si prin frigider mai umplu doo pagini... a, am si parmezan... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 20 2007, 11:38 PM
Post #7





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/afro.gif)
eu sincer nush ce am prin congelator. sigur am peste (de la maica-mea ca ea ma aprovizioneaza), ceva carne de pui (tot de curte) si in rest nu stiu. doar la condimente stiu cat de cat exact ce am in casa. in rest... de ce s-au inventat magazinele? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2007, 11:40 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si acu am si vreo tispe feluri de inghetata: nirvana cu nuci, inca una cu cacao, bounty, mars, snikers, twix: am umplut juma de sertar de la congelator cu ele.
Am si vin: rosu si alb. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

S-au inventat sa le golesc io si sa fac depozit acasa: daca nu plec cu doua sacosoaie, parca nu am cumparat nimica! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 20 2007, 11:57 PM
Post #9





Musafir






Si noi facem cumparatiri zilnic (fructe, legume, carne plus mai stiu eu ce), dar cel putin pe astea scrise sus (cred c-or mai fi si altele ca nu m-am dus sa controlez dulapurile) le am tot timpul in casa, fara nu se poate. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 24 2007, 06:02 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Maat m-ai spart (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

mie si sarea-mi lipseste uneori , insa stau la 5 minute de mers la pas de o alimentara si ca atare nu-i vreun bai

lapte si cafea nu prea-mi lipsesc , cereale pt fii-mea, sotul meu isi face provizii de napolitane si alte dulciuri asta pe langa ce mai fac eu dulce (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ...condimente numiti-le voi sa vad daca e vreunul sa nu-l am (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:11 PM