IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum curatam un laptop
Diana.
post Oct 20 2008, 09:27 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Aveti idee cum se curata corect laptpul si mai ales, monitorul unui laptop, avind invedere ca este atit de sensibil ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Oct 20 2008, 10:55 AM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



nu stiu cum se face in mod normal, dar eu curat ecranul latopului meu cu carpita de curatat ochelarii (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) am inteles insa ca ar exista si niset solutii speciale pentru asta. poate stiu fetele mai bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 20 2008, 11:14 AM
Post #3





Musafir






Se gasesc la Metro ceva severtele speciale pt LCD. Poti sa il cureti cu alea, eu le folosesc pt LCD-ul meu fara probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Oct 20 2008, 11:52 AM
Post #4





Musafir






Eu stiu ca nu e bine sa dai cu absolut nimic umed pe monitoarele LCD. Numai cu o carpita moale si uscata. Stiu ca umedul afecteaza in timp ecranul, nu mai stiu exact de ce, dar imi explicase cineva care chiar se pricepe. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Oct 20 2008, 02:10 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



ecranul de la laptopul meu e destul de rezistent, nu e ca asta pe care lucrez eu si care face valuri daca pun degetul pe el. cred ca as putea sa il curat si cu ceva umed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Oct 20 2008, 02:17 PM
Post #6





Musafir






Spray cu aer sub presiune se curata tastatura si toate gauricile aferente.
Ecranul cu wipes speciale sau cu solutii de lentile, ochelari etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Oct 20 2008, 04:38 PM
Post #7





Musafir






In afara de servetelele alea speciale, exista si un spray special, e ca o spuma. Daca-l folosesti cu grija nu prea are cum sa-ti dauneze ecranului laptopului. Bine-nteles ca te ajuti si de servetele si de spray; adica merg impreuna (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Ar fi cazul sa-l mai lustruiesc si eu un pic pe al meu, daca tot veni vorba.
Imi adusese barbata-miu mai demult un aspirator mic special pentru tastatura laptopului, parca de la Assus, dar era un fel de n-ar mai fi. Adica avea 0 la eficienta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Oct 22 2008, 10:15 PM
Post #8





Musafir






Eu il curat cu solutia si servetelul de la ochelari; nu stiu cat de corecta este metoda folosita, dar atata timp cat nu-mi afecteaza lentilele de plastic, cred ca sunt compatibile si cu materialul din care e facut monitorul laptop-lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Oct 23 2008, 08:30 AM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Eu mai am obiceiul prost, din cauza lipsei de timp, sa mananc in fata laptopului. Este ok daca am aspirat laptopul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , bine cu un capat special?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 30 2010, 11:21 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iaca ca uitasem de topicul asta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am aspirat si eu laptopul. Si il curat si cu o solutie si servetele umede - ambele de la aceeasi firma : Omega ii zice marcii si sint relativ multumita. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:59 PM