IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Probleme ale sugarilor, sau ingrijorari ale parintilor
claudia_electra
post Jun 3 2009, 10:38 AM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Dragele mele,

Stiu ca situatia descrisa de mine va suna banala si va cam genera raspunsuri de tipul "asa sunt bebelusii, toate trec pana la urma :-)", dar ca mama incepatoare toate lucrurile astea capata o proportie probabil enorma in mintea mea si sufletul meu.

Din prima noapte de viata Carla s-a zbatut si a urlat toata noaptea, dand semne de dureri la nivelul stomacelului. Am avut pana acum vreo doua nopti linistite, uneori chiar total calme in care a dormit perfect, insa aseara parca nu mai exista nimic care sa o calmeze. Cuvantul colici deja mi-e clar ca e un soi de scuza generala cand medicii nu stiu ce are bebelusul, oricum la modul general nimeni nu stie daca problema e de natura nervoasa sau digestiva, daca alimentatia mamei influenteaza sau nu...asa ca or fi colici, habar nu am, dar chiar asa, de la ora 8 seara pana la 8 a doua zi dimineata?

Cel putin criza de aseara in care ii auzeam clar stomacelul bolborosind si o vedeam cum se chirceste de durere si incearca sa scoata pe gurita gazele mi se pare de nerepetat fara sa ma ia plansul. Ieri am mancat mazare, acum 2 zile cirese, pot fi astea cauza noptilor de teroare? Deja nu mai stiu ce sa mananc, cred ca trec la apa cu paine...Beau ceai de fenicul+chimen+anason, dar nu am incercat produse farmaceutice administrate ei pentru ca am o strangere de inima la gandul de a-i da asa ceva de pe acum.

Problema e ca aici pediatrii te primesc la consultatie doar peste 3 saptamani, sunt foooarte ocupati, iar daca merg la urgenta parca vad ca ma intreaba daca are scaun regulat, daca mananca, daca are febra si cum toate astea sunt ok...ma trimit acasa cu un cuvant: colici. Dar ei nu stau 12 ore in care li se rupe sufletul de copil si nu mai stiu ce sa faca (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) .

Ma iertati ca fac probabil asa un caz de ceva "clasic" al bebelusilor, dar deja nu mai pot...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
5 Pages V   1 2 3 > »   
Start new topic
Replies (1 - 9)
kalua
post Jun 3 2009, 11:32 AM
Post #2





Musafir






Clau, in orice caz lasa mazarea si toate tipurile de fasole, varza, broccoli deoparte. Se mai spune ca si de la lapte + branza proaspata se pot crea bebelusului colici. Dar fiecare corp reactioneaza altfel, nici nu stii de la alimente ii poti provoca colici ori ba.
Colicile astea sunt mai dureroase pentru parinti decat pentru bebelusi, creeaza un stres nemaipomenit.
Hai sa-ti mai zic ce mi-a mai alinat mie sufletul: ca la un studiu iesise ca bebelusii cu colici sunt mai tarziu oameni care rezolva foarte bine tot soiul de probleme.

Nu vine o moasa de cateva ori la voi acasa?
Ai un sal dintr-asta?
(IMG:http://www.baby-babyartikel.de/Lotties/tragetuch/tragetuch.jpg)
Fiica-mea se mai potolea cand o scoteam afara in salul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 3 2009, 12:22 PM
Post #3





Musafir






Clau, nu mai stiu pe unde am scris eu ce trebuie sa mananci. In prima luna a Carlei trebuie sa fii foarte atenta. Stiu ca-i mama ta la tine, asa ca roag-o sa-ti faca: supa cu galuste, friptura de pui, pilaf. Dintre fructe, doar bananele sunt tolerate. Ca lactate poti manca iaurt si branza de vaci. Iar la desert placinta de branza sau de mere, facuta in casa.
Multa sanatate Carlei!
Ai observat daca regurciteaza? O parte din bebelusi au reflux gastro-esofagian. Si asta ii ingreuneaza digestia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 3 2009, 12:46 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Clau, mazarea sigur o supara pe bebelina. Eu am patit-o cu David si era deja mai maricel, cred ca trecuse de o luna. Am mancat mazare si am avut o noapte de cosmar. Si ciresele la fel, sigur ii provoaca gaze.Ai foarte mare grija ce mananci, fierturi multe, iaurt, fara tocaturi, cruditati etc, macar pana cand implineste 3 luni. Nu cred ca e cazul sa te sperii, si eu am trecut prin astea si plangeam langa el . David nu a avut colici, doar 2-3 episoade scurte de plans cand mai mancam eu putin aiurea. O prietena imi povestea ca ii bolborosea burtica fetitei cand avea crize. Linisteste-te, nu este de natura nervoasa.
Iti inteleg panica, am trecut prin crize din astea, poate nu asa de lungi dar la fel de epuizante psihic.
Poti sa-i dai un medicament contra colicilor, Roxi spunea de unul bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 3 2009, 01:16 PM
Post #5





Musafir






Clau, Infacolul e f bun. L-am comandat de aici.

Clau si inca ceva: stiu ca nu te preocupa acum deloc, dar e bine sa porti centura ca sa ti se retraga burtica. E un pic dureros, dar merita.
Incearca sa impusti si niste somn, ca sa te refaci un pic dupa noaptea nedormita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jun 3 2009, 01:29 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Nu regurgiteaza, papa f serios cand o face (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Sotul e asa de ingrijorat ca are de gand sa mai cumpere o inutilitate azi, anume cantar pt bebelusi sa vedem daca creste normal sau nu.

Kalua, am sal, dar unde naiba sa ma duc in miez de noapte (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ? Nu am voie oricum sa o scot din casa pana nu face 3 kg, deci suntem intemnitate amandoua aici deocamdata. Mi-a pus un zambet pe fata replica cu studiul, asa sa dea Dumnezeu!

Rox si Althe, aveti dreptate, am sa schimb total dieta de azi, macar vedem cum reactioneaza. Doar friptura, orez, banane. Sa vedem ce mananc dimineata, cred ca paine cu unt pana imi iese pe urechi.

Dar picaturi la bebelusi sunt o idee buna??

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

PS: Burtoiul se retrage pe zi ce trece din ce vad, si kg din fericire, sper sa nu se opreasca prea curand, ca mai am +7 din incarcatura extra (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) . In spital au zis astia ca nu se mai recomanda centura, cica la unele femei mergea, la altele nu, asa ca ei lasa la latitudinea omului. Am chiloti de gravida in schimb, ma strang aia (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .

This post has been edited by claudia_electra: Jun 3 2009, 01:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 3 2009, 01:54 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Paine prajita cu unt am mancat si eu foarte multa, facusem o pasiune! Clau, te plangi la doar 7 kilograme in plus?? O sa tot slabesti pana iti trec lohiile. Eu am slabit atunci in ritm alert pana la 64 de kilograme...adica -16 de la nastere.
Brau mi-am luat dar nu l-am purtat pentru ca nu l-am suportat, ma ustura operatia si l-am aruncat cat colo. Dar nu-i nicio sfaraiala cu el, burtica mea s-a retras super, nu ma crede nimeni ca am nascut. Si n-am facut nici abdomene, le urasc (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) O sa pun eu poze in curand. Acum cred ca nu mai am nimic in plus...pantaloni care inainte imi veneau stramti acum sunt un pic mai lejeri. O sa ma cantaresc in weekend, nu m-am mai atins de cantar de o luna. Sper sa ma surprinda placut (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Imi pare bine ca e papaciasa Carla, este foarte bbine, o sa ia rapid in greutate.
Clau, dar eu nu stiu, ai nascut natural? Poate ai scris tu si eu n-am citit (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Cu papica..ai grija totusi sa nu te constipi cu prea multe banane si orez. Mananca supite cat mai mult, te ajuta si cu lactatia.
Picaturile pentru colici sunt speciale pentru bebei, nu? Nu cred sa-i dauneze daca respecti prospectul si ii dai doar la nevoie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jun 3 2009, 02:10 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) frumoaso, sa pui poze, chiar asa! nu ma plang de astea 7 kg, chiar nu ma asteptam sa tot scad asa fara sa fac nimic, la nastere am pierdut vreo 5 doar. dar ma bucur, sigur ca da, nu manii pe Dumnezeu!

nu am apucat sa povestesc, cu caraitoarea asta mica abia am vreme sa mananc (paine cu unt (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) ). am nascut natural, dar am cerut peridurala la dilatatie 7 pentru ca nu mai rezistam...ma apucase travaliul pe la 23.00 si abia la 9.00 dimineata am ajuns la dilatatie 7, eram sfarsita de nesomn si de contractiile f puternice si fara oprire care m-au traznit dupa ce mi s-a rupt apa, la dilatatie 4. din fericire nu am avut nici o problema cu peridurala, nici bebe nu a fost tulburat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 3 2009, 02:30 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Bravo, Clau! Felicitari! Eu n-am reusit de dimineata pana la 5 dupa-amiaza sa obtin o dilatatie mai mare de 2 :|
Odihneste-te cat mai mult in perioada asta, ia fier si calciu. Dormi cand doarme si ea.
Mie imi era atat de rau si atat de disperata eram cu copilul incat imi venea sa bat pe toata lumea!
Te pupam si aici suntem, orice nelamuriri mai ai. Ti-ar fi folosit foarte bine cartea "Mama si copilul" a lui Capraru. La mine a fost de baza. N-am ascultat sfaturi babesti, care mai de care mai aiurea. Dar ne ai si pe noi aici, toate mamicile te pot sfatui. Spune-ne orice problema ai...sau ti se pare ca ai (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Pup si fa nani (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 3 2009, 03:11 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



bravo Clau pt nastere (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

trebuie sa tii minte ca tot ce-ti poate provoca tie gaze o va face si la papusica: fructe dupa masa, mazare, fasole samd. In cartile speciale sint listate alimentele pe care trebuie sa le evitam. Mie mi se pare foarte micuta sa incepi sa-i dai chimicale (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) dar nu sint medic si poate e normal
Eu pe Karla mea (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) o incalzeam la burtica intr-un mini scutec inclazit cu fierul de calcat, o legam ceva mai strans peste burtica si parca parca ii facea bine si musai sa scoata aerul dupa fiecare masa. E prea mica si sa stea pe burtica dar daca o paziti si asta ii face bine. draga de ea. Va pup si va tin pumnii. Primele saptamanai sint cele mai dificile pt toti. Voi pana va dezmeticiti si ea mititica pana se adapteaza vietii in afara (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:32 AM